Rozdělení SVJ

Vložil Jan Michalec, Český Krumlov (bez ověření), 17. Únor 2017 - 16:55 ::

Dobrý den,

můj dotaz: Jsme SVJ dvou vchodů jednoho domu, tedy SVJ Urbinská 150,151 Č. Krumlov. Máme společný výbor, dům jsme zateplili a vzali si úvěr, který nyní splácíme. Ta část domu, která má adresu Urbinská 151, nám stále dělá problémy, hlavně s neplatiči. Je prosím, nějaká možnost, aby se SVJ rozdělilo na dvě samostatné jednotky? Děkuji za odpověď. Jan Michalec, Urbinská 150 Český Krumlov

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonymouk (bez ověření), 17. Únor 2017 - 19:50

    Ano, je to možné, zde je dům 6 + 2 vchody. Ale problémy pochopitelně jsou.

    Vložil VN (bez ověření), 17. Únor 2017 - 17:48

    Spíše se řeší opačný problém…jak slučovat… Jinak,aby došlo k rozdělení , museli byste zrušit vymezení obou domů na jednotky,všichni vlastníci by to museli odsouhlasit a tato změna by musela proběhnout katastrem. Poté byste museli jednat se stavebním úřadem , neboť dnes máte jeden list vlastnictví , budete potřebovat dva listy vlastnictví. No a až budete mít dva listy vlastnictví (nevím,zda to takto jde,jak by se na to stav.úřad tvářil-zda by s tím vůbec byl svolný),tak opětovně vymezíte v domě jednotky a založíte dvě SVJ. Jinak nezmiňujete se o tom , kde je vstup vody a tepla do domů. Pokud je ve vaší části, s neplatiči v druhém SVJ problém přetrvá… Jinak to vidím jako dost nepraktické , pokud v jednom bloku budou existovat různá pravidla.

    Vložil Anonymous13 (bez ověření), 17. Únor 2017 - 17:23

    Dobry den,

    mozne to je urcite. Ale musime by nejdrive dojit ke zruseni vymezeni jednotek ve smyslu zakona c. 72/1994 sb., cimz by vzniklo podilove spoluvlastnictvi. K tomuto kroku potrebujete souhlas vsech stavajicich clenu spolecenstvi. V podilovem spoluvlastnictvi rucite solidarne za pripadne dluhy, tedy ne jako ve spolecenstvi do vyse sveho spoluvlastnickeho podilu.

    Nasledne byste, kazdy vchod, vlozili prohlaseni vlastnika budovy dle OZ, a timto byste zalozili nova dve spolecenstvi.

    Mozne to tedy je, ale realne zrejme nikoliv.

    Hezky den

    Vložil Kiklon (bez ověření), 17. Únor 2017 - 19:59

    A ještě doplním, že při novém rozdělení budovy na jednotky by musela být budova stavebně oddělena od sousední (myšleno od nového sousedního SVJ). Nemůžete mít např. společné prostory, které by byly v cizím domě pokud třeba nyní máte společné prostory, které jsou společné pro všechny vchody.

    Vložil Kiklon (bez ověření), 17. Únor 2017 - 20:02

    Ale tím rozdělením si moc nepomůžete. Ono neplatič dnes vznikne ze dne na den a klidně se může stát, že se zítra probudíte a ve Vašem novém samostatném SVJ budete mít dlužníků několik. Zatněte zuby a důrazně řešte dlužníky hned ze startu. Nic jim neodpustit.

    Vložil JaVa, 17. Únor 2017 - 17:23

    Zrušení společenství vlastníků dle z.č.89/2012 Sb.,

    § 1215

    (1) Společenství vlastníků se zrušuje dnem zániku vlastnického práva ke všem jednotkám v domě.

    (2) Rozhodnutím vlastníků jednotek lze společenství vlastníků zrušit, pokud bylo založeno dobrovolně nebo pokud počet jednotek v domě klesl na méně než pět. V takovém případě vlastníci jednotek přijmou pravidla pro správu domu a pozemku a pro příspěvky na ni.

    § 1216

    Při zrušení společenství vlastníků se neprovádí likvidace. Práva a povinnosti společenství vlastníků přecházejí dnem jeho zániku na vlastníky jednotek v poměru stanoveném podle podílu každého vlastníka jednotky na společných částech. JaVa

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".