Rekonstrukce koupelny a vyplaveni bytu

Vložil Skc (bez ověření), 12. Srpen 2014 - 22:08 ::

Dobry den, jeden vlastnik v panelovem dome provadel rekonstrukci koupelny (predpokladam bez ohlasky ci stavebniho povoleni). Nikomu nic nesdelil ani na spolecnou nastenku nic nevyvesil. Pri upravach poskodil vodovodni potrubi ve stoupackach tak, ze bytovym uzaverem nemohl vodu zastavit. Utikal do sklepa a ve zmatku zaviral vsechny ventily co nasel. Jelikoz mu voda porad tekla dale, privolal hasice, kteri uzavreli privod az po jiste chvili.Mezitim doslo k vyplaveni bytu sousedky,ktere vznika skoda.Ta ji pozaduje uhradit po remeslnicich,kteri rekonstrukci delali a poskodili spol.rozvody. Remeslnici se zase brani tim, ze SVJ nemelo radne oznacen ventil s teplou vodou,kterou hledali. Je mozne ,nam Vyboru SVJ, sdelit Vas nazor, resp. zkusenost s podobnou situaci ? Dekujeme, Vybor SVJ.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Honza183, 4. Září 2014 - 16:03

    Za způsobenou škodu odpovídá vlastník bytu, přičemž je nepodstatné, zda k rekonstrukci měl či neměl stavební povolení, popř. zda tuto ohlásil či dal ostatním spoluvlastníkům na vědomí (alespoň ze slušnosti), a zda tuto způsobil sám či osoba přizvaná k provedení rekonstrukce. U tohoto povinného vlastníka pak by měla poškozená škodu uplatnit sama, nikoliv prostřednictvím výboru SVJ. Výbor SVJ by se měl škodou zabývat v případě, že došlo ke škodám na společném majetku (např. poškození výmalby společných prostor, oprava poškozené stoupačky apod.)

    Vložil svjvmt, 19. Srpen 2014 - 21:03

    Úpravu koupelny bych též nikomu neoznamoval, proč? Zahoval do společných prostor? Vy, SVJ nejste ve vztahu k řemeslníkovi, on uzavřel smlouvu s vlastníkem, ne SVJ. Vlastník je ve vztahu s řemeslníkem, čtěte zákon.

    Vložil RadekV, 13. Srpen 2014 - 19:18

    Jak píše Misme – co s tím má jaký řemeslník? Vlastník bytu něco prováděl – sám nebo s kamarády nebo s kým, poškodil společný rozvod vody a tím způsobil škodu. Je jedno zda šlo o stavební úpravy nebo netradiční sexuální praktiky. Ale kdyby šlo o stavební úpravy a prováděla je normální firma, věděl by o tom výbor předem a zajistila by si přístup k uzávěrům (ty bývají uzamčené).

    Vložil Misme, 13. Srpen 2014 - 18:33

    Předesílám, že Mr. lake často usuzuje, že jsem mimo, takže berte mou radu s rezervou.

    Proč do této záležitosi taháte řemeslníka? Váš partner je vlastník, s tím je potřeba jednat. Jednáním s řemeslníkem si jen komplikujete situaci. Jak si záležitost ošéfuje vlastník, zda škodu uhradí sám nebo bude její krytí vymáhat po někom jiném je na něm – je to on, kdo Vám má skládat účty. Je i na něm, aby případně uhradil výjezd hasičů a opravu stoupaček. Začala bych šetření tím, zda nedošlo k porušení nějakých předpisů (naznačujete, že nedošlo k ohlášení/sta­vebnímu povolení). Píšete za výbor – máte nějaký interní předpis, který stanovuje nějaké požadavky nebo povinnosti vlastníkům pro případ stavebních úprav v bytě? Pokud ne, urychleně si je stanovte, jinak Vám taky jednou barák může spadnout na hlavu.

    Vložil Skc (bez ověření), 12. Srpen 2014 - 22:11

    Jeste doplnim, ze vlastnik upravovaneho bytu neni pojisten a remeslnik,co rekonstruci provadel se do zapisu priznal,ze skodu na potrubi zpusobil on.

    Vložil Skc (bez ověření), 19. Srpen 2014 - 20:46

    Řemeslnící (prostřednictvím vlastníka bytu) se nyní ohánějí tím, že uzávěry v danou chvíli nebyly označeny a navíc prý byly nefunkční. Máme požární zprávu (pravidelně se opakující a platnou), která tvrdí, že HUV jsou řádně označeny. Vlastník rekonstruovaného bytu namítá, že kdyby našel uzávěr včas, tak se žádná škoda nestala. Stanovy máme bohužel platné ještě před NOZ, kde o oznámení úprav se nepíše. Nové stanovy se budou schvalovat ke konci tohoto roku. V případě soudního sporu hledáme obranu. Děkujeme Vám mnohokrát za reakci. Výbor SVJ.

    Vložil Petr, 14. Srpen 2014 - 10:41

    Rozhodně se o tom zde již diskutovalo „Vyplavení bytu“ „vytopení souseda“ apod.

    Ve stanovách předpokládám máte, že že za škody odpovídá vlastník bytu. Snad to je i NOZ, i když ne v části Bytové vlastnictví. Podobně tomu jistě bylo v zákonu 40/1964. To, že vlastník může nebo nemůže (měl to ve smlouvě, řemeslník je pojištěn) žádat úhradu od řemeslníka je jeho věc.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".