Rozúčtování nákladů na vytápění v zúčtovací jednotce

Vložil Karlíček (bez ověření), 28. Únor 2017 - 3:52 ::

Dobrý den,

mohu požádat o názory na následující text vyhlášky:

§3/1 vyhláška 269/2015 uvádí cit. „Základní složka nákladů na vytápění v zúčtovací jednotce činí 30 % až 50 % a zbytek nákladů tvoří spotřební složku. Výši základní složky určí poskytovatel služeb.“

(1) pojmu „změna způsobu“ rozumím takto: pojem „posloupnost“ je nějakým určitým dohodnutým sledem „nějakých“ kroků/činností, které jsou „nějak“ parametrizovány. Vede-li pak nějaká „posloupnost-A“ k nějakým výsledkům na vyúčtování, pak netotožná „posloupnost-B“ by měla vést k jiným výsledkům. Zaměním li „posloupnost-A“ za „posloupnost-B“, provedl jsem změnu způsobu rozúčtování.

(2) z toho plyne, že určení rozsahu „30 % až 50 %“ (tzn. že někdo „s klikou“ navolí použití např. 35%) JE změnou způsobu rozúčtování viz. posl.věta v §6/1 zák-67.

(3) Jeli určení „výše ZS“ změnou způsobu (protože vede k jiným výsledkům), je „výše ZS“ určena (a) rozhodnutím poskytovatele dle §3/1 vyhl-269 nebo (b) ujednáním všech vlastníků dle §6/1 zák-67 věta-1?

(4) podle §6/1 je „Změna způsobu … možná vždy až po skončení zúčtovacího období“. Jak by toto pravidlo mohlo být porušeno? Jak by mohla „operace rozúčtování“ předcházet „konec zúčtovacího období“ – přeci logicky „operaci-rozúčtování“ musím provést s nějakým kvantem „podkladů a dat“ které jsou v okamžiku spuštění „operace-rozúčtování“ statické tzn. datum jejich „vytvoření/sběru“ bezpochyby předchází datumu jejich „využití/použití“ v operaci-rozúčtování.

(5) určení „výše ZS“ údajně činí dle §3/1 vyhl-269 poskytovatel, jímž dle §2/a/2 zák.67/2013 je „…společenství vlastníků jednotek …“. Tím „rozhodnutím poskytovatele“ v §3/1 vyhl-269, se ale míní rozhodnutí-SVJ (tedy statutárního orgánu společenství) nebo rozhodnutí-Shromáždění (tedy nejvyššího orgánu společenství) ?

(6) kdo určuje jak dlouhé je ve společenství „zúčtovací období“ (SVJ nebo Shromáždění)?
Může být např. 3-měsíční? (jedno proč, ale může?)

(7) je změna délky „zúčtovacího období“ změnou způsobu nebo není? (dle mého pohledu by být měla)

děkuji za relevantní a vážně míněné odpovědi

Karlíček

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil tep (bez ověření), 2. Březen 2017 - 8:24

    Změna rozsahu základní složky by měla být předmětem hlasování na shromáždění vlastníků a měla by platit od příštího zúčtovacího období – rozúčtování služeb děláme 1 x za rok. Od loňského roku máme poměrové měřiče tepla i na radiátorech ve společných prostorách a jelikož se do základní složky zahrnuje i teplo ve společných prostorách, pak se velikost základní složky pro skončený rok vypočítává zpětně na základě součtu náměrů indikátorů v bytech s vyloučením korekčních koeficientů na polohu proti součtu náměrů ve společných prostorách domu. Tak vypočítáme teplo použité na vytápění společných prostor, které zahrneme do základní složky. Jediné omezení je, že základní složka musí být v intervalu 30 až 50 %. Správně by do základní složky měla být zahrnuta u dvousložkové ceny tepla pevná složka za rezervovaný výkon, ale ta u nás činí už přes 33 % Kdybychom ji zahrnuli do základní složky, tak by pro ohřev vody a doohřev cirkulující vody v domovní předávací stanici nestačila základní složka pevně stanovená legislativou ńa 30%. MMR v legislativě zaspalo – kam oko pohlédne, všude něco odporuje logice, fyzice, případně matematice. Tam, kde se legislativa takto prohřešila proti dobrým mravům, jsme přijali v minulosti na shromáždění vlastníků usnesení, kterými jsme opravili pro platné rozúčtování nejkřiklavější legislativní nedostatky. Usnesení jsme přijali ještě v době, kdy nebyl nutný souhlas 100% vlastníků, dnes už bychom ho nedosáhli, protože chyby v legislativě vyhovují jisté skupině vlastníků, a stačilo by zdržení se hlasování jediného vlastníka a oprava by neprošla.

    Vložil Vlastiks, 28. Únor 2017 - 7:57

    Jen Pánbůh ví.

    ":?(

    Vložil Poznamka (bez ověření), 5. Březen 2017 - 3:54
    1. pojmu „změna způsobu“ – chápu to jako změnu algoritmu výpočtu nikoliv změnu vstupních hodnot vložených do výpočtu.
    2. % pro ZS chápu jako parametr volby způsobu.
    3. špatně interpretujete volbu % pro ZS – 269 § 3(1) stanoví kdo (poskytovatel – SVJ, družstvo nebo vlastník domu) a 67 § 6(1) stanoví jak se schvaluje (ujednání se všemi …) nejen % ale celý „způsob rozúčtování“.
    4. Jak by mohla „operace rozúčtování“ předcházet „konec zúčtovacího období“ – ne operace ale volba změny způsobu nemůže nastat během období pro které aplikujeme nový způsob 
    5. rozhodnutí-SVJ (tedy statutárního orgánu společenství) – rozhodnutí-SVJ neznamená automaticky rozhodnutí stat.org. viz (3) vztah „kdo a jak“. „Jak rozhodne“ může být předepsán zákonem, vnitřním předpisem (Prohlášení vlastníka, stanovy, usnesení shromáždění, per rolam…) není-li stanoveno jinak, pak rozhodne stat. orgán.
    6. zákon 67/2013 § 2 c).

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".