Přístup na střechu z podkorvního bytu.

Vložil Martin (bez ověření), 6. Březen 2017 - 9:04 ::

Podkrovní byty v domě jsou stavebně provedeny tak, že přístup na střechu je možný pouze přes jeden z nich. Je povinností majitele bytu umožnit přístup na střechu? Třeba v případě nutné opravy. Jak obecně toto řešit? Děkuji za odpověď Martin

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Martin99 (bez ověření), 7. Březen 2017 - 8:35

    všem za názory a rady, kterých bylo více, než jsem očekával. Jelikož skutečně v žádných dohledatelných dokladech (a to ani v původním stavebním povolení, ani v kupní smlouvě či prohlášeni vlastníka) není zmínka o přístupu na střechu a jejím zajištění, uděláme nový výlez na střechu ze společných prostor (chodby). Naštěstí je to technicky možné. Něco to samozřejmě bude stát, ale problém bude jednou pro vždy vyřešen. A mimochodem … informaci o historii prodeje bytů jsem neměl úplně přesnou. Vše bylo tak, že v restituci dostal dům zpět původní majitel (jeho potomek). Ten poté prodal jednotlivé byty nájemníkům a po nějaké době se rozhodl ještě zhodnotit i půdu, jejímž 100% majitelem byl (půda nebyla definována jako společný prostor, ale umožňoval zájemcům přístup, např. na sušení prádla a pod). No a při přestavbě na půdní byty přístup na střechu vůbec neřešil. Všechny doklady má současné SVJ k dispozici a jak jsem již psal … ani slovo o přístupu na střechu, včetně stavebního povolení a kolaudace.

    Vložil VN (bez ověření), 7. Březen 2017 - 8:47

    co je temného a co jednou vyskočí ze skříně v podobě nějakého kostlivce. U vás je to vstup na střechu , jinde to jsou projekční či stavební vady při výstavbě , jinde je to je zase špatně vedené účetnictví (které nějak funguje,ale nedejbože , aby to někdo prověřil)…a když to není nic z tohoto , tak to jsou zase neplatiči či problémoví vlastníci či nájemci.. Závidím těm kolegům , kteří vedou to hodně malé procento domů , kde žádné problémy nejsou…

    Vložil janica, 6. Březen 2017 - 22:40

    Ten půdní prostor neměl být nikdy prodán. Když už byl prodán, tak část půdy měla umožňovat přístup na střechu. Současný vlastník přišel k problému, o kterém ani netušil. V kupní smlouvě žádné věcné břemeno není. Jak chcete donutit vlastníka, aby pustil přes svůj byt kominíka, opraváře komínů či střechy, kteří nosí přes Váš byt stavební materiál a trajdají se zedníci, když není postavené lešení. Nejlepší řešení bude, vybudovat přístup z chodby na střechu, i když budou náklady. Kdo měl prospěch z prodeje, se asi už nedozvíte.

    Vložil VN (bez ověření), 6. Březen 2017 - 9:55

    v prohlášení vlastníka ?

    Vložil Martin99 (bez ověření), 6. Březen 2017 - 10:41

    Právě, že nic takového tam není. Ono to je již historické. Asi před 15ti lety soukromá osoba odkoupila od SVJ půdní prostory, provedl rekonstrukci na byty a ty poté prodal. Nikde ani zmínka o případném věcném břemenu o povinnosti zajistit přístup na střechu. A teď je situace, že jediný přístup na střechu je právě přes ted půdní byt.

    Vložil asi tak (bez ověření), 6. Březen 2017 - 11:49
    1. od svj nelze zakoupit půdní prostory, protože půdní prostory nepatří svj
    2. půdní prostory vůbec nelze odkoupit, jenom stěží je půda samostatná jednotka, půdu nelze prodat
    3. když se ve vašem domě dělaly šachy s půdou, mělo to být ošetřené ve smlouvě o výstavbě, tak včil mudrujte, jak to vyřešit. Možná se dopracujete až k soudu.
    Vložil Martin99 (bez ověření), 6. Březen 2017 - 12:12

    který neřeší podstatu problému. Já jsem se přistěhoval cca před 5ti lety, kdy již vše bylo tak, jak je nyní. Není přeci podstatné, kdo od koho co kupoval. Zkrátka situace je teď taková, že majitel jediného přístupového místa na střechu to blokuje.

    Vložil ANON_ (bez ověření), 6. Březen 2017 - 12:44

    .....komu není rady, tomu není pomoci.
    Pokud vás nezajímá, jak byly právně ošetřeny zásadní změny stavby v minulosti, pak vaše kvalifikace řešit nejen současné, ale předpokládané i budoucí problémy správy společných častí je zřejmě minimální a současný majitel předmětného bytu si z vás asi oprávněně může dělat legraci.

    Vložil VN (bez ověření), 6. Březen 2017 - 13:31

    kolik lidí, když kupuje byt pátrá hluboko do minulosti,co a jak se tam kdysi řešilo , co se tam kdy postavilo, přestavilo a jak to bylo z právního hlediska řešeno. Kolik lidí , když si kupuje byt řeší to , jak je řešen vstup na střechu ? A i kdyby to nějaký kupec přesto chtěl řešit , nic nekoupí…protože přijde jiný kupec , vysází prachy na dřevo a nebudou jej zajímat ani tak super důležité věci jako výše příspěvků či stanovy…

    Vložil ANON_ (bez ověření), 6. Březen 2017 - 16:01

    Vážený VN, pokud chci TEĎ řešit problém, který má své kořeny v době před patnácti lety, pak mně vznik těch starých problémů, musí TEĎ zajímat. Hledat něco v Prohlášení, které je možná ještě v původním – dvacet roku starém znění, případně opraveným po kolaudaci podkroví někým, kdo zřejmě neměl zájem rozviřovat problémy s přístupem na střechu bylo, jak již potvrdil tazatel bezpředmětné. Rozhodně bych se ale zajímal o příslušné stavební povolení, které by mohlo řešení obsahovat…
    Schodiště na původní půdu zajišťovalo zřejmě i přístup na střechu a ke komínům. Pokud bylo dodatečně schváleno nové rozdělení na jednotky, které je v rozporu s původním stavebním určením společných prostor a problém vstupu na střechu a ke komínům nebyl řešen, došlo zřejmě k porušení § 4 zák.72/1994 Sb. Bez znalostí těchto souvislostí se pouštět do řešení nebude patrně úspěšné; o soudním řešení ani nemluvě. Samozřejmě je možné vypustit řešení těchto otázek a navrhnou úplně nový a nezávislý vstup. Jak dalece je reálné jiné technické řešení a jeho finanční náročnost, k tomu tazatel neposkytuje žádné informace.
    Souvislosti s tím, jak někdo kupoval byt před pěti lety nevidím a objev, že v té době kupujícího zajímají jiné věci, to zde bylo rozebíráno již mnohokrát. Tento problém zde nově rozebíráte jen vy.

    Vložil VN (bez ověření), 7. Březen 2017 - 11:21

    žádný jiný komentář k Vašemu příspěvku mít nelze…

    Vložil Martin99 (bez ověření), 6. Březen 2017 - 13:22

    Psal jsem, že jsem k tomu přišel jak slepý k houslím. Nastěhoval jsem se až když tzv. bylo po všem. Žádné věcné břemeno neexistuje. Přístup ne střechu nebyl nijak ošetřen. Tak se jen snažím zjistit (nejsa právník) zda neexistují nějaké právní normy, které takovéto situace řeší nebo by pomohli řešit, popřípadě zda někdo nemá s něčím podobným zkušenost. To, že předchozí SVJ se o to nezajímali, s tím nic nenadělám. Máte-li konkrétní radu, nebo odkaz na konkrétní zákon, budu vděčný. Ale rady typu „komu není rady, tomu není pomoc“ opravdu slyšet nepotřebuji.

    Vložil asi tak (bez ověření), 6. Březen 2017 - 12:21

    Vážený pane, podstatu si musíte vyřešit sami, protože vlastníci, kteří se účastili zmiňované šarády s půdou udělali obrovskou chybu. Vy jste v domě nebydlel, ale ten problém musíte řešit vy. To je podstatné, kdo a co od koho kupoval, protože zanedbal to, co udělat měl. Pokud s vlastníky půdních bytů dnes dohoda není možná a nechtějí dovolit aní přístup ke komínům a na střechu, tak máte jedinou možnost a to je soud. Co tedy ještě chcete poradit?

    Vložil VN (bez ověření), 6. Březen 2017 - 10:56

    ..

    Vložil Martin99 (bez ověření), 6. Březen 2017 - 11:22

    majitel prohlašuje kategoricky, že žádná cizí osoba mu do bytu nevkročí. A to ani za peníze. Ještě jsem to schopen „pochopit“ v případě, že si někdo chce na střeše montovat něco soukromého (anténu, apod). Majitel ale nechce ani pustit kominíka, aby provedl revizi a čištění komínů, protože on osobně svůj komín nepoužívá (každý byt má svůj komín). Prostě dohoda nemožná. Jen tak přemýšlím, co v případě, že na střeše nastane nějaká havárie. Tak jako SVJ uvažujeme, že uděláme přístup ze společných prostor (chodby) přímo na střechu. Ale, víte, nebude to levná sranda. Jen zjišťuji, jestli neexistuje nějaká právní možnost, v případě nutnosti, přístup zajistit. Ale na druhou stranu je pravda, že majitel může např. na několik měsíců odjet a pak to bude stejně neřešitelné.

    Vložil JaVa, 6. Březen 2017 - 12:42

    1)Střecha je společná a nikdo si na ni, bez písemné dohody dotčených vlastníků nemůže nechat instalovat zařízení sloužící k výlučnému užívání jednotlivce.

    2)Pokud váš statutární orgán a ani právní zástupce SVJ,kteří smlouvu o přestavbě podkroví na bytové jednotky pro SVJ sepsali a opomněli v ní zřídit věcné břemeno z důvodu přístupu na střechu,tak se s tím zřejmě nedá nic dělat a vaše SVJ bude muset zřídit na náklady všech, Vámi zmiňovaný přístup na střechu ze společných prostor domu.A jak správně uvažujete, čím dřív, tím líp. Zanedbání pravidelných revizí,hromos­vodů,STA,spali­nových cest a komínů,včetně opravy poškozené střechy povětrnostními vlivy aj.,by se pak mohlo hodně prodražit,neboť pojišťovnu určitě nebude zajímat výmluva,že jste si omylem nechali za blokovat střešní výlez.

    JaVa

    Vložil VN (bez ověření), 6. Březen 2017 - 12:17

    to bude asi nejlehčí cesta , že přístup na střechu budete realizovat ze společných prostor. Jiná varianta je , že půjdete k soudu…ale to je na dlouho a s nejasným výsledkem. Troufnu si tvrdit , že by soud nařídil pustit dotyčného kominíka do bytu,pokud by to byla jediná možná cesta.. Jinak toho vlastníka byste měli nějak umravnit. Za určitých okolností nařizuje přímo zákon vpuštění správce do bytu…

    Vložil Martin99 (bez ověření), 6. Březen 2017 - 13:23

    zákonu a paragrafu mluvíme. Takovou informaci hledám. Děkuji.

    Vložil JaVa, 6. Březen 2017 - 13:35

    § 1183 z.č. 89/2012 Sb.,

    (1) Vlastník jednotky se zdrží všeho, co brání údržbě, opravě, úpravě, přestavbě či jiné změně domu nebo pozemku, o nichž bylo řádně rozhodnuto; jsou-li prováděny uvnitř bytu nebo na společné části, která slouží výlučně k užívání vlastníka jednotky, umožní do nich přístup, pokud k tomu byl předem vyzván osobou odpovědnou za správu domu. To platí i pro umístění, údržbu a kontrolu zařízení pro měření spotřeby vody, plynu, tepla a jiných energií.

    JaVa

    Vložil asi tak (bez ověření), 6. Březen 2017 - 13:55

    JaVa, co jste vlastně chtěl říct, proč ten § tady uvádíte? Vlastník jednotky na „půdě“ nemá povinnost pouštět nikoho na střechu přes svůj byt, není to ve smlouvě o výstavbě. Na to měli vlastníci myslet, když „půdu prodávali“. Nyní to musí vymyslet, vyřešit tak, aby dosáhli souhlas zmiňovaného vlastníka. Jak jinak to chcete rešit, bude se mu někdo drásat násilím do bytu? Tak to bude mít smůlu.

    Vložil JaVa, 6. Březen 2017 - 14:09

    Nic jiného mně a zřejmě i „VN“ nenapadlo použít.Zaujala mě tato věta z § 1183:

    To platí i pro umístění, údržbu a kontrolu zařízení pro měření spotřeby vody, plynu, tepla a jiných energií.

    Jinak souhlasím s tím,že násilím by si mohli vynutit vstup na střechu pouze hasiči v případě požáru,nebo při opravě vichrem odnesené střechy.

    JaVa

    Vložil MMM (bez ověření), 6. Březen 2017 - 16:40

    Ta část 1183 nebude na tuto situaci dle mého názoru aplikovatelná,

    neboť – jsou-li prováděny uvnitř bytu nebo na společné části,

    která slouží výlučně k užívání vlastníka jednotky, umožní do nich přístup, pokud k tomu byl předem vyzván osobou odpovědnou za správu domu.

    Vložil VN (bez ověření), 6. Březen 2017 - 13:33

    Vlastník jednotky se zdrží všeho, co brání údržbě, opravě, úpravě, přestavbě či jiné změně domu nebo pozemku, o nichž bylo řádně rozhodnuto; jsou-li prováděny uvnitř bytu nebo na společné části, která slouží výlučně k užívání vlastníka jednotky, umožní do nich přístup, pokud k tomu byl předem vyzván osobou odpovědnou za správu domu. To platí i pro umístění, údržbu a kontrolu zařízení pro měření spotřeby vody, plynu, tepla a jiných energií.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".