projednání a záměr

Vložil 17 (bez ověření), 16. Leden 2013 - 7:56 ::

Co to říká, je-li v zápise ze shromáždění uvedeno, že daný bod byl ‚projednán‘ – říká to něco o jeho přijetí nebo nepřijetí? Podobně je-li s zápise uvedeno, že byl schválen ‚záměr‘ – do jaké míry jde o závaznou formulaci?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 16. Leden 2013 - 9:25

    Jestliže v zápisu je uvedeno, že něco „bylo projednáno“, neříká se tím naprosto nic o výsledku tohoto projednání. Shromáždění nepřijalo žádné usnesení. Byl jste ale o věci informován. Pokud jste byl na shromáždění přítomen, nemůžete se později odvolávat na to, že jste o záležitosti nevěděl a že výbor činil nějaké kroky potají.

    Je-li v zápisu uvedeno, že „byl schválen záměr“, jde o jasné tvrzení, že shromáždění o věci hlasovalo a byl dosažen (potřebný) souhlas. Není-li k tomu v zápisu zachycen také počet přítomných hlasů, počet hlasů pro usnesení, či text usnesení, je možno takový výsledek jedině napadnout soudně podle § 11 odst. 3 ZoVB. Budete se domáhat výroku že usnesení nebylo přijato. V tom případě SVJ je povinno tvrdit a prokazovat, že přijato bylo (a doložit jaký byl text usnesení, že shromáždění bylo v okamžiku hlasování usnášeníschopné, že pro usnesení se vyjádřila potřebná většina hlasů). Nenapadnete-li usnesení, je i nadále platné.

    Neurčitost usnesení, kterou nelze překonat ani výkladem, sama o sobě způsobuje jeho nulitnost (absolutní neplatnost), i kdyby bylo přijato zákonem požadovanou většinou.

    Ovšem pokud se v takovém případě neobrátíte ihned na soud s žalobou určovací a necháte výbor, aby provedl nějaké nevratné kroky, pak u soudu to bude na remízu: soud vám možná dá za pravdu v tom, že usnesení bylo neurčité a tudíž nulitní, ale přestavba/fasá­da/zateplení/ko­telna se nebude bourat ani uvádět v předešlý stav, neboť „je třeba chránit dobrou víru ostatních účastníků právního vztahu“.

    lake

    Vložil 17 (bez ověření), 16. Leden 2013 - 11:59

    Chci Vám explicitně poděkovat za odpověď, ostatně i za jiné odpovědi. Děkuji Vám. 17

    Vložil . (bez ověření), 16. Leden 2013 - 10:12

    „je třeba chránit dobrou víru ostatních účastníků právního vztahu“

    Obecně ano. Jenže pokud druhému bezodkladně prokazatelně sdělíte, že nejedná v dobré víře, protože mu je či musí být známo, že …, pak může sotva tvrdit opak a ani soud nemůže z dobré víry vycházet, pokud doložíte opak.

    Řešení: Sdělte druhému, že s jeho konáním nesouhlasíte.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".