Problémy s nájemníky v nájemním bytě

Vložil kroppi (bez ověření), 10. Červenec 2018 - 11:06 ::

Dobrý den,

v našem domě je 32 bytových jednotek a máme fungující SVJ. Některé byty jsou pronajímány, přičemž jeden z nich je pronajímán problematické rodině. Obyvatelé si stěžují na hluk v bytě, v domě a na chodbách, nepořádek ve společných prostorách a v okolí domu, kouření ve společných prostorách, ničení společných prostor (podrápané zdi atd.). Tito nájemníci nechávají často otevřené vchodové dveře. V nedávné době také bylo vykradeno několik sklepů (bez dopadení pachatele). S vlastníkem bytu rozumná domluva není a je v této věci nespolupracující. Nájemníky jsou Romové, kteří na bydlení pobírají příplatky, tudíž řádnými plátci jsou. Rádi bychom se zeptali, jak můžeme v této věci postupovat a nechat problematickou rodinu z domu vystěhovat.

Děkuji za radu jak postupovat,

J.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Nortonik, 11. Červenec 2018 - 7:33

  S tímto problémem se potýká mnoho SVJ. U nás jsme to vyřešili změnou stanov a domovního řádu, kam jsme doplnili statě o to co se smí a nesmí a hlavně bod, který řeší nevhodné jednání jak vlastníků, tak nájemníků. Pokud budete mít zájem, napište na můj email.

  Vložil Pavel II (bez ověření), 11. Červenec 2018 - 16:24

  musí být součástí stanov. Jinak je to jen bezvýznamný cár papíru. Ovšem i precizní znění stanov není všelék. Největší problém je vymahatelnost. My jsme tento problém řešili tak, že jsme s jednáním (taky cikánských) nájemníků seznámili další pronajímající vlastníky a především jejich nájemce, slušné lidi, kterým to také vadilo a požádali tyto nájemce aby jen zatelefonovali svým pronajimatelům a požádali je o podstatné snížení nájemného, protože dům přestal odpovídat standardům v době uzavření smlouvy. Oni to udělali a výsledkem byl hromadný verbální útok dotčených vlastníků na pronajimatele „cikánského“ bytu. Vlastník vyměknul a do týdne byli vystěhováni. Pomohlo nám i probíhající vyšetřování krádeže z uzamčeného sklepa, kdy nájemníci – pachatelé měli sami zájem změnit místo pobytu a nekladli žádný odpor.

  Vložil JarekSVJ, 10. Červenec 2018 - 11:54

  Tak tady je každá rada drahá… V první řadě za byt je odpovědný majitel. Bohužel asi budete rasisti, když budete jakýmkoliv i tím sebeslušnějším způsobem požadovat nápravu u nájemníků.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".