Rozúčtování při nulové spotřebě teplé vody

Vložil Rozúčtovatel (bez ověření), 14. Srpen 2011 - 12:19 ::

Centrální zdroj tepla v domě (kotel) byl projektován a dimensován jak pro ohřev vody pro ústřední topení tak pro ohřev teplé užitkové vodu rozvedené do bytových jednotek. V současné době nemá žádná bytová jednotka odběrné místo teplé užitkové vody („kohout“), svislé a vodorovné rozvody teplé užitkové vody v domě nicméně jsou. Ohřev vody je řešen v jednotlivých bytových jednotkách samostatně, případně vůbec.

Jak se rozúčtují náklady na provoz centrálního zdroje tepla?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil anon (bez ověření), 14. Srpen 2011 - 13:09

    A co má tedy ten centrální kotel za náklady když se v něm netopí?

    Pokud náklady má (nechápu jaké) tak se úplně normálně rozúčtuje dle podílů jako základní složka.

    Předseda

    Vložil Clever (bez ověření), 14. Srpen 2011 - 16:06

    Vyhláška na rozúčtování tepla na ohřev TUV je nesmyslná. O tom jsem tu už kdysi psal. Tedy ještě jednou:

    Kdokoliv se může rozhodnout neodebírat TUV. To je legální, nikdo k odběru nemůže být nucen. Pak se podílí jen na základní složce. Pokud to udělá víc bytů, pak to začne být problém. Spotřební složka se dělí na stále méně bytů, cena za 1 m3 TUV roste. Nejhorší na tom je, že nevíte kolik budete platit. Nakonec zbyde poslední nešťastník, který zaplatí celou spotřební složku 70% (ve skutečnosti už to dávno není spotřební složka), a to i kdyby si jen 2× umyl ruce v teplé vodě.

    Chyba je v neměnném dělení 30% základní : 70% spotřební složka.

    Kdo tedy zaplatí spotřební složku, když všichni přestanou odebírat TUV a odběr bude nulový.

    Toto není nereálná situace. Stalo se mi to před pár lety v novém domě. Celkové náklady na ohřev TUV 204 tis. Kč (316 GJ). Spotřební složka 142 tis. Kč. Celková spotřeba domu asi 100 m3, tj. asi 1.400 Kč/m3. Moje spotřeba byla asi 5 m3. Tehdy jsem si vzpomněl na malého Žibusíka: „Kdybysem to věděl, tak bysem sem nechodil“. Od té doby se to naštěstí výrazně zlepšilo.

    Přitom by stačilo účtovat jako spotřební složku jen skutečně odčerpané teplo, které odeberu s vodou. Takhle se musím stále bát pouštět teplou vodu. Co když všichni odjeli nebo se sprchují v práci.

    Kdybych byl tehdy v domě sám, zaplatil bych 142 tis. Kč za 5 m3 TUV?

    Na to jsem dosud od nikoho odpověď nedostal.

    Vložil lake, 14. Srpen 2011 - 18:46

    Pane Clever, souhlasím: vyhláška 372/2001 Sb. je zjevně nerozumná, pokud jde o rozdělení nákladů na ohřev vody.

    Pevné dělení na 30% základní složky a 70% spotřební složky je nesmysl v rozporu s fyzikálními principy. Ve skutečnosti je základní složka prakticky konstantní bez ohledu na výši spotřeby teplé vody v domě. Základní složku platí vlastník jednotky jako MOŽNOST odebírat teplou vodu 24 hodin denně.

    Ze základní složky se totiž kryjí ztráty tepla při nucené cirkulaci v potrubí a energie pro provoz cirkulačního čerpadla. Ztráty tepla závisí výhradně na průměru trubek, materiálu a tloušťce izolace trubek a na rozdílu mezi teplotou vody a vzduchu. Teplota vody je konstantně nastavena na (cca) 65°C, teplota vzduchu v instalační šachtě kolísá v průběhu roku zanedbatelně mezi 20°C a 24°C. Ztráty při cirkulaci nezávisí na rychlosti proudění v potrubí a jsou (zjednodušeně řečeno) nezávislé na objemu odebrané vody v domě. Viz http://vytapeni.tzb-info.cz/…veho-prurezu.

    Problematikou se zabývá norma ČSN EN 15316–3–2, která uvádí princip výpočtu tepelných ztrát rozvodů a v příloze D výpočet ztrát tepla cirkulačním okruhem. Ministerští ouředníci při přípravě vyhlášky zjevně zapomněli na základy fyziky pro osmý ročník základních škol.

    Pokud se někdo domnívá, že základní složka odpovídá fixním nákladům (fixed costs) při přípravě teplé vody (včetně amortizace či odpisů kotle, energií, pevných nákladů na provoz, kontroly a revize, atd.), pak ovšem platí totéž: fixní náklady jsou – už podle názvu – fixní (pevné) a nezávisí na variabilních nákladech (variable costs).

    lake

    Vložil G.X, 14. Srpen 2011 - 14:50

    Já tomu rozumím tak, že kotel slouží alespoň pro vytápění. Potud by to bylo jasné a odpověď by zněla: dle vyhlášky.

    Co ovšem tazatel nepíše je, zda se tedy TUV připravuje (a není umožněno ji odebírat), nebo se ani nepřipravuje. A také – jak (a zda legálně) se dospělo od stavu projektovaného do stavu do současného…

    G.X.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".