Profesionální člen statutárního výboru

Vložil JarekSVJ, 11. Březen 2018 - 7:20 ::

Setkal se již někdo s profesionálním staututárem? Nemyslím správcovskou firmu ale s někým mimo SVJ kdo se nechá navolit do výboru a vykonává tuhle práci za vlastníky.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil TN. (bez ověření), 11. Březen 2018 - 14:46

  Osobně se v praxi (občas šmejdím po obchodním rejstříku) setkávám s profesionálními předsedy, typicky jde o SBD (SBD Hlubina, SBD Krušnohor, SBD Praha, SBD Pokrok), realitní kanceláře, správcovská eseróčka (pohrobci OPBH).

  Když zadáte do googlu „profesionální předseda“, tak i nějaké nabídky vygooglíte: http://www.ppmas.cz/…dseda-svj-11

  Pokud se ptáte po fyzické osobě, která by se tímto vysloveně živila, tedy měla jako svou osobní specializaci nabízení výkonu profesionálního předsednictví a byla předsedou několika SVJ, tak jsem se s nikým takovým zatím nesetkal. A osobně si myslím, že by ani nešlo o lukrativní povolání, protože vlastníci nikde nechtějí členství ve statutárním orgánu SVJ dobře odměňovat, ale člen statutárního orgánu odpovídá celým svým majetkem za svoje chyby.

  Když si promítnu, že bych měl takového profi předsedu dělat já, být tedy v domě přítomen (úřední hpdiny, neustálá pohotovost, nulové soukromí – být nonstop na telefonu vč. noci a dovolené), zajišťovat subdodavatelsky účetnictví, evidenci plateb, vyúčtování, údržbu domu, tak by moje odměna + DPH byla taková, že by ji žádné SVJ nebylo ochotno akceptovat.

  Vložil JarekSVJ, 11. Březen 2018 - 15:34

  Tohle vše vím co obnáší správa a být statutárem. Několik let pozoruji a je trend, že není zájem být členem výboru a vlastníci musí „být přemlouváni“ aby v tom výboru alespoň dělali křoví . Jasný , že profesionální statutární orgán by nebyl tzv. zadarmo a to nemluvím, že by to byla možnost jak i vytunelíkovat jakékoliv SVJ – kdyby tzv. kapalo… ale pokud vlastníci se budou stavět k zodpovědnosti zády asi do budoucna jinačí řešení nebude , bude to zajímavý byznys – kdy kancelář bude dělat statutáry více svj budou si účtovat daleko více než správcové atd. …

  Vložil TN. (bez ověření), 11. Březen 2018 - 16:27

  Já myslel, že se ptáte na předsedu – fyzickou osobu (proto nevím, proč najednou píšete o kanceláři).

  Fakt nechápu, kde se vzala atmosféra ve společnosti, že každý, kdo nabízí placené služby, je podvodník a tunelář.

  Opatrný bych byl spíše k „bezplatným“ nabídkám, kdy jsem se s takovými také setkal, třeba SBD se holedbají, že funkci předsedy společenství vykonávají bezplatně, což je samozřejmě nesmysl. A protože v domech nikdo nekontroluje účetnictví, mohou v domě volně řádit.

  Předseda nebude moct tunelovat, pokud v SVJ bude fungovat aktivní kontrolní komise nebo revizor, popř. aktivní vlastníci, kteří budou každý měsíc kontrolovat účetnictví (v našem SVJ těm, kdo mají zájem, posílám všem vlastníkům emailem všechny účetní sestavy, navrhl jsem, aby vlastníkům byl zřízen pasivní přístup do IB, ale o to zájem nebyl).

  Vložil Pavel, 11. Březen 2018 - 17:03

  TN.,

  pověra, že každý předseda tuneluje, je velmi rozšířená. Když takovému jedinci navrhu, aby to dělal on, tak on přece nemá čas. Ale stejně každý předseda tuneluje. U nás jako prevenci máme, že nabízíme maximum informací a to pak o informace není zájem, protože než něco číst, tak to se raději podívají na něco v telce.

  S těmi bezplatnými nabídkami je to také pravda. Když jsme dělali rekonstrukci, tak jsme dokonce dostali nabídky, že nám dodavatel bezplatně zajistí i stavební dozor vlastním zaměstnancem. Hned jsme věděli, koho nebrat.

  Hezký den!

  Pavel

  Vložil ik (bez ověření), 11. Březen 2018 - 17:22

  Pavle souhlasím s Vámi. Po celý rok se nikdo na nic neptá. Proto od poslední volby výboru, kam jsem se také nechala zvolit, protože se do toho nikdo nehrnul, na shromáždění připravím k nahlédnutí účetní závěrku vč. Roční zprávy zpracované naší správcovskou firmou(té většinou málokdo nerozumí, jestliže nezná účetnictví). Dále připravím výpisy banky, ke každému účtu na kterém je úhrada dodavatelské faktury za prováděné práce přišiji příslušnou fakturu. Celou banku během roku přepisuji do exelovské tabulky kde je přehledně možno vyčíst za co platíme (teplo, voda, elektřina, poplatky, správce, pojištění, revize, úhrady za provedené práce atd.) + celkové příjmy. Na shromáždění vytisknu po jednotlivých měsíčních výpisech a současně podle druhu plateb v průběhu roku. Každý má možnost si to prostudovat. Je to přehledné, srozumitelné. A samozřejmě každou větší akci předem schvalujeme na shromáždění.

  Vložil JarekSVJ, 12. Březen 2018 - 6:43

  To je absolutní nepochopení asi soudíte druhé podle sebe i s tím Pavlem..... Já psal o možnosti profesionálního statutára , vlastníci nemají zájem a že hrozí zneužití … to že každý předseda tuneluje je váš společný blábol…

  Vložil ik (bez ověření), 12. Březen 2018 - 15:00

  Jarku, to není blábol, to je hodně často názor většiny zde diskutujících. Nikdo ve výborech nechce dělat, a když se podaří někoho přemluvit a on do toho jde, pak velmi často jsou zde často vlákna o jejich neschopnosti a neznalosti, výbor si dělá co chce, utrácí zbytečně společné peníze a ještě si za tu svou práci pobírá mzdu. Vadí mi neustálá kritika od lidí, co pro svůj dům nehnou prstem, ale neustále se jim něco nelíbí. Proto se ani nedivím, že je stále těžší v domech sehnat někoho, kdo by to dělal.

  A teď můj názor na profesionálního statutára. Bude-li mít SVJ štěstí, že si dobře vybere, pak svoji práci pro SVJ si bude plnit tak, aby vše zajistil a SVJ fungovalo, jednou za rok svolá shromáždění aby se schválila roční účetní závěrka, zřejmě navrhne případné opravy a dá prostor k diskusi a na návrhy vlastníků bude případně reagovat. Vím, že takto to funguje v jednom společenství kde si nebyli schopni zvolit své zástupce do výboru a mají právě profesionálního zástupce. Běžné problémy, které mohou znenadání nastat nikdo neřeší. Samozřejmě jeho měsíční odměna nebude asi symbolická, jak bývá dost často zvykem. Dle mého názoru je špatně že si vlastníci mezi sebou nedokáží zvolit výbor, protože nikdo z vlastníků pak nemá celý rok přehled o pohybu financí. Tak by také mohla nastat situace, že po čase se zjistí, že na účtě jaksi nejsou peníze. Samozřejmě asi trestní oznámení, dlouholeté tahanice po soudech a výsledek, toť otázka.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".