Prohlášení vlastníka

Vložil Tereza (bez ověření), 22. Březen 2021 - 16:38 ::

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, zda je zákonnou povinností pověřit správou domu novou fyzickou osobu, v případě, že osoba uvedená v prohlášení vlastníka, zemřela? Stávající prohlášení vlastníka se řídí ještě zákonem č.72/1994 Sb. je potřeba, aby došlo k jeho aktualizaci v souvislosti s aktuálním zákonem? Mám na mysli hlavně části práv a závazků

Předem mockrát děkuji za odpověď.

  • změna prohlášení

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Petr, 22. Březen 2021 - 17:12

Dost pochybuji, že je nutno měnit Prohlášení, ve kterém je zbytečně uvedeno jméno správce. U vás fyzická osoba, u nás uvedla Městská část v rámci privatisace bytového fondu do Prohlášení (zbytečně) tehdejší právnickou osobu. Přeci je nesmysl měnit kvůli tomu Prohlášení, že je v něm zbytečnost.

Vložil Justitianus, 22. Březen 2021 - 17:45

Osoba uvedená v prohlášení vlastníka budovy jako „osoba pověřená správou domu“ tam byla platně uvedena pouze do doby než vzniklo SVJ a než se ujalo správy domu. Od toho okamžiku je tato část prohlášení bezvýznamná, neúčinná a nevymahatelná. Takže pro tento případ odpověď zní: Jestliže existuje SVJ jako právnická osoba, nemusíte prohlášení měnit.

Pokud SVJ nevzniklo, pak osoba správce by měla být v prohlášení uvedena; jedná se totiž o součást pravidel pro správu domu určených v prohlášení (§ 1169 odst. 2 písm. c) zákona č. 89/2012 Sb.).

Na prohlášení vlastníka budovy nemá žádný dopad skutečnost že v roce 2014 byl zrušen zákon č. 72/1994 Sb. o vlastnictví bytů. Spíše se ptejte zda existuje vůle ke změně obsahu prohlášení a zda vlastníci jednotek považují za vhodné (nebo dokonce nutné) v něm něco měnit. Bez konkrétních podrobností Vám k tomu nikdo nic použitelného neřekne.

Justitianus

Vložil TerezaS (bez ověření), 28. Březen 2021 - 10:38

Dobrý den,

děkuji mockrát za odpověď. Myslím, že to již lépe chápu.

Nicméně bych se se ještě ráda na pár věcí doptala:

Je zákonná povinnost u bytového domu o třech bytových jednotkách, bez SVJ mít správce nemovitosti? Pochopila jsem, že ano.

Je povinnost mít sepsané stanovy? Opět jsem pochopila, že ano a že stejně jako u zvolení správce je potřeba se vždy shodnout jednohlasně.

Co se stane v případě, kdy ke shodě nedojde?

Jsme povinni mít fond oprav?

Ještě jednou předem děkuji za odpověď.

Vložil radka2222 (bez ověření), 28. Březen 2021 - 11:08

Je zákonná povinnost u bytového domu o třech bytových jednotkách, bez SVJ mít správce nemovitosti? – u jakéhokoliv domu (o třech jednotkách se zhusta jedná o rodinné domy) kde je více vlastníku má být určen podle zákona správce. většinou to tak není, dokud nenastane problém, a vlastníci se na všem dohodnou, nic se neděje. mám byt v rd, z třiceti takovýchto domů v ulici máme papírově určeného správce jen my.

Je povinnost mít sepsané stanovy? Ne, stanovy musí mít právnické osoby.

Jsme povinni mít fond oprav? patrně máte na mysli nějakou kasičku, kam byste dávali peníze na opravy či investice do nemovitosti. Ne, a ani to není vhodné vzhledem k tomu, že nevím o bance, která by jako majitele účtu zapsala tři různé osoby.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".