Rekonstrukce společných prostor - nesouhlas souseda

Vložil Andrej Černý (bez ověření), 27. Srpen 2018 - 12:58 ::

Dobrý den,

bydlím v Praze-Řepích v paneláku ze začátku 90. let, byt mám v osobním vlastnictví, ve vchodě máme klasické Společenství vlastníků jednotek. Společně s dalšími 2 vchody v paneláku sdílíme správce (Centra). Vedle dveří (těsně vedle dveří společného vchodu) jsou druhé dveře, které vedly původně do nebytového prostoru. Obě dveře mají společně schodiště z ulice. Nebytový prostor byl převeden na bytový a majitel ho pronajímá.

Dveře do společných prostor (vchodové) jsou v havarijním stavu, chceme je vyměnit za bezpečnostní. K tomu je ale potřeba vybourat dveře včetně vedlejších dveří do bytu a vyzdít celou zeď, do které bychom mohli vložit znovu bezpečnostní vchodové dveře a dveře od bytu. Majitel bytu s tím nesouhlasí a tedy nyní společně s naším vchodem čekají další 2 vchody ze stejného paneláku na to, aby se situace vyřešila a my mohli společně vyměnit dveře. Majiteli jsme dokonce nabídli, že všechny náklady s tím spojené uhradí SVJ.

Je nějaká možnost, jak vzniklou situaci řešit? Řeší se to již asi 4 roky a za tu dobu jsme měli několikrát problémy s bezdomovci, kteří se přes dveře lehce dostali do vchodu atd.

Za pomoc a jakoukoliv radu předem moc děkuji!

S pozdravem

Andrej Černý

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Pavel II (bez ověření), 30. Srpen 2018 - 17:49

  lze provést jen se souhlasem vlastníka b.j. Takže buď se dohodnete nebo vyměníte dveře za takové, které tak rozsáhlý zásah nepotřebují. Nabízet úhradu škody, kterou vlastníkovi způsobíte jako bonus je nesmírná drzost. To se rozumí samo sebou, že kdo práce vyvolal ten platí. Takže buď mu nabídnete skutečný bonus se kterým bude souhlasit nebo si dáte dveře, které se namontují do původního rámu. Mohou být tzv. bezpečnostní i tak. Nadzvednutí v pantech se řeší kolíky zapadajícími do rámu dveří. Vše ostatní je věcí dveří a zámků.

  Vložil Jan77 (bez ověření), 29. Srpen 2018 - 5:40

  Při diskuzi s vlastníkem můžete jako další argument použít ustanovení ObčZ.:

  § 1183

  (1) Vlastník jednotky se zdrží všeho, co brání údržbě, opravě, úpravě, přestavbě či jiné změně domu nebo pozemku, o nichž bylo řádně rozhodnuto; jsou-li prováděny uvnitř bytu nebo na společné části, která slouží výlučně k užívání vlastníka jednotky, umožní do nich přístup, pokud k tomu byl předem vyzván osobou odpovědnou za správu domu. To platí i pro umístění, údržbu a kontrolu zařízení pro měření spotřeby vody, plynu, tepla a jiných energií.

  (2) Při poškození jednotky prováděním prací podle odstavce 1, nahradí vlastníku jednotky škodu společenství vlastníků, a nevzniklo-li, nahradí ji poměrně spoluvlastníci domu. Prováděl-li však tyto práce ve svém zájmu jen některý vlastník jednotky, nahradí škodu sám.

  Vložil JarekSVJ, 27. Srpen 2018 - 17:59

  Na mě , jelikož mám nízké IQ je to moc dlouhý a složitě napsaný dotaz. Andreji SVJ je pouze o společných prostorech( podílové spoluvlastnictví) a o společných službách… Pokud řešíš rekonstrukci něčeho společného – mrkni do stanov tam máš vše co potřebuješ…

  Vložil Petr, 28. Srpen 2018 - 12:35

  potřeba vybourat dveře včetně vedlejších dveří do bytu a vyzdít celou zeď, do které bychom mohli vložit znovu bezpečnostní vchodové dveře a dveře od bytu. Majitel bytu s tím nesouhlasí

  Nedivím se, že vlastník bytu nesouhlasí s bouráním dveří svého bytu, i kdyby to trvalo jen půl dne nebo den. Bez nutnosti bourat dveře vedlejšího bytu to nelze zrealizovat ?

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".