Preventivní prohlídky požárního zabezpečení domu a odstranění závad, které z ní vyplynuly

Vložil Emilka (bez ověření), 17. Únor 2011 - 10:40 ::

Jsme věžák s výškou kolem 33 m. Každý rok se u nás koná preventiví prohlídka požárního zabezpečení domu. Závady typu ukradený hasící přístroj se odstraní ihned při prohlídce, vodovody jsou funkční, okna ve společných prostorách domu jsou otevíratelná. Revizák zjistí, že bezpečnostní světla v části domu nesvítí. Je přizván elektrikář, aby závadu odstranil a ten zjistí, že světla jsou v pořádku. Ukáže se, že revizák je vlastně nekompetentní a revizní zpráva je v podstatě k ničemu. To se nám stalo letos.

Dům je členěný tak, že každá oddělená část má dveře. Několik vlastníků si chodbu, na které mají podíly všichni členové SVJ zamyká. Z chodeb si udělali skladiště, dokonce špajzku včetně skladování alkoholu a nejsme schopni donutit je dveře odemknout – kromě snad soudní cestou. Zamčené dveře jednak brání ostatním vlastníkům k užívání prostor, omezují je v jejich právech a jednak jsou zásadní závadou protipožárního zabezpečení domu. Za některé se revizák vůbec nedostal a je tam uzamčený i hasící přístroj. V domě máme majitelku bytu, která má plný byt „odpadků“ z kontejnerů,nosí je tam soustavně a byt má v hrozném stavu. . Již jednou u ní hořelo.Bylo to sousedy zaznamenáno včas a zavolali hasiče Policajti nám řekli, že s tím nejde nic dělat – ani s tím stavem, ani s majitelkou, ani s tím že tam hořelo.

Zajímá mě, jak často se koná taková preventivní prohlídka u vás, resp. u podobných věžáků (u nižších domu je tak snad jinak, ne každý rok) a jak závady odstraňujete a vůbec jak situaci řešíte u vás. Necitujete mi prosím povinnosti, které má statutární orgán ze zákona, ty znám. Zajímá mě praktické řešení a praktické postupy jak závady odstanit a lidi k tomu donutit. Dále výklad zákony, které takové prohlídky v obytných domech nařizují a jejich výklad. Dále mě zajímá jak často je takové prohlídky nutné dělat a jakou má mít kvalifikaci osoba, která ji dělá, jak její kvalifikace SVJ může zkontrolovat, atd. A zejména praktická řešení problémů vyplývajících z kvalifikovaného zápisu. Děkuji všem za odpovědi. Emilka

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Andreas (bez ověření), 27. Únor 2011 - 22:42

    Ještě doplním že kontroly BD může provádět technik PO nebo OZO PO(odborně způsobilá osoba). Každá z těchto osob má přidělené své číslo které musí uvádět na Dokladu o kontrole BD popř. musí být schopna doložit Osvědčení o své odborné způsobilosti.

    Tu může získat zkouškou(č. osv. začíná Z-TPO(nebo OZO)/****(/**** – číslo/rok)) popř. absolvováním SOŠ a VOŠ pož. ochrany ve Frýdku-Místku(č. osv. začíná Š-**/****) Dále mohou kontroly PO provádět absolventi Vysoké školy báňské v Ostravě – tuším fakulty bezpečnostního inženýrství.

    Případné provádění kontrol PO Preventistou PO je legislativně sporné – obsah požadovaných znalostí je zlomkový oproti OZO/TPO kterými je proškolen. Bohužel se stává že kontroly provádí někdo kdo zná akorát názvy zákonů, pár drobných informací k tomu a papír je psanej"na šéfa"..

    Vložil Kusý (bez ověření), 13. Červen 2011 - 12:07

    Pane Andreasi,

    uveďte, prosím, jaké instituce vydávají Vámi zmíněné Osvědčení o odborné způsobilosti. Řekněme, že mám k disposici číslo osvědčení a potřebuji ověřit jeho platnost. Děkuji.

    Kusý

    Vložil Andreas (bez ověření), 13. Červen 2011 - 12:17

    Dobrý den,

    http://www.sospofm.cz/view.php…

    nebo http://www.sospofm.cz/search.php…

    zde by měly být. Taktéž jsou přístupné ze stránek MV, akorát je složitější přístup..

    S pozdravem

    Vložil Kusý (bez ověření), 13. Červen 2011 - 12:36

    Dobrý den,

    děkuji, pane Andreasi. Není Vám známo, která instituce vede seznam revizních techniků, resp. jaká instituce vydává jejich osvědčení? Děkuji.

    Kusý

    Vložil Andreas (bez ověření), 13. Červen 2011 - 12:50

    Zda-li myslíte školení na hasicí přístroje/hydran­tové systémy, to u provádí mnoho zejména soukromých subjektů. U hasicích přístrojů je to např: HTB Vítkovice(ETS Ostrava), Hastex a Haspr Pardubice, Strojírenský a zkušební ustav Brno atd… U hydrantů je to obdobné… V tomto případě pochybuji o centrálním registru rev. techniků, spíše ověřovat u toho kdo to vydal. Dotyčný by měl mít nějaké osvědčení/prů­kazku(nemusí však nosit u sebe) kde jsou jeho iniciále, platnost, číslo a subjekt který toto vystavil. Na požádání by měl doložit – např scan osvědčení.

    S pozdravem

    Vložil Jazykozpytec (bez ověření), 13. Červen 2011 - 12:53

    Praktičtější než „iniciále“ jsou „nacionále“.

    Vložil Valach, 23. Květen 2011 - 22:27

    Valach Promiňte ještě jednou k provádění požárních preventivních kontrol. To, co tvrdíte o provádění požárních preventivních kontrol požárními preventisty, je trochu zcestné. Zákon o PO i prováděcí vyhlášky, jasně stanovují, kdo a kde může provádět PPP. Pracuji v této oblasti již mnoho let. Znám mnoho požárních preventistů, kteří se znalostmi vyrovnají technikům PO nebo i OOZ.Je to jen o zájmu toho člověka se sebevzdělávat. Je to na dlouhé psaní. proto jen pro vysvětlení aby jste z požárních preventistů, nedělali úplné pitomce.

    Vložil ZovB - právní a morální pokleslost (bez ověření), 23. Květen 2011 - 23:07

    Vyjádření k příspěvku:

    „Vložil Valach, 23. Květen 2011 – 23:27“

    Vážený pane Valach,

    dle mého názoru nemůžete v domech, které nevlastníte, provádět jakékoliv kontroly, bez souhlasu vlastníka/vlas­tníků.

    Váš odkaz, na výhlášky PO, nenahrazuje správní řízení, které je pouze předvojem soudního přezkumu.

    Pane Valach, uzavíráte s tímto:

    Valach: „Je to jen o zájmu toho člověka se sebevzdělávat.“

    Odpověd ZovB: Vlastníci, které zastupuji, necítí žádnou potřebu
    se, ve Vašem duchu, sebevzdělávat.


    Valach: „Je to na dlouhé psaní.“

    Odpověd ZovB: není


    Valach: „jen pro vysvětlení aby jste z požárních preventistů,
    nedělali úplné pitomce.“

    Odpověd ZovB: Slibuji, nebudu činit žádní kroky a opatření, aby mohli
    být „požární preventisti“ označeni, tak, jak Vy to to trefně
    popisujete, jako „úplní pitomci“.


    Je naprosto neuvěřitelné, jaký „právní, morální a prostoduchý“ odpad se vůbec vyjadřuje k tématu „něco vlastnict“.

    ZovB

    Vložil Valach, 24. Květen 2011 - 10:41

    V některých případech zde ,,právní odpoad" zveřejňujete vy. Vy asi požární ochranu znáte jen z holých právních formulací. Já se v této oblasti pohybuji již 35 let. A Vaše odpovědi na některé dotazy z oblasti PO, jsou zavádějící. Vy vůbec nic nevíte o smluvních vztazích. myslím si že provádíte PPP tím způsobem, že máte v jedné ruce zákon a ve druhé vyhlášku. Ale praxe Vám nic neříká. například Váš výklad ohledně instalace požárních dveří do bytů, je jen poloviční. Už zde nemluvíte o tom, že tím vznikne chráněná úniková cesta typu A a vlastník objektu musí tyto dveře kontrolovat, tak jak mu stanoví Vyhl.246, § 7. To znamená kontrolu požárně bezpečnostního zařízení.A vést o těchto kontrolách dokumentaci. Taky to, že prevetistovi vydá papír nějaký jeho šéf. Asi nic nevíte o odborné přípravě preventistů PO a jejich osvědčení.

    Vložil Andreas (bez ověření), 17. Červen 2011 - 14:43

    Nečetl jsem příspěvek, kde ZOVB popisuje požární dveře ale pane Valach, že by instalací požárních dveří do bytu(tedy vstupních) vznikla chráněná úniková cesta? Toto nemyslíte vážně že ne? :-) Již od dob"dávno minulých" – reálně od .80 let se byt považuje jako samostatný požární úsek. Od té doby se také standartně vstupní dveře osazují jako požární a jelikož jsou součástí bytové jednotky, žádné kontroly se na ních opravdu provádět nemusí. Pouze při kolaudaci či rekonstrukci s následnou rekolaudací, kdy je nutno doložit certifikát.

    Za požární se považují i dveře v historických budovách, musí být však z masivu a o tloušce min. 3 cm( tlouštkou si přesně nejsem jist). U všech nověji postavených BD jsou dveře od bytu vždy s PO odolností(pokud neproběhla samodomo výměna), v případě výměny za"nevhodné" se jedná o porušení stavebního zákona. Toto se však prokazuje prakticky až po problému, do té doby se na dveře nikdo dívat nebude.

    Vložil ZovB - po kontroluje Vastníky (bez ověření), 24. Květen 2011 - 13:15

    ZovB: Považuji za vyloučené, že věříte tomu, co zde prezentujete.

    Vyjádření k příspěvku: „Vložil Valach, 24. Květen 2011 – 11:41“

    Vážený pane Valach,

    přesto, že Váš příspěvek je z pohledu ustálené judikatury vadný, odpovím Vám.

    Vy, pana Valach, mi musíte oproti-tomu slíbít, že se zamyslíte nad textem, který zde -suveréně- zveřejňujete.

    První dvě věty, „Vašeho příspěvku“, jsou dle mého názoru bezobsahové. Ve větě třetí si stěžujet, že se v „PO“ pohybujet již 35 let.

    Toto nerozporuji, Vy se již 35 pohybujet v „prostru“, kterému nejste naprosto schopen porozumět.

    Vaše vadná představa, že budete „cokoliv“ svévolně – opírajíce se o vadný výklad vadných vyhlášek – určovat Vlastníkům, tak taková představa je VADNÁ.

    Ve větě páté, zmiňujete, blíže neurčité právní vztahy – smlouvy.

    Vlastníci, které zastupuji, Vám nemohou -a ani nechtějí- udělit žádné oprávnění „promenádovat se“ po domě "vlastníků – žádné smlouvy s Vámi neuzavřeli a nehodlají uzavřít.

    Dle mého názoru bych byl, -na Vašem místě-, obezřetný, kam (ze zvyku 35 let) vůbec vstupujete. Dle názoru Vlastníků, které zasutpuji, by jste mohl být lehce označen za „škůdce domu“, kterého uvědomělí vlastníci -nebo i jeden- může výnést -z domu- v zubech.

    Dálší Vaše vyjádření (věty) nebudu vůbec zkoumat.

    ZovB

    Vložil Valach, 24. Květen 2011 - 20:22

    Valach je jen s podivem, že Vás za ty vaše bláboly platí. Jste přesně to, co jsem psal. V jednéruce zákon, ve druhé vyhlášku a praxe žádná. Já Vám taky slibuji, že vaše bláboly číst nebudu.

    Vložil Čtenář (bez ověření), 25. Květen 2011 - 5:38

    Pane Valachu, příspěvky nicku ZOVB se skutečně nevyplatí číst pro jejich zmatečnost. Já je nečtu již delší dobu a pro blaho portálu těmto příspěvkům udělím minus.

    Vložil Valach, 23. Květen 2011 - 17:10

    Rád bych Vás opravil v tom, že požární preventivní prohlídky v bytových domech, může dělat jen OOZ, nebo technik PO. Většina hlavně menších bytových družstev a SVBJ, má obytné budovy začleněny dle zák.133/85 Sb, ve znění pozdějších předpisů, do kategorie – bez zvýšeného požárního nebezpečí.Proto tato družstva a SVBJ, mohou vykonávat požární preventivní prohlídky požárním preventistou.

    Vložil Andreas (bez ověření), 13. Červen 2011 - 11:45

    Koukám jak se ta diskuze rozjela…:-/ Můj první příspěvek opravdu nebyl myšlen stylem"hloupý preventista" – to je(jak jste již psal) o svědomí těch lidí. Reagoval jsem na dotaz kde pisatel popisoval situaci, kdy dotyčný nejspíše svou práci odflákl. Přípravu preventistu provádí OZO(chcete li OOZ) a technik PO. Těmi by měl být dotyčný také seznámen s konkretním(!) pracovištěm/pro­vozem/bytovým domem. Ad absurdum problém nastává, když dotyčný pracuje pro firmu podnikající v PO. Příprava preventistu se provádí jednou ročne a tím pádem by prohlídky pozbývaly smyslu(když by s prev. muselo jít OZO nebo TPO, který mu ukáže na co si má dávat pozor). Toto je už ale hnidaření a zbytečné vypichování papír pro papír, v reálu to tak nefunguje, naštěstí.

    Vložil luft (bez ověření), 24. Květen 2011 - 11:22

    Pane Valachu, když jste od fochu, můžete zde srozumitelně vysvětlit k čemu je vlastně dobrá každý rok preventivní prohlídka požárního zabezpečení domu. K čemu to je vlastně dobré nechápe převážná většina vlastníků v našem domě.

    Vložil Andreas (bez ověření), 15. Červen 2011 - 11:38

    133/1985 Sb. – o požární ochraně, § 5 – Povinnosti právnických osob a podnikajících fyzických osob,

    1. pravidelně kontrolovat prostřednictvím odborně způsobilé osoby (§ 11 odst. 1), technika požární ochrany (§ 11 odst. 2) nebo preventisty požární ochrany (§ 11 odst. 6) dodržování předpisů o požární ochraně a neprodleně odstraňovat zjištěné závady

    Tolik citace ze zákona.

    Vložil Andreas (bez ověření), 27. Únor 2011 - 22:24

    Na zamykáni a bordelaření ve společných prostorách se našim zákazníkům osvědčila jedna věc : ve všech volně přístupných místech vyvěsit informaci o porušování zák. 133/1985 – můžete použít Doklad o preventivní prohlídce BD. Následně Výzvu k vyklizení a zpřístupnění společných prostor(z výše uvedených důvodů) s daným termínem a informací že veškeré věci které nájemníci nepotřebují ať tam ponechají – budou vyklizeny. Na daný termín se objedná zámečník a úklidová firma, která všechny tyto věci vyklidí to kontejneru který se ihned vyveze. Celkové náklady na úklid a výměnu zámků bohužel ponese cele SVJ, málo kdy se podaří to z dotyčných bordelářů nějak dostat, stačí celý postup ale několikrát opakovat a výsledky se dostaví i u obzvlástě tupých jedinců :-)

    Vložil Matějka Jaroslav, 17. Únor 2011 - 18:20

    Vážená paní a ostatní,

    povinnost konat tyto prohlídky je dána zákonem č.133/1985 Sb., v platném znění, § 5, odst.1.

    Prováděcí vyhláška č.246/2001 Sb., stanoví v:

    § 12 Způsob provádění pravidelných kontrol odst.(1): „Pravidelné kontroly dodržování předpisů o požární ochraně podle § 5 odst.1 písm­.e)zákona se zabezpečují formou preventivních požárních prohlídek a prověřováním dokladů o plnění povinností stanovených předpisy o požární ochraně (dále jen „preventivní požární prohlídky“).“

    § 13 Lhůty preventivních požárních prohlídek odst.(1) Preventivní požární prohlídky podle § 12 se provádějí v následujících lhůtách:

    • a) v objektech a zařízeních, kde jsou provozovány činnosti s vysokým požárním nebezpečím, nejméně jednou za 3 měsíce (§ 4 odst. 3 zákona),
    • b) v objektech a zařízeních, kde jsou provozovány činnosti se zvýšeným požárním nebezpečím (§ 4 odst.2 zákona), nejméně jednou za 6 měsíců,
    • c) v objektech a zařízeních, kde jsou provozovány činnosti bez zvýšeného požárního nebezpečí uvedené v § 12 odst.5, nejméně jednou za rok.

    Poznámka: součástí zápisu této preventivní kontroly jsou údaje o:

    • dokumentaci stavby, konkrétně Požárně bezpečnostní řešení stavby,
    • dokladu začlenění do kategorií požárního nebezpečí činností,
    • výchozí a platné revizní/provozní zprávy: PHP, hydrantu, suchovodů, požárního větrání, nouzového osvětlení, a dalších požárně bezpečnostních zařízení dle typu vybavení domu (EPS,přenos dat na PCO, vodní clony, atd.), dále NTL domovního plynovodu, komínů, domovního elektrorozvodu, hromosvodů,apod.

    Matějka

    Vložil All -- (bez ověření), 1. Srpen 2011 - 3:49

    Je to tak .. laicky receno urcuje pozarni zprava kazdeho domu, ktera je soucasti dokumentace pri kolaudaci a jeji kopie by mela byt ulozena na stavebnim urade.

    Vložil Jaroslav Jaroslav (bez ověření), 17. Únor 2011 - 10:58

    nahlásit to hasičům (popř. požádat firmu, která dělá požární revize, aby to udělala). SVJ ani revizní firma nic nezmůže hasiči rozdávají 50 tis. pokuty – je to dobrá motivace. my jsme takto postupovali s majitelem a nezabezpečenou plynovou bombou.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".