Prohlášení vlastníka - vklad do sbírky listin

Vložil Markéta Gr., 5. Červen 2018 - 7:14 ::

Asi méně známá povinnost vkladu prohlášení do sbírky listin u rejstříkové­ho soudu:

Občanský zakoník 89/2012 Sb. http://zakony.centrum.cz/…lava-2-dil-4 Pododdíl 7 Společná ustanovení § 1220 (2) Je-li osoba odpovědná za správu domu zapsána do veřejného rejstříku, založí bez zbytečného odkladu prohlášení v úplném znění i do sbírky listin u orgánu, který vede veřejný rejstřík.

Vklad podle katastrálního zákona je něco jiného:

https://zakony.kurzy.cz/…paragraf-34/ § 34 Ukládání úplného znění prohlášení vlastníka domu a dohody spoluvlastníků o správě nemovitosti

(1) Úplné znění prohlášení vlastníka domu k uložení do sbírky listin předkládá osoba odpovědná za správu domu.

Poizitivum na tom je, že k prohlášení se lze velmi snadno ve sbírce listin dostat, lépe než přes KN.

  • sbírka listin

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil § (bez ověření), 8. Červen 2018 - 20:22

„Je-li osoba odpovědná za správu domu zapsána do veřejného rejstříku“

Znamená to, že některá osoba odpovědná za správu domu je ve veřejném rejstříku zapsána a jiná není. Uveďte zde příklady, kdy k tomu dojde. (Jinak by uvedená formulace zákonodárce neměla smysl.)

Vložil Zdenek 22, 8. Červen 2018 - 7:48

Pokud se nebude prohlášení vlastníka uložené na jedné straně v KN a na druhé straně ve Sbírce listin shodovat, které bude platné? Mně nepřijde rozumné, aby jedna listina byla uložena současně ve dvou rejstřících.

Vložil Markéta Gr., 8. Červen 2018 - 8:11

Domnívám se, že není možné, aby byly ve sbírkách dvě verze prohlášení vlastníka. To však neznamená, že by nemohly být ve dvou sbírkách. Pokud dojde ke změně, je samozřejmě povinnost uložit změnu i na KN a do sbírky listin. Jak jsem uvedla, já to vítám hlavně z důvodu dostupnosti..KN veřejný rejstřík přístupný online nemá, alespoň já musela osobně do archivu.

Platné je logicky to s mladším datem, tzn. novější, pokud by taková situace nastala, ale neměla by.

Vložil Pavel II (bez ověření), 7. Červen 2018 - 22:48

po datu účinnosti NOZ a pro starší SVJ pouze při změně prohlášení vlastníka.

Vložil Markéta Gr., 8. Červen 2018 - 7:08

V NOZ se k tomuto nic o vzniku SVJ neuvádí. Bylo odprezentováno přednášejícím advokátem na kurzu legislativy pro členy výborů SVJ. Myslím, že to nikoho nic nestojí a je to nejsnažší způsob, jak se může pak vlastník k prohlášení dostat. Na KN je to složitější.

Vložil pšenka (bez ověření), 8. Červen 2018 - 8:39

a kde prohlášení vlastníka seženu? na katastru? a má každý vlastník jednotlivě prohlášení nebo je prohlášení za celou svj?

Vložil Markéta Gr., 8. Červen 2018 - 9:08

Prohlášení vlastníka budovy není „za celou SVJ“…Prohlášení vlastníka připravil bývalý vlastník budovy (většinou nějaká fabrika) a základním dokumentem pro vznik a existenci SVJ.
http://www.bytovyzakon.cz/…-budovy.html

Na katastru musí být určitě, jinak by KN nemohl zapsat rozdělení domu na bytové jednotky. V archivu Vám ho dají k nahlédnutí, kopírovat mi na vlastní fotak neumožnili, jen u nich za mastný poplatek 20Kč/stránka:

https://www.cuzk.cz/…tinne-p.aspx

Některé firmy (původní vlastník) daly každému vlastníkovi při převodu bytu do OV i prohlášení vlastníka, v našem domě to tak bylo, ale někdy ne. Bytová družstva to nedělají standardně. Ale vedení SVJ = výbor, předseda jeden exemplář prohlášení mít musí, jako nový správce. Jsou v něm pravidla pro hospodaření..­...z kterých se pak připraví i stanovy, je to základní dokument pro SVJ.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".