přizpůsobení stanov NOZ

Vložil Eva F. (bez ověření), 2. Září 2016 - 9:49 ::

Takže se znovu vracím k tématice stanov.Jsme malinké SVJ, nemáme žádné právníky, ani se nám nechce vyhazovat „zbytečné“ peníze, takže hledám rady zde.(jsem PV) Mám připravené nové znění stanov, které by mělo vyhovovat NOZ. Nebude problém získat od zbývajících 5 vlastníků souhlas s jejich schválením. Ale máme to vůbec posílat? Co se stane, když to nepošleme v požadovaném termínu, tedy k začátku příštího roku? Nemáme v plánu volat notáře, ve stávajících stanovách tuto povinnost nemáme. Patříme ale k rej. soudu v Brně, někde jsem zahlédla info, že právě tam notářský zápis požadují. Má někdo zkušenost? nebo radu? Poslat bez notáře a čekat jak to dopadne..nebo neposlat vůbec a čekat, zda budeme někdy vyzváni…? Děkuji za reakce.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Eva F. (bez ověření), 20. Říjen 2016 - 7:49

    Po víc jak měsíci se vracím k této problematice. Jak vůbec vypadá „vložení“ do sbírky listin…bude někdo kontrolovat obsah, tzn. zda není nějaký rozpor s výpisem v rejstříku? Konkrétně mám obavy, aby někdo nenapadl to, že v nových stanovách používáme název pro 1-členný st.orgán PŘEDSEDA a zapsáno máme POVĚŘENÝ VLASTNÍK.(volba proběhla minulý rok, dle našich stávajících, ještě platných stanov jsme funkci nazvali POV.VL.)..aby nás kvůli tomuto nenutili provést zápis změny s poplatkem 2000… Jsem přesvědčena, že to není změna, ale o soudních úřednících nemám valné mínění. Proto řeším(a ještě nejasnost v požadavcích na přítomnost notáře), zda vložení změněných stanov odložit až na chvíli, kdy budeme požadovat nějaký zápis změny do rejstříku. (pokud z nějakého důvodu nebudeme vyzváni dříve)

    Vložil Taisa, 20. Říjen 2016 - 9:19

    Dobrý den, Evo, myslím, že to nikdo nekontroluje, soud má výslovně na stránkách uvedeno, že za obsah listin uložených ve Sbírce listin neručí. Viz

    https://or.justice.cz/…pecifikaceSL

    „Rejstříkový soud však neodpovídá za obsah listin zveřejněných na internetových stránkách veřejného rejstříku a neodpovídá ani za případný nesoulad jejich obsahu se stavem skutečným.“

    Vložil Pavel II (bez ověření), 3. Září 2016 - 17:25

    v termínu nestane se vůbec nic. Pokud by si snad nějaký úředník na Vás vzpomněl, obdrželi by jste výzvu s určením termínu a teprve nesplnění této výzvy by bylo sankcionováno ve výši, kterou by výzva obsahovala. Stran notáře Vám neporadím. My ho máme i ve starých stanovách a tak nemáme co řešit.

    Vložil Pavel, 2. Září 2016 - 16:09

    Evo,

    doporučuji stanovy schválit.

    Protože podléháte VS Olomouc, tak bych s předáním na rejstřík nespěchal. Judikát VS Praha již snad vyšel ve Sbírce soudních rozhodnutí a stanovisek a třeba si ho v Olomouci do konce roku přečtou.

    Pokud Vás soud vyzve, tak vytáhnete schválené stanovy a předáte je.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil TN (bez ověření), 2. Září 2016 - 19:40

    Co to radíte?

    1. do sbírky listin se listiny zakládají bez zbytečného odkladu
    2. vůči třetím osobám, tedy i nabyvatelům jsou účinné stanovy založené do sbírky listin, ostatně z nich bude vycházet i soud při zápisu nového výboru

    Utajovat stanovy a schovávat v šuplíku není nejlepší rada.

    Vložil Pavel, 4. Září 2016 - 8:17

    TN,

    za neuložení „bez zbytečného odkladu“ není sankce.

    V popisované situaci malého SVJ není zmínka o zápisu nového výboru. Navíc toto SVJ má jednočlenný orgán. Proč tedy píšete o volbě nového výboru?

    Vůči nabyvatelům jsou poslední schválené stanovy účinné okamžikem vstupu do SVJ. U 6ti členného SVJ nepředpokládám velkou změnu členů.

    Za situace, kdy je nejasné právo a jsou protichůdné judikáty jsem napsal to, co jsem napsal.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil JaVa, 3. Září 2016 - 8:50

    Někde jsem zde četl,že dodržování stanov je účinné okamžikem jejich schválení shromážděním a nikoliv až zápisem do RS.JaVa

    Vložil TN (bez ověření), 3. Září 2016 - 10:51

    Stanovy se nezapisují do rejstříku.

    Stanovy se zakládají sbírky listin.

    Stanovy jsou účinné od okamžiku schválení, ledaže by ve stanovách byla odložená účinnost.

    Pokud výbor stanovy zatajuje, tak jak se podle vás mají třetí strany o nich dozvědět? Jsou SVJ, kde pověření vlastníci (družstva) dokonce odmítají schválené stanovy poskytnout vlastníkům. (Např. Krušnohor v Mostě, nechal v březnu a dubnu stanovy schválit ve „svých“ SVJ, ale do sbírky listin je nezaložil a vlastníkům je neposkytl. Na webu krušnohoru pouze visí původní návrh, který ale nesplňuje dikci § 1200 – neobsahuje název a sídlo – viz http://www.sbdkrusnohor.cz/…informac.htm – mimochodem je zajímavé, že v několika SVJ ke schválení stanov pro neusnášeníschopnost nedošlo, Krušnohor se však už podle nových stanov chová a řídí se jimi i v těchto SVJ, kde nejsou stanovy schváleny…). Ve sbírce listin mají tato „jeho“ SVJ založené stále stanovy z roku 2011.

    Stanovy jsou důležitý dokument nejen pro vlastníky, ale i pro nabyvatele a v některých případech i pro třetí strany (banky, katastr, realizační firmy, apod.).

    Princip materiální publicity říká, že údaje v rejstříku jsou právně účinné navenek i v případě, že neodpovídají skutečnému stavu.

    Trochu sporná otázka může být u nabyvatelů, kteří vycházeli z údajů v rejstříku (založených stanov, které v době nabytí už nebyly platné). Soud by asi vycházel z fikce, že vlastník je povinen dodržovat pravidla správy domu a je problém vlastníka, jak si potřebné informace opatří. Pokud by převodce např. nevěděl o nových stanovách, nebo je neměl k dispozici (protože mu je statutár nechce poskytnout), domnívám se, že i přesto je nabyvatel vázán novými stanovami, byť nejsou založeny ve sbírce listin. Na druhou stranu zde máme dobré mravy a zákaz zneužití práva, takže výsledek případného soudu by mohl být i opačný.

    Vložil Eva F. (bez ověření), 2. Září 2016 - 17:55

    Takže schválit a nechat ležet „v šuplíku“…a nebude potom vadit, že datum schválení bude zcela jiné než datum odeslání? Jinými slovy

    • neexistuje povinnost po schválení stanov zaslat je k RS? Nebylo by lepší
    mít stanovy připravené (prodiskutované s vlastníky) a oficiálně schválit až po vyzvání soudem?
    Vložil Pavel, 4. Září 2016 - 8:22

    Evo,

    varianta „projednat a schválit až na výzvu soudu“ má jednu slabinu.

    Soud může stanovit krátkou lhůtu 10 či 14 dnů a to potom asi nestihnete svolat shromáždění, schválit stanovy a předat soudu. Ve stanovách jistě budete mít lhůtu v jakém musí být termín shromáždění oznámen dopředu.

    Na případ, že bude odstup mezi schválením stanov a jejím předání soudu, neznám sankci. Asi ani neexistuje, to už by někdo zveřejnil.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Eva F. (bez ověření), 4. Září 2016 - 9:42

    Děkuji za rady; pravděpodobně stanovy tedy schválíme a uvidíme… třeba je necháme zapsat, až budeme provádět nějaký zápis k RS, což bude pravděpodobně až zápis nové volby st. orgánu, ke kterému dojde ovšem až za 4 roky (máme loni provedenu volbu a zápis).

    Vložil TN (bez ověření), 4. Září 2016 - 10:07

    Stanovy se nazapisují, stanovy se pošlou emailem na soud a soud je sám vyvěsí/založí do sbírky listin – pak budou přístupny přes web (justice.cz)

    Myslím, že si pletete zápis údajů do rejstříku se sbírkou listin, kam můžete poslat prakticky, co chcete – povinně účetní závěrku, stanovy a prohlášení vlastníka, nepovinně třeba zápisy z jednání shromáždění a výboru, či cokoli jiného. Upřesním, že když zapisujete nové skutečnosti (např. nový býbor), tak soud sám naskenuje podklady pro zápis – typicky zápis ze shromáždění. Je ovšem možné, že každý krajský soud postupuje jinak, náš soud v Ústí podklady skenuje.

    Vložil Eva F. (bez ověření), 4. Září 2016 - 11:19

    Zas tak úplně si to nepletu; faktem je, že se nevyjadřuji správně, není pro mne ta terminologie zas tak důležitá – chci prostě zjistit, jak co nejlépe(pro nás) postupovat v této záležitosti. Se soudem máme z loňského roku negativní zkušenost(2 SVJ, úplně stejný úkon(zápis volby PV) -přesto v jednom případě nám z toho udělali úplnou „pakárnu“). A když mohu do sbírky listin poslat prakticky cokoliv, tak proč se tak řeší zda notář ano, ne…

    Vložil Stano (bez ověření), 3. Září 2016 - 8:27

    „schválit až po vyzvání soudem?“

    To se jeví jako velmi rozumný přístup, vzhledem k tomu, že v drtivé většině případů nebude třeba stanovy měnit.

    Vložil JitKa. (bez ověření), 3. Září 2016 - 15:15

    Píšete

    V drtivé většině případů nebude třeba stanovy měnit

    Jak tomu mám rozumět?

    Děkuji za odpověď, Jitka

    Vložil Anonymo (bez ověření), 2. Září 2016 - 13:25

    Budete nejspíše upozorněni a pak může následovat sankce. Budou-li požadovat notáře, dají vám to vědět. Ale můžete si zavolat na soud.

    Vložil Anonymo 2 (bez ověření), 2. Září 2016 - 14:03

    Anonymo, neplácejte tady nesmysly. O tom, zda má nebo nemá být na schůzi společenství notář přece nerozhoduje rejstříkový soud.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".