Rozúčtování společné el. energie a vody

Vložil josefb, 11. Leden 2019 - 14:59 ::

Chtěl jsem se zeptat jak se rozúčtovává spotřeba společné elektrické energie a vody,když je některý ze spoluvlastníků cca 6.měsíců mimo byt.(př.na chalupě) Díky za info.

  • rozúčtování služeb

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil JaVa, 11. Leden 2019 - 20:06

Pokud na tomto portálu již položíte dotaz,je velmi důležité,sdělit k němu i patřičné detaily.

1)Nikdo není vševědoucí ,aby ihned věděl,co máte o rozúčtování nákladů na správu domu a pozemku uvedeno v Prohlášení vlastníka k domu.Nemáme ani tušení, zda máte nainstalovány bytové vodoměry.Jestli si topíte sami, nebo vám tuto službu poskytuje právnická osoba SVJ atd …

2)Dům mají spoluvlastníci v podílovém vlastnictví nebo zde již vzniklo/bylo založeno SVJ?.Pokud je bytová jednotka Vaše,tak záleží pouze na Vás, jak často ji užíváte.Důležité je, že se při tom řídíte právy a povinnostmi uvedenými v zákonech(např.§ 1175..atd.) a stanovách vašeho SVJ.

Pokud svůj úvodní dotaz nedoplníte,fun­dované rady se zde nedočkáte.

Přeji hezký večer. JaVa

Vložil josefb, 12. Leden 2019 - 22:39

1)vodoměry máme jedná se mi o rozdíl mezi patním vodoměrem – a součtem spotřeb vodoměrů jednotlivých bytů.

  • topíme si sami máme vlastní kotelnu kde je rovněž vodoměr u kterého

nevíme jak rozúčtovat spotřebu

  • jak rozúčtovat spotřebovanou společnou elektrickou energii.
  1. Jsme SVJ

Díky.
stačí tyto informace

Vložil Ludmila, 13. Leden 2019 - 16:26

Dáte do poměru množství vody naměřené hlavním vodoměrem (na faktuře) proti součtu hodnot naměřených poměrovými bytovými vodoměry. Vypočítaným koeficientem se pak musí vynásobit odběr každého poměrového měridla. Pokud máte vodoměry v pořádku, tak je to jediné spravedlivé rozdělení. Myslím, že podobný postup lze použít i pro výpočet el.energie a vody v kotelně.

Vložil tep (bez ověření), 13. Leden 2019 - 17:04

Může být způsoben dalšími odběrnými místy (pak záleží na tom, zda jsou či nejsou též měřená). U nás proto měříme i spotřebu vody pro úklid spol. prostor a v garážích. Patní měřidlo je citlivější než poměrová měřidla v bytech, proto rozdíl mezi ním a součtem poměrových měřidel je-li menší než 15% se považuje za přijatelný. Pokud je větší, je něco s měřením v nepořádku, třeba někdo ovlivňuje poměrové měřidlo magnetem.

Vložil tep (bez ověření), 13. Leden 2019 - 15:34

Pokud nemáte potřebné informace ve stanovách, prostudujte si ZoSl: https://100sprava.cz/…67–2013-.pdf

Vložil VN (bez ověření), 11. Leden 2019 - 15:25

Přece nebudete rozpočítávat tyto náklady dle toho , jak kdo moc tráví ve svém bytě času. Dokázal byste si tento způsob představit v domě , kde je 300 bytů ?

Vložil Klomínek (bez ověření), 11. Leden 2019 - 15:26

Přesně tak, kdo by to navíc měl sledovat?

Vložil josefb, 11. Leden 2019 - 15:33

Jsou i tací kteří to sledují, ale mně by zajímalo zdali je k tomuto rozúčtování nějaký předpis či norma dle kterých se rozúčtování zpracovává.

Vložil Petr Polakovský (bez ověření), 11. Leden 2019 - 16:38

A když to sledují, jak to pak prokážou třeba u soudu?

Vložil Petr, 11. Leden 2019 - 19:08

A jak rozúčtováváte úklid a odpadky, kdy je někdo, jak píšete v létě na chalupě. Svojen řešení musíte mít buď v Prohlášení vlastníka nebo platí co je v zákoně o službách. A na vodu si opatřete podružné vodoměry. Nesdělil jste jak to rozpočítáte, pokud jsou všichni celý rok v domě a nejedou ani na dovolenou na měsíc pryč.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".