Přeplatek za spotřebu pitné vody r. 2016

Vložil chebanda, 9. Listopad 2016 - 18:06 ::

Dobrý den, jedná se mi o vrácení přeplatku za spotřebu pitné vody. Jsem vlastníkem bytové jednotky. Zálohy na vodu jsou stanoveny ve stanovách „Společenství“. Pro naši rodinu jsou tyto zálohy vysoké. Každý rok se nám při vyúčtování vrací velký (několikatisícový) přeplatek za spotřebu, který je zasílán na můj bankovní účet. Nyní s dodavatelem pitné vody bude „Společenství“ uzavírat novou smlouvu, kde bude stanoveno, že přeplatky za pitnou vodu se budou převádět do roku následujícího jako záloha na budoucí spotřebu pitné vody – na zálohy na další rok. S tímto nesouhlasím, protože by se jednalo cca o 6 budoucích měsíců. Přeplatek za pitnou vodu chci stále vracet, a aby mi byl zasílán na můj bankovní účet.

Mám na toto právo? Jak prosím postupovat?

Předem Vám děkuji za informaci

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Vlastiks, 14. Listopad 2016 - 20:13

    Platby záloh mají poskytovat potřebné finance pro následující čerpání, a jejich rozpis je podkladem pro roční finanční rozpočet.

    Při ročním vyúčtování jsou pak přijaté zálohy porovnány se skutečnou spotřebou, a případný přeplatek musí být plátci záloh vrácen.

    Nastavení výše záloh má respektovat získání potřebné částky pro budoucí spotřebu, a její případná úprava vychází z porovnání vyúčtování v minulém období s uvážením změny ceny (např. vodného).

    Vložil krcma, 9. Listopad 2016 - 20:12

    Domnívám se, že se strachujete zbytečně. Pro Vás, jako vlastníka jednotky se nic nemění. Dodavatelem služby je pro Vás SVJ, nikoliv ona vodárna, takže jak má SVJ s vodárnou dohodnuté platby záloh Vás vůbec nemusí zajímat. Vás zajímá, jak vysoké jsou zálohy které platíte SVJ, pokud budou celkově vyšší než spotřeba, bude Vám rozdíl vrácen. Jak platí zálohy samotné SVJ vodárnám je pro toto naprosto irelevantní..

    Vložil chebanda, 11. Listopad 2016 - 11:04

    Děkuji mnohokrát za Vaši odpověď, je dobré být v obraze ;)

    Vložil Pavel II (bez ověření), 10. Listopad 2016 - 16:15

    a to dlouhodobě reklamujte svůj další předpis záloh a dále máte právo si vyžádat dokument s výpočtem záloh.

    Vložil chebanda, 11. Listopad 2016 - 11:05

    Děkuji Vám mnohokrát za Vaši odpověď, člověk celý život získává informace a přehled, děkuji ;)

    Vložil Petr, 11. Listopad 2016 - 11:59

    tazatelko, o kterého dodavatele vody se jedná ? Pokud je to také „můj“ dodavatel, tak se ho na to zeptám.

    Pokud jde konkrétně o váš přeplatek, dojednejte s účetní samozřejmě snížení záloh. Možná výbor využívá to, že máte vysoké zálohy a jiný naopak nízké, a z vašich hradí předepsanou předběžnou fakturu za ty, co mají zálohy nízké. Aspoň u nás, pokud se to nezměnilo, platíme vodárnám 1× předběžnou odhadovanou spotřebu a potom konečné vyúčtování. Rozhodně se „neplatí“ vodárnám každý měsíc, tak jak posílají vlastníci zálohy na účet společenství. Záleží potom na celkové správné výši záloh, zda má společenství dost na úhradu předběžných nákladů za vodu. Výbor nemá právo požadovat po vás, abyste měla tak vysoké zálohy s přeplatkem 6 měsíců.

    Vložil chebanda, 14. Listopad 2016 - 18:22

    Dobrý den, máme CHEVAK. Děkuji Vám za pozeptání a také za Váš příspěvek a zajímavé informace. Určitě začnu pracovat na snížení záloh ;)

    Vložil janica, 12. Listopad 2016 - 13:54

    Naše SVJ platí vodárnám skutečnou spotřebu studené vody 1× za 3 měsíce. Odečet provádí pracovník vodáren na jejich vodoměru. Žádné zálohové platby neplatíme. V měsíčním předpisu mají vlastníci platbu za SV, která se 1× ročně vyúčtuje. Zálohové platby platíme jen u tepla a elektřiny. V obou případech nám vracejí přeplatky na účet SVJ. ČEZ se nám snažila taky přeplatky rozúčtovat do záloh na další měsíce. Neměli jsme to ve smlouvě a taky si myslím, že by o přeplatcích měli rozhodnout vlastníci, zda poslat na BÚ nebo je dát do měsíčních záloh. Vysoké přeplatky řešíme s vlastníkem s návrhem na snížení v jednotlivých položkách. V případě SV se většinou zálohy zvyšují, protože cena vody jde nahoru. V SVJ by měl ale výbor vědět, jaká byla spotřeba vody v předchozích letech, i podle bytů a od toho by se měly odvíjet zálohy.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".