rozdělení příjmu za pronájem společné části

Vložil vladan na půjčeném účtu (bez ověření), 6. Únor 2019 - 8:36 ::

Dobrý den, předloni v září se nám podařilo pronajmout jednu nevyužitou nebytovou jednotku – místnost, která je v Prohlášení definována jako společná část (bývalá prádelna nyní zcela prázdná).Dnes jsme dostali od správce „Příjem vlastníka za rok 2018“,kde tento příjem pobírá i Městská část, která nám byty prodala v privatizaci v r. 2010. Na žádost o vysvětlení proč MČ dostává podíl na příspěvku z pronájmu,když radnice nemá žádnou jednotku, ale podíl pouze na chodbách a střeše, nám bylo řečeno, že i za tyto společné části se z příjmu nebytové jednotky vyplácí příjem.Že se bere celková plocha a dle podílu se to vyplácí na plochu, která patří vlastníkovi. Je tento postup správný? Děkuji Vladan

  • pronájem společné části

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil P_V (bez ověření), 6. Únor 2019 - 9:59

„radnice nemá žádnou jednotku, ale podíl pouze na chodbách a střeše“

To je docela pozoruhodné. Na základě čeho má radnice ten podíl, když ne na základě vlastnictví jednotky? V roce 2010, kdy k prodeji bytů došlo, v zákoně bylo:

(2) Velikost spoluvlastnických podílů na společných částech domu se řídí vzájemným poměrem velikosti podlahové plochy jednotek k celkové ploše všech jednotek v domě. Obdobně se postupuje i u společných částí domu, které jsou ve spoluvlastnictví vlastníků pouze některých jednotek.

Něco jiného by mohl být podíl na pozemku pod budovou. Ano, existují i takové případy nepořádku, kdy někdo prodá byt, ale už ne podíl na pozemku pod budovou… nicméně vy pronajímáte kus budovy a ne kus pozemku.

Vložil Pavel II (bez ověření), 6. Únor 2019 - 22:34

podstatné je to, že je to fakt. I kdyby to vzniklo chybou při převodech jednotek z města na nynější vlastníky. Prostě si to nepohlídali a teď se diví.

Vložil vladan na půjčeném účtu (bez ověření), 6. Únor 2019 - 14:52

Tak asi máme podivné Prohlášení, je tam uvedeno: jednotka podle zákona, nebytový prostor, podíl bytové jednotky na společné části 1 580.00. Když jsme se při prodeji ptali, co je to za jednotku, tak nám právník radnice řekl, že je to chodba a že se to tak zapisuje. S tímto vyjádřením jsme se spokojili, protože to řekl právník, zápis v KN jsme neprověřovali. Teď jsme dostali to potvrzení o příjmu vlastníka jednotky a zarazila nás ta položka Městské části, která byt – jednotku nemá.

Vložil 25Malý (bez ověření), 6. Únor 2019 - 8:54

Kdo je vlastníkem jednotky a jaký má podíl na společných částech najdete v katastru.

SVJ může pronajmout společnou část, výnos (i ztráta) z pronájmu je výnosem (ztrátou) všech vlastníků, a to podle jejich podílu na společných částech.

Vlastníci svůj výnos mohou použít jak se jim zlíbí, nad výnosem nemá SVJ (ani shromáždění) žádnou moc. Ztrátu z pronájmu musí vlastníci uhradit.

Pokud MČ není vlastníkem jednotky, výnos z pronájmu jí nenáleží. Pokud je uživatelem společných částí, není vlastníkem jednotky.

Ujasněte nám, co je ta prádelna: „nevyužitou nebytovou jednotku – místnost, která je v Prohlášení definována jako společná část“. Toto tvrzení je nesmysl.

Vložil vladan na půjčeném účtu (bez ověření), 6. Únor 2019 - 15:09

V Prohlášení je uvedeno – nebytová jednotka č.101 – nebytový prostor umístěný v 1. NP o celkové ploše 67,5 m2. Vybavení náležející k jednotce: radiátory 2 ks. K vlastnictví jednotky dále patří spoluvlastnický po díl o velikosti ..My jsme si mysleli, že si to „nechala“ radnice. Až teprve před 3 roky přišel výbor SVJ s tím, že je to naše a začalo se jednat o pronájmu.

Vložil Jan77 (bez ověření), 6. Únor 2019 - 18:12

Nahlédněte do katastru jednoduše a zdarma zde:

https://nahlizenidokn.cuzk.cz/…rBudovu.aspx?…

Tam uvidíte, zda ta jednotka skutečně v domě je vymezena a kdo ji vlastní.

To je první krok.

Jinak místnost je buď jednotkou, nebo společnou částí domu. Ty to dvě eventuality se vzájemně vylučují.

Vložil franos, 6. Únor 2019 - 16:26

Můžete nám, prosím, konečně napsat, kdo je (podle zápisu v katastru nemovitostí) vlastníkem oné tajemné „nebytové jednotky č.101“ a od kdy? Opravdu je to stavebně/fakticky „chodba“, tedy komunikační prostor, kterým se odněkud někam chodí? Opravdu SVJ od roku 2010 až do předpředloňska nevědělo, kolik a jakých má v domě jednotek a komu patří? Opravdu se nikdo nepodíval do katastru? Napište mi na franos@centrum­.cz přesnou adresu (hlavně katastrální území a popisné číslo) a za půl minuty Vám to řeknu.

Vložil Ludmila, 6. Únor 2019 - 8:42

Ano, na příjmu za pronájem se podílejí vlastníci podle velikosti svého vlastnického podílu.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".