prodej bytu v roce 2014

Vložil honza prostejov, 11. Duben 2014 - 7:38 ::

Dobrý den, jsme vlastníky bytové jednotky již 5let v domě, kde je takových vlastníků k dnešnímu dni 50%, ale není tam založeno SVJ. Chci tento byt prodat a dočetl jsem se, že podle nového OZ zastaví katastr vklad na kupujícího nového vlastníka, pokud neexistuje SVJ s ičem do té doby, než bude vytvořeno. V domě ale nikdo SVJ vytvořit zatím nechce a já potřebuji finance z prodeje na zaplacení dlužné částky na nové bydlení. Mohu byt prodat a jakým způsobem? Děkuji

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 11. Duben 2014 - 7:57

    SVJ mohlo vzniknout ze zákona. Proč se domníváte, že nevzniklo? Informaci o případném dni vzniku SVJ(2000) Vám poskytne katastrální úřad.

    lake

    Vložil honza prostejov, 11. Duben 2014 - 11:58

    …ano, asi vzniklo se zákona, ale nikdo se nesešel, neschválily se stanovy a tudíž nebylo zaneseno do rejstříku. Zákonem byl proveden krok „A“ a my vlastníci jsme asi měli učinit krok „B“ a ten nebyl proveden. Mohu tedy byt prodat, nestopne katastr převod na nového majitele?

    Vložil MartinII, 11. Duben 2014 - 12:31

    Který paragraf NOZ vylučuje prodej bytu v domě bez SVJ ?

    Řešení je, abyste se přidělení IČO ujal. O tom, že mají být schváleny stanovy s klausulí snad už NOZ nic neříká. Nahlédněte do http://wwwinfo.mfcr.cz/ares/

    po zadání adresy zjistíte, která IČO ve vašem domě jsou registrována. Totéž lze zjistit přes seznam.cz, mapy a zadání adresy.

    Byt sice prodáváte až nyní, ale nevznik SVJ Vám nevadilo 5 let ? Jakým způsobem platíte vodu, společnou elektřinu, STA, komín vč. revize ?

    Vložil honza prostejov, 11. Duben 2014 - 12:50

    …při převodu družstevního bytu do vlastnictví jsme podepsali i smlouvu o zajištění správy stávajícím družstvem, které tam vlastní 50%. … o zamítnutí převodů na nové majitele jsem se dozvěděl náhodou od družstva, kde jsem se byl informovat, co budu potřebovat k převedení smlouvy o zajištění správy na nového majitele. Tam mi bylo řečeno, že jim katastr blokuje převody bytů a že byt v tomto domě neprodám, dokud tam nevznikne SVJ s ičem … bližší informace zatím nemám, jen pátrám po internetu a dozvídám se pořád to samé … to zjistím až při vkladu na katastr na nového majitele… a to už bude pozdě

    Vložil MartinII, 11. Duben 2014 - 13:51

    Problematiku převodu bytů z BD na tzv. soukromé vlastnictví neznám, ale proč se nezeptáte (s listem vlastnictví v ruce) přímo na katastru. Máte vůbec byt v tzv. osobním vlastnictví ?

    Mám dojem, že jde o problém převodu (transformace) družstva na SVJ, a nejste vůbec vlastníky bytů.

    „převedení smlouvy o zajištění správy na nového majitele“

    Peníze zálohy služeb a správy domu zasíláte asi (!!!) na účet družstva.

    Byt, kde se posílají zálohy tzv. fondu oprav a služeb bytovému družstvu, bych nekoupil.

    Za 5 let ještě nikdo byt v domě neprodal ?

    • „dočetl jsem se, že podle NOZ zastaví katastr vklad na kupujícího nového vlastníka, pokud neexistuje SVJ s ičem do té doby, než bude vytvořeno“

    Kde jste se to (v NOZ) dočetl ? Podobnou otázku jsem vznesl již v minulém příspěvku.

    Mně se jeví vaše informace zde podávané, za nepřesné.

    Pokud by nešlo prodat byt v domě bez SVJ, tak by se neprodal ani v domě, kde ze NOZ SVJ nevzniká (ale může).

    Hledal jste IČO registrovaná u vás v domě ?

    Vložil honza prostejov, 11. Duben 2014 - 14:24

    Možná podávám nepřesné informace, nejsem v tom zběhlý, neprodávám byt každý den, že … byt mám opravdu ve vlastnictví ( výpis z katastru, nabývací smlouva – převod z družstva na mne – vše před pěti lety),o správu se nám stará opravdu družstvo, se kterým máme smlouvu, dál jsem se o SVJ vůbec nezajímal. Navíc nyní již skoro rok bydlím na novém a nyní chci byt prodat. Všude ale čtu informace, nyní čerpám z netu: """ Hodláte-li tedy koupit byt či nebytový prostor do osobního vlastnictví po 1. 1. 2014, měli byste v rámci jednání s prodejcem požadovat výpis z rejstříku společenství vlastníků. Pokud nebude zápis v rejstříku doložen, měli byste zkoumat, zda mělo SVJ v domě s vaší vytouženou jednotkou povinně vzniknout. K prověření této povinnosti bude zapotřebí informace o počtu jednotek v domě a počtu vlastníků. Pokud zjistíte, že je v domě alespoň 5 jednotek ve vlastnictví alespoň tři různých vlastníků a pokud se nebude jednat o první převod jednotky, pak bude převod vaší jednotky do katastru nemovitostí zapsán až po doložení vzniku SVJ (neboli zápisu v rejstříku). Jste-li naopak developer či pouze osoba, která hodlá byt nebo nebytovou jednotku prodat po 1. 1. 2014, řešte vznik SVJ zavčasu a nečekejte až na mrzutost v podobě blokování zápisu ze strany katastrálního úřadu. """ …a takových článků najdete na netu spousty a já nevím, zda se to bude týkat i mne, nezbývá, než navštívit katastr a přeptat se. IČO jsem hledal, opravdu k SVJ jsem tam nic nenašel, jen iča podnikatelů, kteří tam bydlí.

    Vložil MartinII, 11. Duben 2014 - 14:49

    K získání informací z katastru nemovitostí není třeba ani vstupovat do budovy (předtím je nutno zjistit návštěvní dobu).

    Stačí jim poslat email.

    Informace v tisku či na internetu, kde není odkaz na právní normu či judikát, mám „velmi“ rád.

    Před návštěvou (kontaktováním) katastru bych si nastudoval katastrální zákon

    http://business.center.cz/…i/cast2.aspx

    § 6 až § 27

    a

    příslušné partie NOZ

    http://business.center.cz/…sky-zakonik/

    § 1724 – § 1788 Smlouva

    Oddíl 1 § 1724 – § 1730 Obecná ustanovení

    Oddíl 2 § 1731 – § 1745 Uzavření smlouvy

    Oddíl 3 § 1746 – § 1755 Obsah smlouvy

    Oddíl 4 § 1756 – § 1758 Forma smlouvy

    Oddíl 5 § 1759 – § 1769 Účinky smlouvy

    § 2055 – § 2188 Převedení věci do vlastnictví jiného

    Oddíl 2 § 2079 – § 2183 Koupě

    To bych udělal já.

    Vložil lake, 11. Duben 2014 - 15:34

    Honzo, neřiďte se podle Martinovy „rady“. Už jsem Vám napsal na samém počátku co máte udělat: zajděte na katastrální úřad a požádejtye o potvrzení o dni vzniku SVJ. Upřesněte, že jde o den, kdy byla doručena listina o nabytí vlastnictví jednotky třetímu různému vlastníkovi.

    Teprve pak by mělo smysl v této diskusi pokračovat.

    lake

    Vložil MartinII, 14. Duben 2014 - 10:04

    „nastudovat“ před prodejem bytu NOZ 89/2012 Sb., a katastrální zák. 256/2013 Sb., není přeci rada, dle které by bylo marné a zbytečné se řídit.

    Vložil Anonymous2 (bez ověření), 14. Květen 2014 - 6:59
    Vložil lake, 14. Duben 2014 - 13:03

    Martine,
    je opravdu naprosto zbytečné, aby tazatel podle Vaší rady studoval právní úpravu, když mu nijak nepomůže v jeho situaci. Potřebuje v první řadě vědět jen to, zda SVJ v domě vzniklo či nevzniklo.

    Jediné, co je pro něj nyní zajímavé, je zákon č. 72/1994 Sb. a vyjádření katastrálního úřadu o datu vzniku SVJ. Studium NOZ, katastrálního zákona, telefonního seznamu a kuchařských knih mu neposkytne informaci, kterou nyní potřebuje.

    lake

    Vložil Musíte zadat své jméno (bez ověření), 13. Duben 2014 - 11:33

    Souhlas s lake. Je velmi pravděpodobné, že byly před rokem 2014 převedeny více než 3 byty (když Váš byl převeden před 5 lety a převedeno je 50% bytů) a to KN podle mých informací z KN stačí.

    Vložil Petule (bez ověření), 31. Březen 2015 - 14:25

    Dobrý den, vlastním byt v osobním vlastnictví v domě s více než 3 dalšími vlastníky, který jsme přeedli až po lednu 2014. Nemáme založené společenství vlastníků a není možné se s ostatními dohodnout. Jak mám postupovat dále pro založení SVJ. Chci mít možnost byt prodat. V tuto chvíli mi katastr nepovolí vklad. Děkuji za odpověď.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".