Privatizace bytů z vlastnictví města - SVJ + BD

Vložil Anonymous, 5. Březen 2008 - 9:21 ::

Byty v panelovém domě kde bydlíme je ve vlastnictví města. Město provádí privatizaci těchto domů, a to buď formou prodeje celého domu právnické osobě (Bytové družstvo), nebo formou prodeje do podílového spoluvlastnictví, nebo formou prodeje celého domu po jednotkách (tj. do osobních vlastnictví nájemníků – za předpokladu, že budou prodány všechny jednotky). Menší část nájemníků požaduje privatizaci formou založení BD, větší část požaduje privatizaci do OV. Může vzniknout SVJ skládající se z nově založeného družstva a z vlastníků jednotek v jednom domě ?Je možné, aby město prodalo část bytů nově založenému BD a ostatní byty do OV jednotlivých nájemníků ? Díky, Tony.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonymous, 5. Březen 2008 - 9:57

    Je s podivem, že vám město dává možnost si vybrat. Ale, prosím, dohodněte se na jednom způsobu a ten ať platí pro všechny! Vyhnete se budoucím nepříjemnostem! Jana Ps. Možná by bylo nejlepší koupit jako celek a mít družstvo, které následně (v budoucnu) začne převádět byty tomu, kdo bude chtít.

    Vložil Anonymous, 5. Březen 2008 - 11:24

    Díky za odpověď. Ale já jsem se ptal na něco jiného. O možnosti nejprve založit družstvo a pak převádět byty samozřejmě víme, ale tomu se chceme vyhnout. Družstvo požaduje založit absolutní menšina nájemníků. A dohodnout se na jednom způsobu nelze – již bylo opakovaně projednáváno. Tony.

    Vložil Anonymous, 5. Březen 2008 - 12:39

    Spolupodílové vlastnictví = nejhorší forma, s podivem, že je v nabídce.

    Dle mého názoru, je třeba si v diskusi v domě vyjasnit, za jakým účelem kdo chce privatizovat. Pokud sledujete zde probíhající „diskuse“ o problémech SVJ máte obrázek o problémech, spojených s OV a s těžkostmi „výkonu správy“ u SVJ.

    Tok myšlenek „účastníků“ při rozhodování o formě „privatizace

    • družstevní vlastnictví nebo osobní vlastnictví bytů“ nevychází
    obvykle ze znalosti „pravidel hry obou forem“(zákony, vyhlášky …) a jejich podstatných odlišností ale převážně ze „zkreslených představ, jedna paní povídala … a pak už jen "hrrr do OV“. Družstvo je pro ty, co chtějí hlavně klidněji bydlet a nezbytně nepotřebují „OV“ k jiným účelům dle mého názoru vhodnější a vůbec ne špatná forma. Proto bych začal také nejdříve družstvem.

    Myslím, že nejdůležitější je při tom předem : osvěta – diskuse – racionální zvažování + a – „obojího“ a pak už je to jen o dohodě.

    Na závěr konstatování několika starých pravd: „chytrý jde ke zkušenému“, „zdravý selský rozum“ a „komu není shůry dáno v apatyce nekoupí“. Šťastnou volbu.

    k.kolar@centrum­.cz

    Vložil Anonymous, 5. Březen 2008 - 13:01

    Díky, za odpověď. Problematiku výhod a nevýhod té či oné formy privatizace – BD nebo OV – již opakovaně řešíme na společných schůzích cca 2,5 měsíce včetně s odborníky z firmy, která pro město privatizaci zajišťuje. Takže se rozhodně nejedná o žádné „hrrr“. Dokonce je s podivem, že těch pár jedinců co prosazují BD jsou mladší jedinci, nájemníci důchodového věku chtějí OV. Problém spíše spočívá v nedobrých dlouholetých vztazích s některými jedinci v domě, kteří se rozhodli, že družstvo budou řídit „k obrazu svému“ – v podstatě již dříve „direktivním přístupem“ řídili samosprávu. Proto nejspíše většina starousedlíků chtce mít tzv. „své jisté.“ Nedobrými vztahy mám na mysli lidské vztahy, nikdy zde nebyly problémy s placením apod. Tony.

    Vložil Anonymous, 5. Březen 2008 - 12:16

    No jasně, za vším hledej peníze. Ta menšina na to prostě nemá a nechce si vzít půjčku. A město vás chce mít vyřešené jako celek, nechce obhospodařovat pár bytů. Zbývá možnost, aby byty koupili podílově vlastníci a nechali potencionální družstevníky v nájmu. Ale spravedlivě, s možností předkupního práva. Je to složité, já vím. U nás, když koupil celý dům do OV, město dalo 20% slevu a tak motivovalo. Takhle vás nechalo se rozhádat hned v zárodku SVJ. Jana

    Vložil Anonymous, 5. Březen 2008 - 12:28

    Díky, to ale také nebude ten pravý důvod. Všichni, včetně těch co prosazují družstvo, chtějí byt koupit a buď mají již peníze připraveny (o privatizaci se ví 3 roky) nebo mají rozjednány půjčky – všichni jsou připraveni zaplatit 100% ceny bytu. Jak nám zdůvodnila jedna nájemnice – chce prý za každou cenu družstvo pro „pocit jistoty a bezpečí“. A takové unikátní důvody jsou i od některých dalších nájemníků. Proto se ptám, zda je možné, aby město prodalo např. 5 bytů právnické osobě (bytovému družstvu) a 19 bytů jednotlivým nájemcům do OV. Může pak mít ze zákona vzniklé SVJ jednu právnickou a 19 fyzických osob ? Město ať tak nebo tak, stejně prodá a převede celý dům až v okamžiku, kdy bude celý zaplacen. Díky. Tony.

    Vložil Anonymous, 5. Březen 2008 - 12:41

    Já myslím, že může. Min. počet členů BD je 5. Těch pět založí družstvo a to bude následně členem SVJ s váhou hlasu rovnajícímu se součtu ploch jejich bytů. Možné to je, ale složité. Když si nedají říct, asi vám nic jiného nezbyde. Město ovšem musí vymezit jednotky v prohlášení vlastníka až na základě zaregistrovaného BD. Jana

    Vložil Anonymous, 7. Březen 2008 - 8:49

    …jen na okraj – stejně mají štěstí, že má jejich radnice trpělivost a chce čekat, až založí bd a následně zaplatí za dům (ať už úvěrem nebo hotově jednotlivci). Ze strany radnic je většinou postup takový, že prodávají buď po jednotkách a to do půl roku od nabídky k prodeji nebo jakékoliv právnické osobě, která zaplatí nejvyšší sumu (tedy prodej celého domu včetně nájemníků v dražbě nebo výběrovým řízením-kde dům dostane taky ta právnická osoba, která nabídne nejvíc). No jde jen o ty peníze ..... Tina

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".