Příspěvek na správu při změně vlastníka

Vložil SVJKonzumni (bez ověření), 11. Červenec 2017 - 20:43 ::

Dobrý den,

prosím o radu jak postupovat s předpisem příspěvku na správu v případě změny vlastníka kdy ke změně dojde v průběhu měsíce. Právní účinky vkladu nového vlastníka na KN nastaly 13.04.2017. Původní vlastník tedy byl v dubnu ještě vlastníkem měl by zaplatit předepsanou platbu. Nový vlastník však už byl v dubnu též vlastníkem takže by měl také zaplatit předepsanou platbu. Mají tedy zaplatit oba a zohlední se poměrně v rámci vyúčtování? Nebo prostě mají zaplatit oba standardní výši a nic se mevyúčtuje?

Děkuji za radu

  • prodej bytu

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil petrsv, 12. Červenec 2017 - 7:33

Zálohu dle předpisu plateb (nikoli jen příspěvky na správu) hradí v daném měsíci ten, kdo je k 1. dni v tomto měsíci vlastník. V ročním vyúčtování pak bude „dělící“ datum právě den právního účinku vkladu na Katastr. Do tohoto data jdou náklady za převodcem, od tohoto data včetně za kupujícím.

Vložil Rostislav II. (bez ověření), 12. Červenec 2017 - 6:41

Jediný problém (pro právníka) je zde, zda původní vlastník platí do 12.4. a nový od 13.4., a nebo původní do 13.4. a nový od 14.4., a nebo zda se platby za den 13.4. dělí podle hodiny podání na katastr nebo přilbižně na polovinu.

Vložil Jan77 (bez ověření), 12. Červenec 2017 - 6:23

Původní vlastník zaplatí eště celý duben na zálohách, nový vlastník platí od května. Následně v ročním vyúčtování se platby vypořádají přesně dle data převodu.

Vložil janica, 11. Červenec 2017 - 23:35

U nás jsme řešili stejnou situaci. Nový vlastník platil od nového měsíce a starý zaplatil předchozí. Vzájemně se domluvili. Dělit částku, nás ani je nenapadlo.

Vložil ... (bez ověření), 11. Červenec 2017 - 21:59

Když to chcete mít tak pintlich k 13.4., pak každý z vlastníků, bývalý i současný platí podíl k uvedenému datu. Původní od 1. do 12. a nový od 13. do 30.

Vložil AsiTak, 12. Červenec 2017 - 0:48

Jak při změně vlastníci zaplatí měsíční platby (podíl/celý měsíc/nic) nemá vliv na vyúčtování, je-li zpracováno správně. Pro služby to definuje předpis 269/2015 Sb. § 5 a dle analogie lze aplikovat i na příspěvky správy. Místo placení záloh je třeba řešit problém, jak stanovit výši položek EVL pro nového vlastníka.

Vložil MartinII, 12. Červenec 2017 - 19:35

Nejste první kdo toto řeší. Nejste totiž první ani poslední, kde se v domě prodává byt.

Našel jsem vlákna, kde se o tom diskutuje. Pravda je, že se v odkazovaných vláknech řeší nejen „Příspěvky správy“ ale i „služby“, které jste zřejmě „zvládli“ vč. ročního vyúčtování mezi prodávajícího a kupujícího. V některých vláknech, nevím zda v odkazovaných, se řešilo i to, že nelze rozúčtovat mezi prodávajícího a kupujícího topení dle počtu odbydlených měsíců, jelikož se v zimě topí jinak než v létě.

http://www.portalsvj.cz/…ne-vlastnika

http://www.portalsvj.cz/…ika-jednotky

http://www.portalsvj.cz/…-a-kupujicim

http://www.portalsvj.cz/…a-vyuctovani

http://www.portalsvj.cz/…evku-a-zaloh

http://www.portalsvj.cz/…vyuctovani-0

http://www.portalsvj.cz/…yuctovani-29

http://www.portalsvj.cz/…u-vyuctovani

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".