Rozúčtování nákladů v bytovém domě

Vložil Petr Procházka (bez ověření), 27. Červenec 2022 - 17:16 ::

Dobrý den, měl bych dotaz k rozúčtování nákladů v bytovém domě. Konkrétně mi jde o položky „Náklady společenství“, „Náklady na rozúčtování“, „Odměna statutárního orgánu“. Doposud je naše SVJ rozdělovalo standardně podílem podlahové plochy. Letos udělali opravné vyúčtování a použili koeficient, který nazývají „100 % výše předepsané částky“. Je to zlomek, kde jako čitatele vezmou mnou zaplacené zálohy za danou položku/službu a jako jmenovatele vezmou sumu zaplacených záloh (aspoň si to myslím). Jestli to správně chápu, tak tím pádem ten, kdo platí poctivě zálohy, tak v těchto konkrétních položkách doplácí na neplatiče. To je nějaký nový předpis? Setkal jste se s tím někdo? Děkuji.

  • příspěvky na správu

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Zdenek 22, 28. Červenec 2022 - 8:31

Pane Procházko,

jak vidíte (čtete), budete se muset nakonec rozhodnout, komu tady budete věřit, ke kterému právnímu názoru se přikloníte, dokud daná věc nebude prosouzena.

S p. Justitianem se přít nebudu, pouze jen, pokud se odvolává na § 1 NOZ, aby přihlédnul též k § 978.

Vložil Justitianus, 29. Červenec 2022 - 8:19

Pane Zdenku, ustanovení § 978 pouze rozšiřuje platnost § 1.

  • Podle obecného § 1 se mohou od znění zákona odchýlit pouze účastníci ujednání (pouze s účinky mezi sebou navzájem).
  • Podle speciálního § 978 bude takové odchylné ujednání dopadat i na třetí osoby (to jest na ty, kdo nebyli účastníky původního ujednání a nikdy s ním nevyslovili souhlas).

Třetí osobou bude např. kupec, dědic, obdarovaný či jiný nabyvatel jednotky v domě. Nebo přehlasovaný vlastník. I když nikdy neschválil prohlášení, ani nehlasoval pro stanovy SVJ, i přesto tato dvě soukromoprávní ujednání plně dopadají i na něj. O tom by jej poučil každý soud.

Vaše směšná poznámka že tato věc dosud „není posouzena“ ukazuje že máte základní mezery nejen ve znalosti právních předpisů, ale i ve znalosti konstantní judikatury.

Ustanovení § 978 tedy rozšiřuje platnost ujednání (např. prohlášení či stanov SVJ) na širší okruh osob, než je tomu v § 1. Takže mám pravdu ohledně dispozitivnosti § 1180 a ohledně závaznosti stanov konkrétního SVJ.

Justitianus

P.S. Tím zároveň odpovídám i na otázku pana Taky vlastníka.
Ohledně závaznosti obsahu prohlášení doporučuji přečíst si § 1166. Při tom podle § 978 platí, že změněné prohlášení bude závazné i pro ty kteří s ním nevyslovili souhlas, a samozřejmě je závazné i pro všechny budoucí nabyatele jednotky (§ 1169 odst. 2).
Ohledně závaznosti obsahu stanov doporučuji přečíst si § 1200. Při tom podle § 978 platí, že změněné stanovy budou závazné i pro ty kteří hlasovali proti jejich přijetí, a samozřejmě jsou závazné i pro všechny budoucí členy SVJ (§ 218, § 220 odst. 2, § 1200).

Vložil Zdenek 22, 27. Červenec 2022 - 21:37

Pane Procházko,

položky „Náklady společenství“, „Náklady na rozúčtování“, „Odměna statutárního orgánu“, které uvádíte, jsou nejspíš náklady „vlastní správní činnosti“ SVJ podle § 1180/2 NOZ a § 8 NV č. 366/2013 Sb., které se rozvrhnou na každou jednotku stejně.

Vložil Justitianus, 28. Červenec 2022 - 5:48

Zdenku, jste zcela mimo realitu. Budu citovat NOZ:

§ 1
(2) Nezakazuje-li to zákon výslovně, mohou si osoby ujednat práva a povinnosti odchylně od zákona; zakázána jsou ujednání porušující dobré mravy, veřejný pořádek nebo právo týkající se postavení osob, včetně práva na ochranu osobnosti.

Za prvé: Veškeré náklady spojené s rozúčtováním poskytovaných služeb jsou náklady podle zákona č. 67/2013 Sb. To nemá naprosto nic společného s vlastní správou právnické osoby. Pletete si pojmy.

Za druhé: zřejmě jste od roku 2012 ještě nezaznamenal, že § 1180 odst. 2 je dispozitivní, takže pravdu mám já: může to být tak nebo tak (podle ZoVB nebo podle NOZ), a rozhodující je pouze jaká práva a povinnosti si členové SVJ ujednali ve stanovách.

Za třetí: Vzhledem k dispozitivnímu charakteru § 1180 odst. 2 je také celé nařízení vlády č. 366/2013 Sb. dispozitivní (kromě části určující výpočet podlahové plochy v jednotce(2012)). Takže pravdu mám já: může to být tak nebo jinak a rozhodující je pouze jaká práva a povinnosti si členové SVJ ujednali ve stanovách.

Justitianus

Vložil Taky vlastník (bez ověření), 28. Červenec 2022 - 7:35

Pane Justitiane,

z Vašeho oblíbeného § 1 neplyne, že práva a povinnosti ujednaná jinými vlastníky odchylně od zákona ve stanovách platí pro vlastníka resp. přecházejí na vlastníka, který tyto stanovy nepřijímal a tudíž se na jejich ujednání nepodílel.

Nemáte výklad v tomto ohledu? Judikaturu nebo literaturu.

Vložil Justitianus, 27. Červenec 2022 - 22:10

Nerozumím vůbec tomu co píšete o způsobu rozúčtování těch tří položek. Co jste napsal je pro mne nejednoznačné, neurčité a nesrozumitelné. Pravidla rozúčtování máte mít ve stanovách. Ještě by se dalo připustit, že to bylo schváleno v nějakém rozhodnutí shromáždění – v tom případě je SVJ povinno předložit Vám zápis z tohoto shromáždění, pozvánku, prezenční listinu a případně hlasovací listinu. Nebudu se dohadoat o nějakých nejasných a nepodložených informacích které jste si sám vydedukoval. Jediné co vím je toto:


☀  Náklady na rozúčtování

Tím jsou asi míněny odečty indikátorů a vodoměrů, rozúčtování a vyúčtování služeb podle zákona č. 67/2013 Sb. a náklady na povinné informování příjemců služeb podle novely zákona. Ty náklady se mohou rozúčtovat různým způsobem; zpravidla to bývá stejná částka na jednotku. Mělo by to být ve stanovách, protože toto neupravuje žádný právní předpis.


☀  Náklady na odměny členů orgánů společenství

Zákon č. 72/1994 Sb. výslovně uváděl v § 9 odst. 8, že „[n]áklady na činnost orgánů společenství se považují za náklady společenství spojené se správou domu“. Takže je rozhodujicí zda jednotky v domě jsou jednotky podle ZoVB, nebo podle ObčZ. A je též nutné přečíst si stanovy, zda máte úpravu rozúčtování těchto nákladů podle spoluvlastnických podílů (à la ZoVB), nebo na každou jednotku stejně podle dispozitivního § 1180 odst. 2 NOZ.


☀  Náklady společenství.

Jde o tzv. vlastní náklady právnické osoby SVJ (náklad na vlastní správu pránické osoby). Tedy to, co zbude když škrtnete všechny tyto položky:

  • náklady na odměny členů orgánů
  • náklady na správu domu a pozemku
  • náklady na poskytování služeb spojených s užíváním bytů
  • náklady na rozúčtování služeb a na povinné poskytování informací
  • náklady na pronájem společných částí a poskytování služeb třetím osobám
  • náklady na pojištění domu

V některých SVJ se náklady vlastní správy rozúčtují stejně jako náklad na správu domu (podle podílů). V některých SVJ se tato položka rozvrhne „na každou jednotku stejně“ podle dispozitivního § 1180 odst. 2. Opět platí, že toto máte mít ve stanovách černé na bílém.


Justitianus

Vložil Pravdomil (bez ověření), 28. Červenec 2022 - 19:48

Justián: Náklady na rozúčtování … se mohou rozúčtovat různým způsobem; zpravidla to bývá stejná částka na jednotku. Mělo by to být ve stanovách, protože toto neupravuje žádný právní předpis

cit. §17/b nařízení vlády 366/2013 Sb.
cit. „…náklady vlastní správní činnosti uvedenými v § 1180 odst. 2 občanského zákoníku se rozumí zejména…“
náklady na rozúčtování a vyúčtování plnění spojených s užíváním jednotek, včetně provedení odečtů hodnot z poměrových měřidel spotřeby vody a ze zařízení sloužících k rozúčtování nákladů na teplo

Nechápu proč lžete, že to neupravuje žádný předpis.
„rozúčtování a vyúčtování“ je vlastní správní činností rozúčtovávanou „podle počtu jednotek“.

Vložil Justitianus, 28. Červenec 2022 - 20:24

Pravdomile, proč čtete a papouškujete ty nesmysly v nařízení vlády? Nemáte snad hlavu a v ní vlastní mozek?

Já už jsem to zde napsal, ale protože jste natvrdlý, zopakuji to: Činnost „poskytování služeb spojených s užíváním bytů“ nemá naprosto nic společného s vlastní správou právnické osoby podle § 1180 odst. 2. Jen blb a členové české vlády mohou tvrdit něco jiného.

Nařízení vlády č. 366/2013 Sb. je ve svém § 17 nezávazné – to jest nevymahatelné pro nikoho. Je to pouhý mylný názor ministerských úředníků, kteří připravovlai pro vládu znění toho předpisu. Tak se z toho nepočůrejte strachy.

Pokud to nevíte, nařízení vlády (stejně jako vyhláška či jiný celostátně platný podzákonný právní předpis) může upravit pouze to, co je výslovně uvedeno v zákoně ve zmocňovacím ustanovení. Bez existence zmocňovacího ustanovení je podzákonný předpis pouhý blábol bez jakéhokoliv právního významu.

Je k tomu judikatura, včetně judikátů Ústavního soudu. Jednoznačně to uvádějí i Legislativní pravidla vlády České republiky (usnesení vlády č. 188/1998 v platném znění). Cituji:

Legislativní pravidla vlády České republiky
Čl. 49
Zákonné zmocnění k vydání prováděcího předpisu

(1) Jestliže zákon předpokládá vydání vyhlášky, musí zmocnění k jejímu vydání
a) označit orgán, který vyhlášku vydá,
b) vymezit konkrétní věci, které mají být vyhláškou upraveny (nestačí pouhý odkaz na určité ustanovení právního předpisu, ani obecné zmocnění k úpravě podrobností), a rozsah, v jakém mají být upraveny; (…).

Zmocňovací ustanovení § 1222 však neobsahuje zmocnění k tomu, aby vláda jakkoli regulovala vnitřní rozhodování SVJ ohledně nákladů na vlastní správu. Takže ta část není právně závazná pro nikoho. A samozřejmě platí, že nesprávné přiřazení nákladů na služby pod vlastní správu právnické osoby je nesmyslem – je to jen k smíchu, ale vážně to nemůže brát nikdo rozumný. Lidi, k čemu máte ten mozek?

Justitianus

Vložil § 1180 odst. 2 (bez ověření), 28. Červenec 2022 - 20:27

„Činnost „poskytování služeb spojených s užíváním bytů“ nemá naprosto nic společného s vlastní správou právnické osoby podle § 1180 odst. 2.“ (Vložil Justitianus, 28. Červenec 2022 – 20:24)

To máte pravdu. Protože § 1180 odst. 2 o vlastní správě právnické osoby nic neříká. Možná byste si pro začátek mohl jako bývalý předseda výboru SVJ § 1180 odst. 2 přečíst.

Vložil Justitianus, 28. Červenec 2022 - 21:57

Bavit se s hlupákem o jeho hloupostech je těžká, vysilující dřina. Měl bych za to být placen.

Vlastní správa == vlastní správní činnost

Zahrnuje správu právnické osoby samotné a správu majetku právnické osoby.

Náklady vlastní správní činnosti jsou ty náklady, které by SVJ vynakládalo, i kdyby neexistoval žádný dům s jednotkami.

Justitianus

Vložil Petr, 28. Červenec 2022 - 8:48

„SVJ použili koeficient, který nazývají „100 % výše předepsané částky“. Je to zlomek, kde jako čitatele … mnou zaplacené zálohy za danou položku/službu a jako jmenovatele … sumu zaplacených záloh (aspoň si to myslím)“

  • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Rozúčtování by mělo být jasné a srozumitelné. Pokud máte vstřícnou (nikoli „komisní“) účetní, tak se na algoritmus zeptejte přímo jí. Na odkaz na dokumenty (stanovy, rozhodnutí shromáždění) se ptejte „osoby zodpovědné“ viz § 1190.

Dle 67/2013 Sb., § 7

Vyúčtování a splatnost přeplatků a nedoplatků

(1)

(2) ve vyúčtování musí uvést skutečnou výši nákladů na služby … se všemi potřebnými náležitostmi, … tak, aby výše … rozdílů ve vyúčtování byla zřejmá a kontrolovatelná z hlediska způsobů a pravidel sjednaných pro rozúčtování.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".