Reklamace rozúčtování za rok 2009

Vložil Mirda71, 7. Červen 2010 - 20:21 ::

Zdravím!Prosím může mi někdo poradit zda může rozúčtování nákladů pro naše společenství provést nezávislá firma nebo soudní znalec v příslušném oboru? Přišlo nám vyúčtování které se nikomu nezamlouvalo,70 % lidí v domě doplacelo a to opravdu žádné malé částky.14 dní na to přišlo opravné vyúčtování aníž by o ně někdo požádal které pro naše společenství znamelo 40 000 navýšeni-samozdřejmě dělěno 27 jednotkami.A tak by mě zajímalo zda nám v tomto může někdo nezávislí pomoci.Předem děkuji za odpověď

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Petr, 8. Červen 2010 - 9:40

    Nespoléhal bych se na nezávislého znalce, kterého druhá strana zpochybní. Vyúčtování musí být doloženo fakturou s údaji Počáteční stav, Konečný stav, Ceník atd (např. u plynu ještě platba za distribuci apod.). Možná že je tomu tak i u distribuce tepla, protože o tu asi v dotazu jde.

    Vložil Anonymousss (bez ověření), 8. Červen 2010 - 9:34

    Váš výbor neví, jak se došlo k údajům ve vyúčtování, jaké jsou náklady na jednotlivé služby?

    Vložil PeDuPles (bez ověření), 8. Červen 2010 - 7:25

    Paní/e Mirdo71,

    já bych znalce nebo nezávislou firmu považovala minimálně až za druhé řešení v pořadí, protože vás to bude stát nemalé peníze.

    Osobně bych začala tím, co byste stejně při najímání znalce nebo firmy musel(a) udělat, tj. shromáždila bych veškeré podklady, na základě kterých bylo vyúčtování provedeno – dodavatelské nákladové faktury, odečtové archy vodoměrů a IRTN, podlahové a započitatelné plochy jednotlivých jednotek případně počty osob, pokud je podle nich rozúčtováváno + usnesení shromáždění o způsobu vyúčtování služeb tam, kde to neupravuje zvláštní právní předpis nebo rozhodnutí cenového orgánu.

    Pak bych provedla prvotní kontrolu, tedy zda byly skutečně rozpočteny dodavateli fakturované náklady, a alespoň základní přepočty jednotlivých položek vyúčtování. Pokud si s něčím nebudete vědět rady, hoďte ta čísla sem a určitě se najde někdo, kdo to s Vámi sčítne.

    Teprve pokud se potvrdí, že vyúčtování obsahuje závažné chyby, uvažovala bych o zadání jeho přepočtu znalci nebo firmě.

    Vložil Mirda71, 8. Červen 2010 - 9:08

    Vážená paní „PeDuPle“! Především si vážím Vašeho zájmu o můj(náš)pro­blém.Musím se přiznat že se moc ve vyúčtování nevyznám z tohoto důvodu jsem psal na tento portál a doufal že mi v tom někdo pomůže.Samozřejmě že nechceme zbytečně vyhazovat peníze z okna pokud si nebudeme jisti oprávněností reklamace.Pokud máte opravdu zájem mi v tomto problému pomoci veškeré faktury na vyúčtování naskenuji a pošlu.Vůbec nevím jak to sem umístit veřejně:D Poslal bych Vám původní vyúčtování a i opravné.Musím podotknout že máme dělené vyúčtování jelikož jsme v průběhu roku měnily odečtová zařízení.Původně jsme používaly systém TRASCO a nahradily jsme ho systémem VIPA.

    Vložil Petr Patočka, 8. Červen 2010 - 13:25

    Můžete se mi prosím ozvat na petr@vipa.cz nebo telefon 603208552. Vždy se dají všechny podklady dohledat a není problém vysvětli co a proč se v konkrétním vyúčtování měnilo (i v připadě oprav je uchovávána historie). Sami žádné úpravy neprováníme a vždy se musí jednat o požadavek klienta.

    Petr Patočka VIPA CZ s.r.o.

    Vložil Mirda71, 12. Červen 2010 - 20:30

    Zdravím pane Patočka!Problém není v systému VIPA ale u našeho správce,jak jsem zjistil v počítači mají jiné data než která nám rozesílaj(to jsem viděl na vlastní oči).Společnost VIPA nám dělala vyúčtování jen za měsíc 11–12 2009 a toto vyúčtování je naprosto v pořádku.Jen mi nejde do hlavy jak se může stát aby naměřené spotřeby tepla jsou v PC u správce v pořádku ale na vyúčtování jsou hodnoty jiné!!????

    Vložil PeDuPles (bez ověření), 8. Červen 2010 - 9:27

    Pane Mirdo71,

    samozřejmě to můžeme zkusit, můj e-mail je PeDuPles (zavináč) seznam.cz.

    Pošlete prosím co nejvíce podkladů a napište mi, co považujete za špatně vyúčtované (vodu, teplo, ostatní nebo všechno). Pokud máte souhrnné vyúčtování za celý dům, bodlo by, včetně všech odečtů měřidel. Také by bylo dobré vědět, proč bylo provedeno opravné vyúčtování – to se „našla“ další faktura? Prostě čím víc údajů, tím větší šance najít nějaký zádrhel.

    Matně tuším, že pro vás jako registrovaného uživatele portálu by měl existovat způsob, jak sem soubor vložit. Snad vám s tím někdo poradí, ono víc očí víc vidí a stejně by bylo dobré mít názorů na vaše vyúčtování více, než se pustíte do nějakého řešení po zlém. A rozhodně tu nejsem největší odborník :-)

    Vložil Mirda71, 8. Červen 2010 - 9:34

    Jedině co mě napadlo to vše naskenovat uložit to třeba na ULOZTO.CZ a jsem dát jen odkazy na staženi.

    Vložil PeDuPles (bez ověření), 8. Červen 2010 - 9:39

    Výborný nápad, akorát nějak zamaskujte osobní údaje, abyste nenarazil v tomhle směru :-)

    Vložil Petr K. (bez ověření), 8. Červen 2010 - 7:40

    Předpokládám, že pokud by tazatel Mirdo71 neměl provedenou kontrolu vyúčtování dle popisu PeDuPles, nehledal by možnost kontroly např. u soudního znalce…

    Vložil PeDuPles (bez ověření), 8. Červen 2010 - 7:51

    Já jsem zase vycházela ze svých minimálně osmiletých zkušeností s vyúčtováváním služeb a jsem nucena uvést, že fakt, že 70% lidí doplácí nebo že se „nikomu vyúčtování nezamlouvá“ ještě není důvodem k najímání znalce.

    Dále jsem brala v úvahu skutečnost, že tazatel Mirda71 neuvedl žádné konkrétní údaje, které jsou ve vyúčtování špatně (např. „teplo je mi rozúčtováno na špatnou plochu“ nebo „koeficient na spotřebu vody je moc velký“), tedy jsem zatím nezaznamenala žádný fakt, který by k najímání znalce za desetitisícové položky opravňoval.

    Naopak jsem nabídla konkrétní pomoc a doufám že i jisté vodítko, jak vzniklou situaci řešit. Pokud sem Mirda71 ta čísla hodí a přepočtem se zjistí, že výpočty jsou správně, bylo by najímání znalce dost drahým trapasem.

    Vložil Petr K. (bez ověření), 8. Červen 2010 - 8:01

    Souhlasím s Vámi, že detailních informací od tazatele poskromnu. Je nutné upřesnit. Fakt, že 70% lidí doplácí je předpokládám způsobeno nízkými zálohami a že se vyúčtování někomu nezamlouvá je vcelku pro Vás jako osobu provádějící vyúčtování bezpředmětné, pokud odběratel námitky nepodloží. Mějte se.

    Vložil Anonymousss X (bez ověření), 8. Červen 2010 - 5:46

    Přesto že S vámi plně souhlasím, mám dojem že lhůta k podání reklamace k danému rozúčtování nákladů na vytápění již vypršela. Za daný problém nese plnou zodpovědnost výbor Společenství jako právní subjek. Který v daném opravném vyúčtování dělá mrtvého brouka§§§§§§§§§§

    Vložil Mirda71, 8. Červen 2010 - 7:24

    Pokud máte někdo kontakt na soudního znalce v tomto oboru prosím poskytněte ho.Díky

    Vložil Petr K. (bez ověření), 7. Červen 2010 - 20:42

    Každopádně musí začít jednat výbor. Podání reklamace vyúčtování, vyžádání si podkladů k rozúčtování nákladů, provedení kontrolního přepočtu např. soudním znalcem, atd…

    Vložil Mirda71, 8. Červen 2010 - 7:26

    Samozřejmě výbor jednohlasně reklamaci schválil i sepsal,ted bychom potřebovali nějaký kontakt na soudniho znalce.Lhůta na podání reklamace zdaleka nevypršela!To je pro Anonymousss X(nevim kde vzal toto info).

    Vložil Anonymousss X (bez ověření), 13. Červen 2010 - 15:19

    Každý správce uvádí dobu podání reklamace (nejméně 21 dní od doručení) Jinak může reklamace trvat několik let.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".