Rekonstrukce kotelny

Vložil kvik, 5. Září 2018 - 14:24 ::

Dobrý den všem,ráda bych znala Váš názor.

Naše SVJ se chystá na rekonstrukci kotelny.Již jsme před podpisem smlouvy o díle.Finanční prostředky,res­pektive půjčku nám poskytne firma,která bude rekonstrukci provádět. Nyní se ptám ,rekonstrukci jsme si na shromáždění schválili.Všichni jsme věděli,že se bude kotelna splácet 2 roky,ale splácení schválené není. Na můj dotaz na shromáždění ,zda se vše bude splácet z fondu oprav,správně spíše ze záloh na správu domu my bylo sděleno,že ano. Logicky jsem předpokládala,že se navýší zálohy na správu domu. Nic takového se nestalo,zálohy se nenavýšily,naopak naše předsedkyně vymyslela splátkový kalendář,pro každého vlastníka, tato částka se odesílá na účet,kde se hradí zálohy za služby. Domnívám se ,že její postup je nesprávný,že splátky kotelny se měly řádně schválit na shromáždění,schvá­lit se navýšení záloh na správu domu a z toho vše splácet.Jde mi o to,zda je to vůbec v našem případě vymahatelné,když by někdo nesplácel.

Děkuji všem za odpověď.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil tazatell (bez ověření), 5. Září 2018 - 17:02

  Vy máte několik účtů?

  Vložil kvik, 5. Září 2018 - 19:04

  Ano,to je snad uplně normální,že finance na správu domu jsou oddělené,nelze používat na nic jiného než na správu domu (rekonstrukce,o­pravy,údržba atd.) a pokud se nepletu ani finance za služby( elektřina,voda,te­plo)nelze použít na nic jiného.

  Vložil Dudekk (bez ověření), 6. Září 2018 - 15:41

  Máte v tom trochu zmatek. SVJ vybírá zálohy, jejichž výši schválí shromáždění atd. U služeb je to trochu jinak než u záloh na správu domu a pozemku. Není důvod platit zálohy na správu domu a pozemku a zálohy na služby na rozdílné bankovní účty, to je nesmysl. Oddělené to musí být účetně, aby bylo možné tyto položky ve vyúčtování vyúčtovat a rozúčtovat podle schválených pravidel. k to,u není třeba mít dva bankovní účty.

  Vložil AsiTak, 5. Září 2018 - 20:18

  Podle mne dodavatel kotelny není banka, takže peníze vám půjčovat nemůže pouze umožňuje dodané dílo kotelny uhradit postupně ve splátkovém režimu. Pokud rekonstrukce byla schválena bylo určitě řešeno i financování, takže už nic schvalovat nemusíte. Odmítnout náklad splátky nemůže ani nový vlastník, neboť se jedná o platbu za zatím nezaplacené ale dodané dílo. Účet kam vlastníci platí náklady splátky má význam pouze sběrného účtu, po úhradě určitě splátka je převedena dodavateli kotelny, takže stav konta není ovlivněn.

  Vložil kvik, 5. Září 2018 - 20:58

  Děkuji za přínosnou odpověď,ano půjčku neposkytuje,ale úrok 4% si navýšil na ceně o dílo.O finan­cování se mluvilo,ale spíše formou diskuze.Žádné hlasování,nikde se nemluvilo o splátkovém kalendáři,počítala jsem s tím,že se navýší fond oprav a z toho se bude platit pohledávka ,kterou má SVJ vůči firmě,jde mi o to zda je to vůbec vymahatelné,když někdo nebude platit,právě z důvodu,že to nebylo odsouhlasené na shromáždění. Děkuji za případnou odpověď.

  Vložil tazatell (bez ověření), 5. Září 2018 - 19:57

  Co je na tom normálního mít několik účtů? Zcela jistě, např. peníze na služby nelze použít na nic jiného, vlastníkům se vyúčtují. To lze ovšem oddělit účetně, na zvláštní účet není nutné je dávat. Každý má své postupy, jak je vidět, protože správa domu zahrnuje i poskytování dodávek a služeb.

  Vložil kvik, 5. Září 2018 - 20:59

  děkuji za odpověď.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".