Prohlášení vlastníka vs 366/2013

Vložil Werewolf, 24. Únor 2019 - 0:31 ::

Náš dokument PV pochází z roku 1989. V nařízení vlády 366 z roku 2013 je definováno několik věcí odlišně, co se týče co je společné a co už jednotlivých vlastníků. Co má přednost? Mění toto NV staré PV nebo jen od svého vydání určuje, jak mají od r. 2013 nová PV vypadat?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Zdeněk II (bez ověření), 24. Únor 2019 - 9:52

    Jak už zde bylo poznamenáno, prohlášení vlastníka je základním dokumentem, který později vydané nařízení vlády nemůže v žádném případě měnit. Podstatnou skutečností je stav, kdy v prohlášení nejsou některé části v domě nebo jednotkách naprosto nepochybně určeny a může docházet k nejednoznačným výkladům, případně nejsou některé části budovy nebo jednotky v prohlášení zmíněny vůbec. V takových případech nastupuje výklad dle uvedeného nařízení vlády a je nutno posuzovat, že v takových případech se nejednoznačně určené, případně části neuvedené v prohlášení, považují za součást společných částí budovy. Zákon samozřejmě umožňuje provedení změny prohlášení, pokud se na této změně dohodnou vlastníci, jejichž práv se taková změna dotýká. Ovšem není možno se domnívat, že shromáždění vlastníků jednotek může měnit prohlášení pouhou většinou hlasů podle svých spoluvlastnických podílů, bez zmíněné dohody všech dotčených vlastníků. Je také vhodné zmínit, že ke změně rozdělení, co původní vlastník rozdělil na společné části budovy a jednotky, nemůže rozhodovat shromáždění vlastníků jednotek, neboť SVJ je právnickou osobou s omezenou právní způsobilostí a takové právo mu nenáleží.

    Zdeněk II

    Vložil Werewolf, 24. Únor 2019 - 16:33

    PV je u nás napsané jasně a zřetelně. Jen odlišně od nařízení vlády. PV se mění souhlasem všech vlastníků, to vím. Jen jsem si nebyl jist vlivem onoho nařízení. Díky.

    Vložil TN. (bez ověření), 24. Únor 2019 - 12:23

    Podle novely NOZ, která leži ve sněmovně, musí všechna SVJ do konce r. 2022 přizpůsobit prohlášení vlastníka nové právní úpravě.

    Vložil RD (bez ověření), 24. Únor 2019 - 13:38

    Nic o povinné změně prohlášení vlastníka v návrhu novely zákona nevidím. Kde to má být?

    Vložil TN. (bez ověření), 24. Únor 2019 - 13:42

    Je to v závěrečných ustanoveních k novele NOZ.

    Vložil RD (bez ověření), 24. Únor 2019 - 13:52

    Pane TN, Pořád nic podobného nevidím, ani v přechodných ustanoveních. Nemüžete být konkretní?

    Vložil ; (bez ověření), 24. Únor 2019 - 1:58

    nemůže změnit žádné nařízení vlady. Prohlášení vlastníka můžou změnit pouze vlastníci svými podpisy. Nemůžete si usmyslet, že vlastníkovi tím, že vláda něco nařídila, změníte prohlášení a seberete mu např. radiátory, okna, balkon nebo cokoliv jiného. S tím vlastník musí souhlasit svým podpisem u notáře.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".