Rozprodej společných prostor

Vložil Strnisko, 12. Listopad 2017 - 10:03 ::

Dobrý den, právě nám vzniká SVJ v panelovém domě o 126. bytech. Řešíme žádost některých lidí, kteří dříve využívali společné prostory pro svoje soukromé využití, o převod do osobního vlastnictví. Jdou tyto společné prostory vůbec do osobního vlastnictví převést nebo jsou navěky zapsané jako společné prostory a nejdou oddělit? Jedná se konkrétně o:

 1. místnosti bývalých shozů na odpady, konkrétně na každém patře místnost velikosti komory
 2. sběrná místnost odpadu v přízemí přístupná z ulice, kam odpad padal, velikost menší sušárny.
 3. bývalá prádelna či sušárna sloužící jako posilovna či dílna

Jak pak vůbec stanovit odkupní cenu za metr čtvereční? Kolik je potřeba procent hlasů pro odsouhlasení odkupu? Jak jim k bytu připojit elektřinu a vytápění z těchto místností? Jinak by bylo nutné zavést platby nájmu SVJ z těchto místností.

Děkuji

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Krupp, 12. Listopad 2017 - 13:11

  Pane Strnisko, nejdřív musíte napsat, co vlastně jste. Předpokládám, že družstvo a chystáte předat byty do vlastnictví. V první řadě bych vám to nedoporučoval, ale to je vaše věc a neptáte se na to. Pokud jste družstvo, musíte společné prostory rozprodat před tím, než začnete připravovat PV. Jakmile vložíte PV do katastru, bude všechno nesrovnatelně složitější. Teď k vašim otázkám. Kupní cena je taková cena, za kterou je místnost někdo ochoten koupit a většina je ochotna za tuto cenu prodej odsouhlasit. Pokud bude cena nízká, nezískáte potřebnou většinu pro souhlas, protože si lidi začnou říkat, že by to za ty peníze chtěli taky. Pokud bude vysoká, nikdo to chtít nebude. Nejlepší je udělat dražbu. Doporučil bych napřed odsouhlasit, které místnosti prodat a způsob prodeje (např. ta dražba). Kolik hlasů potřebujete, najdete ve stanovách. U družstva je to obvykle prostá většina. Jak připojit elektřinu a topení nechtějte od nás, váš dům neznáme. Zkuste si lámat hlavu i sami. Taky musíte rozhodnout, jestli se ty prostory stanou součástí bytu, nebo budou zapsány jako samostatné jednotky. Obojí má své výhody i nevýhody. Zamyslete se i nad tím. Jirka

  Vložil Strnisko, 12. Listopad 2017 - 16:43

  Děkuji pane Krupp. Povinnost založit SVJ vznikla proto, že už 80% bytů přešlo do OS. Tím pádem nás oslovilo stávající družstvo, které dům spravovalo, že nás musí ze zákona do 3 měsíců pustit. Jak jsou na tom společné prostory ale nevím. Jestli už za dob družstva šlo tyto společné prostory někomu nenápadně „přilepit“, tak mají ostatní smůlu. Žili jsme v přesvědčení, že společné prostory takhle snadno „rozkrást“ nejdou.

  Vložil Krupp, 12. Listopad 2017 - 18:09

  Pane Strnisko, to jste zaváhali, protože společné prostory už jsou uvedeny v PV. Prodat by se mohly pouze se souhlasem všech vlastníků, neboť každý má na nich svůj vlastnický podíl a museli byste PV změnit. Je možno je pouze pronajímat, ale opět se souhlasem ostatních vlastníků. Příjem z pronájmu je pak vlastníků, nikoliv SVJ a vlastníci jej musí zdaňovat. samozřejmě se můžete všichni dohodnout, že je budete pronajímat bezplatně, ale takovou dohodu bych chtěl vidět. Ostatní nemají smůlu, to se velice mýlíte. Pokud je někdo užívá bez souhlasu ostatních a neumožňuje jim jejich užívání, je to snadno napadnutelné. Jirka

  Vložil roztomily, 12. Listopad 2017 - 10:49

  Společné prostory nelze rozprodat. Prodat můžete nebytové jednotky. Změnu společných prostor na nebytové jednotky lze docílit změnou prohlášení vlastníka se kterou musí souhlasit všichni vlastníci. Předpokládám že dům o 126 bytech bude mít alespoň jednoho vlastníka který bude proti prodeji. Takže Vám zbývá jedině pronájem společných prostor. My vlastníkům pronajímáme za 75kč/m2 měsíčně po odsouhlasení shromážděním a to pouze prostory které jsou zcela nevyužívané.

  Vložil Strnisko, 12. Listopad 2017 - 16:45

  Děkuji pane Roztomilý, v tuto chvíli je v OS 80% ze 126 bytů, zbytek je družstevní. Možnost pronájmu by se mi asi nejvíce zamlouvala, aspoň by si lidé nezáviděli a nevznikla by ani nenávist.

  Vložil tep (bez ověření), 12. Listopad 2017 - 10:48

  Odprodejem by došlo ke změně podílového spoluvlastnictví u všech 126 bytů, potřebuje to souhlas všech vlastníků a jen na poplatcích zaplatíte katastru nemovitostí 126×2000 Kč. To se nikomu asi nevyplatí realizovat.

  Vložil Strnisko, 12. Listopad 2017 - 16:49

  Děkuji. Je možné, že by se nově vzniklému SVJ nějak podařilo obejít souhlasy vlastníků? Např. že bychom v minulosti podepsali nějakou plnou moc svému předsedovi, který by potom za nás společné prostory nechal do katastru zapsat už jako soukromé prostory některým vlastníkům? V tomhle domě je totiž možné všechno.

  Vložil Pavel, 12. Listopad 2017 - 17:26
  1. Prosím pište názvy svých příspěvků, děkuji. Obvyklé je napsat název vlákna a pořadové číslo příspěvku.
  2. Jediný vlastník domu, družstvo, kdysi zpracoval Prohlášení vlastníka, kde nějak rozdělil celý dům. Bez znalosti Prohlášení vlastníka nemá smysl o Vašem problému diskutovat. Prohlášení vlastníka musí existovat jinak by nebylo možné převést do vlastnictví 80% bytů. Prohlášení vlastníka je takový rodný list SVJ. Musí ho mít družstvo, je na KN a měl by ho mít jak budoucí výbor tak každý člen SVJ.
  3. Případná změna Prohlášení vlastníka je při 126 bytech drahá, pracná a vlastně prakticky nemožná. Vyžaduje se souhlas 100%
  4. Osobní vlastnictví neexistuje. Existuje jen vlastnictví.

  Hezký den!

  Pavel

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".