Problémový vlastník bytové jednotky SVJ

Vložil Viera Gřondělová, 5. Srpen 2018 - 11:03 ::

Dobrý den, máte prosím někdo zkušenost s problémovým vlastníkem ohrožující bezpečnost v domě? Paní ,,B,, je stará a nemocná,již nesamostatná. Odmítla umístění v sociálním domě. Rodina se o ni nechce postarat! Nemáme problém ji pomoci, ale je invalidní velice dlouho. V mládí měla úraz, od té doby velice špatně chodí. Za posledních pár let prodělala několik mozkových příhod. Pokaždé ji hospitalizují v nemocnici, poté je umístěna na LDN. Po návratu domů ji několikrát denně, někdo z domu zachraňuje. Upadne, není schopna vstát, naposledy ležela celou noc na zemi, zřejmě volala o pomoc, ale nikdo ji neslyšel. Nad ránem se ji podařilo přivolat pomoc, byla ve velice špatném tělesném a psychickém stavu. Pak jsme ji za několik hodin opět zachraňovali a nechali odvést do nemocnice. Chci jen popsat situaci, všichni ji samozřejmě pomůžeme, ale paní kouří, hrozba je taková, že může upadnou s cigaretou na zem, také se může stát, že nezastaví plyn. Pohybuje se pomocí chodítka, ale velmi špatně. Zůstala už několikráte ležet na chodbě, jako jediná v domě má WC mimo byt, pokaždé ji někdo najde po několika hodinách. V domě jsou všichni pracující, také malé děti. Máme obavy, aby se nestala nějaká pohroma, ale rodina paní ,,B,, tvrdí, že to není jejich věc, hm na to není co říct. Prosím, jestli máte někdo zkušenost, napište jak postupovat.Děkuji, Viera Gřondělová.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Bruno2, 7. Srpen 2018 - 7:53

  Jen na upřesnění. Nikdo nemůže být zbaven svéprávnosti. Svéprávnost člověka může být omezena a to v oblastech, které ve svém výroku stanoví soud. Např. nemůže nakládat s penězi, s nemovitostmi, nebo také rozhodovat o svém zdraví,léčbě. Ten poslední příklad znamená, že nemůže podepsat negativní reverz. Svéprávnost nemůže omezit rodina, ale vždy jen soud na základě posudku psychiatrů. Návrh na omezení svéprávnosti může podat kdokoli – příbuzný, lékař… Je to však běh na dlouhou trať a váš problém to nevyřeší. Obraťte se ihned na odbor sociální péče v místě bydliště, tam dostanete radu, jak ve věci postupovat.

  Vložil Misme, 5. Srpen 2018 - 11:57

  Paní Viero, pokusím se odpovědět, i když nejsem expert přes tyto věci.

  Věřte, není to vina rodiny a neexistuje univerzální rada. Tady by pomohlo zbavení svéprávnosti, jenže tyto typy žen mají svéprávnosti skloubené se svéhlavostí víc než my všichni dohromady. Co má rodina dělat, když paní nespolupracuje a je svéprávná?

  Jediné, co Vám mohu poradit, nechat ji bez vaší vstřícné pomoci a vždy, když potřebuje, volat odborníky (zdravotníky, hasiče, policii). Jen to ji možná přinutí uvědomit si realitu a možná i vybičuje uvedené profese k profesní aktivitě, a i to je rada bez záruky. Současně oslovte sociální odbor na úřadě města/obce. Když se tyto síly střetnou v pravý čas, mohlo by dojít pro všechny (i pro ni, jak dodatečně zjistí) k uspokojivému řešení.

  Vložil Viera Gřondělová, 6. Srpen 2018 - 12:33

  Velice Vám děkuji za odpověď, neznámý pane :-) řekl jste to velice výstižně, svéprávnost-svéhlavost! Tohle všechno, ale už vím, svéprávnosti ji může zbavit jen rodina, která odmítá cokoliv podniknout. Hasiči a policie tu byla už mnohokráte. Vím, každá rada drahá. Pokusím se oslovit sociální úřad, ale nečekám velké zázraky. Ještě jednou děkuji za Váš čas. S pozdravem Viera.G.

  Vložil Misme, 6. Srpen 2018 - 18:32

  Paní Viero, děláte si přílišné iluze o možnostech zbavení svéprávnosti. Paní by musela být dementní a rozhodoval by soud (kdo ví, jak dlouho). Pokud má jen problém s „tělem“, je zbytečné pomýšlet na zbavení svéprávnosti.

  P.S.: ;-) Misme je ta, ne ten.

  Vložil Viera Gřondělová, 7. Srpen 2018 - 9:09

  Děkuji,iluze nemám ,,bohužel,, žádné v této oblasti mám bohaté zkušenosti, ale děkuji :-) Misme, omlouvám se, nějak jsem to přehlédla. V.

  Vložil § (bez ověření), 5. Srpen 2018 - 14:57

  Kde vidíte práci pro hasiče či policii?

  Vložil aktivita (bez ověření), 6. Srpen 2018 - 12:59

  je osloví a oni jí vysvětlí své pravomoci. Kdo nic nedělá …

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".