Rozdělení parcely ve spoluvlastnictví

Vložil JD (bez ověření), 4. Září 2020 - 9:42 ::

Dobrý den,

prosím o radu či názory. Nejdříve, jaká je u našeho SVJ situace. Jedná se o bytový dům s pěti bytovými jednotkami, který leží na pozemku o výměře 2510 m2. Na tomto pozemku je několik vlastníků podle podílu, ten náš je cca 32 %. V poslední době diskutujeme o tom, že bude lepší, když pozemek rozdělíme na více parcel a každá bytová jednotka bude vlastnit vlastní parcelu/zahradu. Historicky je tato společná parcela rozdělena ploty a každá bytová jednotka tedy užívá část této parcely. Písemná dohoda o tomto však není. Ostatní vlastníci by rádi tento stav zachovali a my si nejsme jisti, zda je to pro nás výhodné… Z těch 2510 m2 by zůstalo ve spoluvlastnictví cca 227 m2, zbývá tedy 2283 m2, z toho je našich 32 % cca 735 m2. Po rozdělení by nám ale připadlo jen 459 m2, tj. o 276 m2 méně. Otázka tedy zní, zda je pro nás i tak výhodné společnou parcelu rozdělit, abychom měli zcela vlastní parcelu nebo nechat společnou parcelu společnou parcelou? Je např. výhodnější prodávat bytovou jednotku s tím naším podílem na společné parcele nebo případně s vlastní parcelou, i když menší než podle podílu? Případně prosím o názory, jak se zachovat. Snad jsem to správně popsal pro pochopení.

Děkuji.

JD

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil JD (bez ověření), 4. Září 2020 - 12:04

    Vychází mi z toho, že bychom si měli zjistit, zda je cennější pro případný budoucí prodej jedna z těchto variant: Mít vlastní parcelu o cca ploše 397 m2 a smířit se s tím, že ostatní vlastníci získají něco navíc než je jejich podíl nebo zůstat ve spoluvlastnictví s podílem cca 32 % na parcele o rozloze 1982 m2 (přepočítal jsem to a toto je rozloha plochy, která by se rozdělovala a měli bychom z ní teoreticky mít 638 m2, pokud bychom to ale nerozdělovali, tak by ten podíl zůstal na celé ploše 2510 m2). Pokud bychom trvali na tom, že by nám ostatní měli něco vyplatit, tak se pro změnu seknout oni a nic se rozdělovat nebude. Takže je to opravdu otázka, zda mít menší plochu ale vlastní nebo teoreticky větší plochu (resp. podíl) ve spoluvlastnictví…

    Vložil Justitianus, 6. Září 2020 - 16:22
    • JD napsal: „Pokud bychom trvali na tom, že by nám ostatní měli něco vyplatit, tak se pro změnu seknou oni a nic se rozdělovat nebude.“

    Pane JD, vy pravděpodobně stále neberete v úvahu, že spoluvlastníci vám budou něco platit v každém případě. Už jsem Vám to napsal.

    (1) Jestliže užíváte podle většinového rozhodnutí spoluvlastníků část pozemku v menší výměře (než která by Vám příslušela podle spoluvlastnického podílu), pak jste (částečně) vyloučeným spoluvlastníkem. Náleží Vám pravidelná úhrada (měsíčně či ročně) od ostatních spoluvlastníků, a to ve výši nájemného v místě obvyklého za obdobný předmět pronájmu. Je pouze váš problém, že jste dosud částku nevyčíslil a nevyzval spoluvlastníky k úhradě.

    (2) Jestliže se spoluvlastníci rozhodnou změnit spoluvlastnické podíly podle současného fyzického rozdělení (existující ploty na pozemku), bude k tomu nutné oddělit parcelu pod domem (a katastrální úřad bude požadovat 2000 Kč na jednotku). Náleží Vám spravedlivé finanční vyrovnání za plochu které se vzdáváte ve prospěch jiného spoluvlastníka. Kolik je který soused ochoten zaplatit vám za část vašeho podílu?

    (3) Jestliže se spoluvlastníci rozhodnou oddělit parcelu pod domem a zbytek rozdělit na samostatné parcely, pak je to z hlediska nákladů na zápis do katastru a nákladů na finanční vyrovnání spoluvlastníků stejný případ jako (2). Máte trumfy v ruce: je pouze na Vás komu a za kolik nabídnete část Vašeho podílu. Jednejte s nimi, ale individuálně s každým zvlášť.

    Je Vám nepříjemné požádat spoluvlastníky o to, na co máte nárok. Při tom vaše domácnost po celou dobu přichází o peníze. Musíte se rozhodnout co je pro Vás důležitější: sousedé nebo vlastní rodina?

    Justitianus

    Vložil Justitianus, 4. Září 2020 - 10:34

    JD, váš dotaz je nejasný.

    Prosím upřesněte zda pozemek je v katastru vedený jako „věcné příslušenství domu“ (viz prohlášení vlastníka budovy podle zákona č. 72/1994 Sb.).

    Nebo je pozemek samostatnou nemovitou věcí, která je zatížena právem cizí stavby?

    Nebo je dům součástí pozemku (viz prohlášení podle zákona č. 89/2013 Sb.)?

    Váš podíl na společných částech domu je shodný s Vaším podílem na pozemku (uvedl jste 32%)?

    Justitianus

    Vložil Malvína (bez ověření), 4. Září 2020 - 14:09

    „Nebo je dům součástí pozemku“

    Uveďte, prosím, příklad domu s jednotkami, který je součástí pozemku. Děkuji.

    Vložil JD (bez ověření), 4. Září 2020 - 11:06

    V katastru ji najdu pod stavební parcelou a u druhu pozemku je napsáno „zastavěná plocha a nádvoří“. Budova je součástí parcely a náš podíl na společných částech je stejný.

    Vložil Justitianus, 4. Září 2020 - 15:10

    Děkuji pane JD za upřesnění. Jistě si uvědomujete, že k rozdělení pozemku na samostatné parcely zaplatí každý vlastník jednotky 2000 Kč za změnu prohlášení. K tomu dalších 2000 Kč za vklad každé nové parcely do katastru. A samozřejmě zaplatíte geodetovi za zaměření parcel.

    K Vašemu dotazu:

    Jestliže máte na pozemku podíl 32%, pak také máte právo pozemek užívat v tomto rozsahu plochy. Je-li Vám zabráněno v užívání, jste (částečně) vyloučeným vlastníkem. Můžete od ostatních spoluvlastníků požadovat finanční vyrovnání za omezení Vašeho vlastnického práva. Částka odpovídá měsíčnímu nájemnému v místě obvyklému za obdobný předmět pronájmu.

    Zjistěte si za jaké částky je možno v okolí pronajímat pozemky pro zahrádkaření. Z toho si spočítáte o jakou částku se jedná v dlouhodobém horizontu, např. 10 či 20 let.

    Částky je možno vymáhat na SVJ, protože to je správcem domu a pozemku. Napřed ovšem musíte učinit výzvu, aby Vám bylo umožněno užívat pozemek v rozsahu podle Vašeho spoluvlastnického podílu.

    O způsobu užívání společné věci (případně o jejím rozdělení) rozhodují spoluvlastníci většinou, počítanou podle podílů.

    Justitianus

    Vložil Malvína (bez ověření), 4. Září 2020 - 15:17

    „můžete od ostatních spoluvlastníků požadovat finanční vyrovnání za omezení Vašeho vlastnického práva“

    Pane Justitiane,

    nepřevezal byste zastoupení v obdobné věci? Dohodneme se.

    Vložil tomas 22, 4. Září 2020 - 20:29

    pokud je pozemek takto historicky rozdělen a dlouhodobě užíván jedná se nejspíš o pokojný stav a ten bude mít ochranu před vaším náhlým „procitnutím“ Navíc SVJ neinstalovalo zjevně žádné dělící ploty, takže nelze tvrdit, že by na tom mělo jakýkoli podíl.

    pokud chcete změnit vlastnická práva tedy přispat to přímo majitelům, má smysl nechat si doplatit metry tedy „prodat“ svou větší část

    justitian opravdu není dobrá volba pro soudní spor, on totiž u soudu nikdy v životě nebyl.

    Vložil Justitianus, 5. Září 2020 - 12:09

    Za prvé: „pokojný stav“ neexistuje v českém právním řádu ode dne 1. ledna 2014. Tomasi, probuďte se.

    Za druhé: SVJ je správcem společného pozemku bez ohledu na to kdo a kdy zřídil na pozemku dělicí ploty. Tomas zase netuší o čem píše.

    Justitianus

    Vložil radka2222 (bez ověření), 4. Září 2020 - 9:51

    z toho je našich 32 % cca 735 m2. Po rozdělení by nám ale připadlo jen 459 m2, tj. o 276 m2 méně…

    nechápu. proč byste měli mít méně než na vás připadá teď? samozřejmě včetně podílu na tom pozemku, co zůstane společný.

    Vložil JD (bez ověření), 4. Září 2020 - 10:17

    Protože ostatním vlastníkům to takhle vyhovuje, protože podle těch historicky daných plotů mají více než je jejich podíl, takto ,,zahrady" využívají a nechtějí to měnit. Zkrátka, jednou jsme se před asi sedmi lety ozvali a od té doby s námi jeden soused v podstatě nechce komunikovat… Takže buď se to rozdělí takto nebo vůbec, to je jejich postoj. Ono jim totiž leží v žaludku resp. jim to přijde nespravedlivé, že máme větší podíl díky sklepu, který se počítá do podlahové plochy bytu. Tenkrát ten sklep nikdo nechtěl do spoluvlastnictví (dřív tam byly kóje), tak jsme ho koupili my, protože je pod naší bytovou jednotkou.

    Vložil radka2222 (bez ověření), 4. Září 2020 - 11:02

    píše petr. nevidím důvod darovat pozemek sousedům. buď dostanete „svůj podíl“, nebo vám zaplatí obvyklou nebo tržní cenu pozemku co jim přenecháte, nebo to zůstane ve spoluvlastnictví. žádný jiný způsob bych nepřipustila být vámi. a ploty bych vyžadovala tak, aby odpovídaly podílům, pokud to zůstane ve spoluvlastnictví. pokud budete takový grand, a pozemek jim darujete, tak ať nezapomenou přiznat dar:-) aby je pak ale znalecké posudky a daň nevyšly dráž, než koupě.

    Vložil Petr87, 4. Září 2020 - 10:25

    Samozřejmě můžete přistoupit na rozdělení, jak navrhují sousedé. Ovšem v takovém případě je nezbytně nutné vzájemné finanční vypořádání. Tedy ti s menším podílem by měli doplatit obvyklou tržní cenu pozemku v místě těm, kteří se v jejich prospěch části svého podílu vzdají.

    Pokud taková dohoda není možná, což si dokážu představit, protože mám v bytovce podobného souseda, nejlepší bude pozemek na jednotlivé parcely nerozdělovat.

    a
    Vložil radka2222 (bez ověření), 4. Září 2020 - 9:52

    spoluvlastnictví pozemku je vždy na prd, vlastnit ho sám a sám o něm tedy i rozhodovat je vždy výhodnější.

    Vložil JD (bez ověření), 4. Září 2020 - 10:21

    My si to taky právě myslíme, ale nevím, jestli není nakonec cennější varianta se společnou parcelou, kde máme teoreticky nárok na větší plochu než když to rozdělíme. Přemýšlím spíše do budoucna, co by se našemu dítěti případně lépe resp. výhodněji prodávalo…

    Vložil radka2222 (bez ověření), 4. Září 2020 - 11:04

    spočítejte si, kolik je nyní cca cena těch metrů, co jim chcete darovat, zda to vyváží výhodu vlastnictví.

    Vložil JD (bez ověření), 4. Září 2020 - 11:21

    Ano, už jsem kontaktoval jednoho známého, zda mi může zjistit tržní hodnotu :-)

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".