Průkaz energetické náročnosti pro jednotlivé byty

Vložil Pavel, 26. Prosinec 2012 - 14:51 ::

V poslední době se tu citoval laicky napsaný článek převzatý z

http://ekonomika.idnes.cz/…onomika.aspx?…

Několik nepravd:

1)„Podle současného modelu se čtyřicet až padesát procent útraty rozpočítává podle podlahové plochy, zbytek podle skutečné spotřeby každého bytu“

Spotřební složka se nerozděluje podle „skutečné spotřeby každého bytu“ ale podle složitého výpočtu, ve kterém se musí zohlednit např. ± 40% odchylka od průměru.

2)„Autoři vyhlášky uvažují tak, že nezáleží pouze na tom, jak moc lidé ve skutečnosti topí, ale i na umístění bytu v domě. Lidé bydlící například v posledním patře musí obvykle na dosažení stejné teploty topit více než lidé uprostřed domu.“

Možná o tom autoři vyhlášky uvažují, ale do vyhlášky 372/2001 Sb. ani do návrhu novely to nepromítli.

3)„Do budoucna se počítá s tím, že každý byt bude mít energetický štítek ukazující spotřebu.“

Nevím o jak vzdálené budoucnosti autor fantazíruje, ale zákon 406/2000 Sb. v platném znění o tom nic neříká. Naopak v § 7a/8 uvádí, že průkaz zpracovaný pro budovu je také průkazem pro jednotku.

Hezký den!

  • PENB

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil violets (bez ověření), 3. Leden 2013 - 14:22

novela zákona č. 318/2012 Sb – §7a / c

rozumím tomu správně, že povinnost zajistit průkaz energetické náročnosti je zákonem požadována po SVJ postupně, podle velikosti celkové energeticky vztažné plochy domu? jak je uvedeno v §7a v odstavci c) v bodech 1. 2. a 3., tzn. nejdříve do 1. ledna 2015 (větší než 1500 m²) ?

Vložil Jan Dokulil (bez ověření), 4. Leden 2013 - 19:45

Od 1.1.2015 vzniká povinost pro SVJ doložit PENB jako přílohu k smlouvě o pronájmu. Od 1.1.2013 bude SVJ potřebovat průkaz energetické náročnosti při prodeji domu nebo bytové jednotky. Prodávající bytové jednotky se musí dohodnout se SVJ a nechat vypracovat průkaz penb na celou budovu. V případě, že se prodávající nedohodne SVJ může místo průkazu doložit faktury za energie za poslední tři roky.

Doufám, že Vám tyto informace pomohli více se dozvíte na: www.energetickyprukazbudov.eu

  • Penb kvalitně,rychle,lev­ně

jan dokulil

Vložil Anonymouss (bez ověření), 10. Leden 2013 - 10:24

děkuji za reakci – ale v textu Zák 318 v §7a nevidím vámi uváděnou povinnost od 1.1.2013. V §7 bod 1 c)je stanovena povinnost SVJ zajistit zpracování průkazu v termínech uvedených v bodech 1,2 a 3 (tedy nejdříve do 1. ledna 2015) a dále v §7 bod 2 a) je stanovena povinnost SVJ zajistit zpracování průkazu

  1. při prodeji budovy nebo ucelené části budovy
  2. při pronájmu budovy
  3. od 1. ledna 2016 při pronájmu ucelené části budovy

Byl již vydán nějaký prováděcí předpis k zákonu 318 ?

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".