Pronajem bytu a pozadavky vyboru na najemni smlouvu

Vložil galaxian, 12. Srpen 2011 - 20:00 ::

Dobry den, mohl by mi prosim nekdo poradit? Pronajal jsem svuj byt v dome, kde funguje SVJ. Kdyz muj najemce pozadal vybor o vstupni kod na branu (nelze pouzit muj), dostal odpoved, ze o toto musim pozadat ja coby vlastnik jednotky.Vybor chtel take poskat oskenovanou verzi najemni smlouvy. Kdyz jsem vyboru poslal zadost o vydani kodu k brane pro meho najemce, vybor presto trval na dodani najemni smlouvy. Ve stanovach pritom pozadavek na ohlaseni pronajmu bytovych jednotek nase SVJ nema. Postupoval vybor spravne a pokud ne, jak se mohu branit? Dekuji

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil galaxian, 23. Srpen 2011 - 12:32

    Dobry den, dekuji vsem za rady. Uz jsme to s vyborem vyresili a vse funguje. Diky

    Vložil Zdenek 22, 23. Srpen 2011 - 12:57

    Snad by se slušelo napsat, jak konkrétně jste problém nakonec vyřešili.

    Vložil galaxian, 23. Srpen 2011 - 14:31

    Pardon, prednesl jsem clenum vyboru namitky, ktere zde diskutujici proti jejich postupu vznesli, a clenove vyboru uznali, ze prekrocili sve moznosti a vydali mi kod i pro najemce.

    Vložil Domovník (bez ověření), 13. Srpen 2011 - 10:06

    Vaši otázku je třeba rozdělit do dvou samostaných otázek:

    (1) Klíčů do domu (či chipů či kódů od vstupu do domu) obdrží vlastník takový počet, o jaký požádá, a to bez jakéhokoli odůvodňování. Může hradit náklady spojené se zhotovením klíče, chipu či kódu, pokud tak bylo rozhodnuto. Problém představuje zámek otevíraný sejmutím otisků prstů, na ten se tazetel neptá, k tomu případně můžeme diskutovat.

    (2) Předkládání nájemních či jiných smluv komukoliv nemá oporu v platné právní úpravě.

    Domovník

    Vložil lake, 12. Srpen 2011 - 23:02

    Pan Zdenek nemá pravdu. Tazatel jasně napsal, že ve stanovách není vlastníkům jednotek uložena žádná povinnost ohlašovat totožnost osob užívajících byt.

    Ani na nájemní smlouvu nemají zvědavci ve výboru žádný nárok. Tazatel není povinen nikomu dokládat, zda svou jednotku pronajímá a zda k tomu má uzavřenu nějakou smlouvu. Užívat byt lze ostatně i z jiných důvodů (např. s přivolením vlastníka bez smlouvy, nebo na základě oprávnění z věcného břemene).

    Pane galaxiane,
    členové výboru se chovají protiprávně. Pokud Vám tímto způsobem bezdůvodně brání v užívání Vaší jednotky, upozorněte SVJ písemně s doručenkou, že budete nucen vymáhat na SVJ vzniklou škodu - částku ušlého nájemného za dobu, kdy Vám odmítají sdělit vstupní kód nutný pro to, aby nájemce mohl jednotku užívat.

    Podotýkám, že v návrhu nového občanském zákoníku je zakotvena povinnost vlastníka jednotky oznámit SVJ počet osob v bytě a rovněž - jestliže přenechal byt k užívání jiné osobě - oznámí i jméno a adresu této osoby. Nicméně ani návrh ObčZ však nezavádí povinnost sdělit jaký je právní důvod užívání bytu touto osobou. (Bude-li nový ObčZ schválen v tomto či jiném znění ovšem nikdo neví.)

    lake

    Vložil Zdenek 22, 13. Srpen 2011 - 8:47

    Nejsem si jist pane lake, zda jste správně pochopil podstatu dotazu. Pokud vlastník bytu v důsledku jeho pronájmu nic od SVJ nepožaduje, pak jistě povinnost předkládat nájemní smlouvu nemá. Ostatně tuto povinnost myslím nemá ani v okamžiku, kdy požaduje pro nájemce nový přístupvý kód přidělovaný SVJ. Že je ale požadavek SVJ na identifikaci této osoby oprávněný, to je snad zjevné.

    Nebo snad má SVJ na požádání rozdávat přístupové prostředky k domu (kódy a klíče) komukoliv, jen na prostou žádost?

    Myslím, že se jedná jen o nevhodně formulovaný požadavek SVJ a pokud vlastík bytu doloží žádost o přidělení přístupového kódu potvrzením o nájemní smlouvě a identifikací dotyčného, záležitost se vysvětlí.

    galaxian: Existují v SVJ nějaká psaná pravidla pro přidělování přístupových kódů?

    Vložil lake, 13. Srpen 2011 - 11:19

    Pane Zdenku, Vaše argumentace je nesmyslná. Vlastník jednotky není povinen sdělovat identitu osoby, která bude vstupovat do jeho bytu.

    Nájemce se napřed pokusil získat kód sám (a k tomu by se zřejmě musel identifikovat a doložit právní důvod užívání bytu – tedy nájemní smlouvu). Jenomže byl odmítnut. Výbor namísto toho požaduje, aby kód vyzvedl přímo vlastník bytu. To lze bez výhrad akceptovat – ovšem v tom případě jim už není nic do identity osoby, pro kterou je kód určen, ani nemají právo pátrat po důvodech vstupu této osoby do jednotky.

    Zvědavým členům výboru není nic do toho, zda jde o pečovatelskou službu, osobního lékaře, milence, maséra, nájemce, podnájemce, osobu blízkou, nebo osobu užívající byt právem věcného břemene.

    Strkají nos do věcí, po kterých jim nic není a o to zde jde.

    lake

    Vložil Zdenek 22, 13. Srpen 2011 - 14:33

    Snažil jsem se tazateli poradit, podle mého přijatelný kompromis, jak vyhovět požadavku výboru SVJ a přitom nepředkládat nájemní smlouvu, do které jim opravdu nic není.

    Je na tazateli, zda půjde touto cestou nebo, jak nepřímo radíte, bude řešit záležitost sporem. Jinak se pravděpodobně nájemník ke kódu nedostane. V tom případě hodně štestí.

    Jen na dokreslení problému bych vás upozornil na § 1168 nového obč. zák.: „Vlastník jednotky oznámí bez zbytečného odkladu osobě odpovědné za správu domu změny v počtu osob, které mají v bytě domácnost a bydlí v něm po dobu, která činí v souhrnu nejméně tři měsíce v jednom kalendářním roce. To platí i tehdy, přenechal-li vlastník jednotky byt k užívání jiné osobě; v takovém případě oznámí i jméno a adresu této osoby.“ Ano, je možné, že toto ustanovení nebude přijato.

    Vložil lake, 13. Srpen 2011 - 15:52

    Pane Zdenku 22, čtěte pozorněji předchozí příspěvky. Na existenci návrhu nového občanského zákoníku, který obsahuje povinnost sdělit jméno a adresu osoby užívající byt, jsem zde již upozornil v příspěvku Pronajem bytu a pozadavky vyboru 2 (vložil lake, 13. Srpen 2011 – 0:02).

    Snad Vám neušlo, že ani nový občanský zákoník nepočítá s povinností sdělit důvod užívání bytu jinou osobou, ani neukládá vlastníkovi předkládat společenství příslušnou nájemní, podnájemní či jakoukoliv jinou smlouvu.

    lake

    Vložil Domovník (bez ověření), 13. Srpen 2011 - 10:07

    „Že je ale požadavek SVJ na identifikaci této osoby oprávněný, to je snad zjevné.“

    Takovýto požadavek nemá oporu v platné právní úpravě.

    Domovník

    Vložil MartinII, 13. Srpen 2011 - 3:37

    Důležitá rozhodnutí jsou kromě stanov také v usneseních shromáždění. Na čem se v této otázce usneslo vaše SVJ? Jiná otázka je oprávněnost usnesení (např. požadavek na předkládání nájemních smluv, pokud to v usnesení máte). Jak je to např. s návštěvami rodinných příslušníků, kteří nebydlí v domě?

    Vložil lake, 13. Srpen 2011 - 7:38

    Usnesení o předkládání nájemních smluv by nepochybně bylo absolutně neplatné pro nedostatek oprávnění. SVJ nemá právo žádat po vlastníkovi jednotky, aby doložil nájemní smlouvu. Ke správě domu to nepotřebuje.

    Blábol o „návštěvách rodinných příslušníků“ nestojí za komentář. Tímto stylem bychom se zřejmě dostali k povinnosti člena SVJ hlásit co včera vařil k večeři, jaký je obsah jeho ledničky a zda se některý z návštěvníků neléčil z pohlavní nemoci.

    lake

    Vložil MartinII, 15. Srpen 2011 - 10:55

    Pane Lake, myslel jsem tím (např.) ty rodinné příslušníky, co bydlí jinde (tchýně jde zalít kytky či vybrat schránku, a nemohla si z nějakých důvodů převzít od „mladých“ klíče a kartu a ti odjeli na dovolenou. Pokud jsem napsal velkou pitomost, tak promiňte, to bych musel příspěvek stylizovat tak 20 minut aby byl přesný.

    Vložil Apollo (bez ověření), 14. Srpen 2011 - 6:49

    Ale je nutné znát kontakt alespoň telefonický a jméno podnájemníka. V případě, když se vyskytnul v objektu technický problém s plynem, majitel v zahraničí a nikdo o jeho nájemníkovi nic nevěděl, byl to docela problém a myslím si, že slušný člověk se za svůj pobyt nemá co stydět. V každém hotelu na vás požadují identifikaci.

    Vložil Jarynn (bez ověření), 14. Srpen 2011 - 7:59

    Apollo – možná máš pradu ale na druhou stranu a to je podstatné : jsme společenství vlastníků nebo společenství vlastníků a nájemníků???????

    Vložil Zdenek 22, 12. Srpen 2011 - 21:45

    Myslím, že je oprávněné, pokud SVJ požaduje identifikaci osoby, které svěří přístupový kód od vlastního objektu.

    Na druhou stranu by mělo být postačující Vaše prohlášení, že s danou osobou, kterou identifikujete, máte uzavřenou řádnou nájemní smlouvu.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".