Rozúčtování nákladů na společné prostory-elektrika

Vložil neználek (bez ověření), 11. Květen 2014 - 14:02 ::

Dobrý den, prosíme o radu, vlastník bytové jednotky se odstěhoval do peč.domu. Bytovou jednotu chce prodat, ale prodej neprobíhá tak, jak si představoval, jde velice pomalu, trvá již rok. Vlastník ale našemu správci nemovitostí, který nám dělá veškeré vyúčtování nahlásil „0“ stav obyvatel v bytovce. Proto je na konečném rozúčtování elektrické energie pro celý dům za celý rok velká nepřesnost. Má na to majitel právo. Vždy nám správce říkal, že i za prázdný byt se počítá jedna osoba a tudíž se musí podílet na platbě nákladu týkajících se společných prostor. Majitel chodil do bytu docela pravidelně. Prodej bytu zadal RK která byt často navštěvovala se zájemci o byt. Proto si myslíme, že by se měla za bytovou jednotku počítat jedna osoba, byť tam nikdo nebydlí. Je prosím někde v zákoně, vyhlášce, atd. řešen tento problém. Děkuji.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 11. Květen 2014 - 14:39

    Co Vám říkal správce je bezvýznamné. Máte jistě schválená pravidla rozúčtování služeb pro rok 2013, takže podle nich postupujte. Pokud pravidla umožňují, aby počet osob pro rozúčtování byl nula osob, pak počet je nula osob. Tyto věci se přece nedají řešit dodatečně. Pravidla musí být jasná před začátkem roku a platí po celý rok beze změny.

    Pro rok 2014 a následující platí i nadále vaše schválená pravidla, pokud si je nezměníte. To by ovšem přicházelo v úvahu nejdříve od 1.1.2015.

    Úvahy že do bytu někdo občas chodil vyznívají směšně. Stejně tak jistě chodily do ostatních bytů návštěvy, příbuzní, opraváři. Někdo má psa a chodil tedy po chodbách každý den 2× častěji než ten, kdo psa nevenčí. Toto přece nikdo nevyčísluje, protože to ani nejde. Zachovejte si zdravý rozum. Máte pravidla, dodržujte je. Jinak dopadnete jako na východě Ukrajiny.

    lake

    Vložil Pub (bez ověření), 12. Květen 2014 - 9:20

    Nemáme schválená pravidla. A nikdy jsme schválená neměli. Vždy to bylo na správci. Kdž mají být nyní něšjaká pravidla podle zákona o službách, tak na jejich schválení pro rok 2014 je již pozdě.

    Můžete říct podle jakých pravidel se rozpočtou náklady v roce 2015 pro rok 2014 abychom nedopadli jak na východě Ukrajiny? Na čem má jednotlivec vůči SVJ trvat v roce 2015 po kontrole vyúčtování.

    Vložil lake, 12. Květen 2014 - 9:39

    Pane Pub,
    není pravdou, že nemáte schválená pravidla. Již více let se rozúčtovalo nějakým způsobem, který nikdo nenapadl. Všichni podle těchto rozúčtování platili bez protestů konečná vyúčtování. Nedovedu si představit jednoznačnější souhlas s pravidly. Pravidla jsou tedy schválena, i když jejich znění možná neznáte. Sdělí vám to smluvní správce na požádání.

    89/2012 Sb. § 546
    Právně lze jednat konáním nebo opomenutím; může se tak stát výslovně nebo jiným způsobem nevzbuzujícím pochybnost o tom, co jednající osoba chtěla projevit.

    Konkludentní jednání (nevýslovně) bylo zmíněno jako právní úkon i v ustanovení zákona č. 40/1964 Sb. o právních úkonech.

    lake

    Vložil Pub (bez ověření), 12. Květen 2014 - 11:49

    Pane Lake,
    dobře takže tvrdíte je máme schválená „opomenutím“ či jejich souhlasem s nimi.

    Jenže z čeho dovosujete že jsou u nás pravidla každý rok stejná? Nebo to „opomenutí“ znamená že každý rok mohou být pravidla jiná resp. každý 3-tí rok se formát vyúčtování změnil takže to „opoměnutí“ znamená že jsem souhlasil s těmi pravidly v aktuálně zúčtovávaném roce, podle kterých to právě správce zpracoval? Smluvní správce mi sdělil, že on naše schválená pravidla nemá ale protože mu SVJ platí měsíční paušál, tak nám to rozúčtuje třeba podle hvězd na nebi. Další dotaz odpálkoval s tím, že mám jít otravovat SVJ, protože on dělá vše podle smlouvy.

    Vyúčtování napadám každoročně již od r.2007. Žádám řádné rozúčtování a doložení podkladů. Ani jednou jsem je nedostal a já považuji všechny reklamace za nevyřešené doposud. Reakce na ně jsou neprve zamítání kdečeho a čehokoliv bez vysvětlení a následně mlčení nebo slovní výpady na shromáždění. Nebo neprokazatelné lhaní. Opravňuje mne to neplatit zálohy na další období? Opravňuje mne to doposud zaplacené nezúčtované zálohy započítávat? (požadavku na vrácení se SVJ vysmálo)

    Proto jsem se ptal zda když jsou nyní nějaké ty sankce v novým zákoně o službách, co bych jako mohl dělat? Pokud ty údaje k rozúčtování nedostanu, mám se nejprve obrátit (za rok) na shromáždění, nebo mám jít na soud s tím že jsem nedostal vyúčtování odpovídající požadavkům jak zde byly vícekrát mlhavě naznačovány?

    Jak se vůbec může reaálně vymáhat ta sankce ze zákona o službách (předpokládejme že mohu doložit její oprávněnost). Řeší to přímo soud nebo čoi nebo jiná´ý státní ouřad?

    Vložil SV (bez ověření), 12. Květen 2014 - 9:49

    Uhrazení vyúčtování (faktury) jistě znamená souhlas s účtovanou (fakturovanou) částkou. Můžete uvdést, odkud plyne, že uhrazení jednoho vyúčtování znamená současně neodvolatelný souhlas s pravidly, a to i na neomezenou dobu do budoucna?

    Vložil lake, 12. Květen 2014 - 10:55

    Pane SV, Vámi formulovaný názor je v rozporu s právem, takže nevidím důvod proč na Vaši otázku odpovídat. Viz zákon č. 67/2013 Sb, § 5 a § 6. Tam je uvedeno, že pravidla rozúčtování služeb lze změnit, a je tam i uvedeno jak se při tom postupuje.

    lake

    Vložil SV (bez ověření), 12. Květen 2014 - 18:13

    Ptal jsem se, odkud plyne, že souhlas s vyúčtováním v minulosti (zaplacením) znamená souhlas do budoucna s pravidly, která pro minulá rozúčtování byla použita.

    Nepsal jsem, že pravidla pro rozúčtování služeb nelze změnit.

    Zaplatím-li předražený oběd, nejsem povinen platit stejně předražený oběd znovu (kalkulovaný podle stejných pravidel).

    Vložil ik (bez ověření), 11. Květen 2014 - 20:44

    Mám dotaz pane Lake, co když nemáme schválena žádná pravidla rozúčtování služeb pro r.2013 (alespoň nevím nic o tom, že jsme je schvalovali- v zápisech se shromáždění nic takového není) a přesto z podkladů, které správce připravil na shromáždění vlastníků ke schválení roční účet. závěrky je patrné, že u jednoho bytu je počet osob nulový, a to u bytu, kde majitel během r.2013 zemřel a probíhá dědické řízení.

    Vložil lake, 12. Květen 2014 - 9:39

    Jestliže majitel zemřel v roce 2013, neříká to vůbec nic o tom kolik osob užívalo tento byt v průběhu roku 2013.
    Pro užívání bytu pouze po část roku je samozřejmě možno započítat 1/12 osoby za každý měsíc kdy užívala byt. Otázka je z jakého zdroje se mají ty počty použít. To byste měli mít ve stanovách či ve schválených pravidlech.

    lake

    Vložil Marie. (bez ověření), 11. Květen 2014 - 17:44

    Vážený pane „lake“, prosím nemohla bych Vám napsat soukromě, potřebovala bych od Vás podrobnější pomoc na portálu nechci vypadat jak …,jinak moc děkuji.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".