Přeměna SVJ

Vložil Janousek Karel, 12. Listopad 2016 - 8:58 ::

Dobrý den, je pravda, že SVJ bez právní subjektivity musí být do 31.12.2016 pře­měněno na SV jako právnickou osobu podle Občanského zákoníku, tj. registrováno ve věcném rejstříku? A kde bych to případně v Občanském zákoníku našel? Případně jak postupovat, když s tím nesouhlasíme a většinový vlastník nás k tomu „přinutil“?

Dík, Karel

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pavel II (bez ověření), 12. Listopad 2016 - 15:12

    má velmi pravděpodobně SVJ s právní subjektivitou i když o tom nevíte, nezvolili jste si statutární orgán a nenechali jej zapsat do rejstříku a tedy nemáte IČ. Požádejte místně příslušný katastrální úřad (na formalizovaném formuláři) o sdělení kdy se tak stalo ve smyslu tehdy platného zákona 72/1994 Sb. Obdržíte potvrzení, které použijete jako přílohu k žádosti krajskému soudu o zápis do rejstříku. Samozřejmě až si zvolíte statutární orgán a nejlépe i stanovy. Zatím pro Vás platí vzorové a do Vámi zmíněného data by měly být přinejmenším opraveny v částech, které zde již byly diskutovány.

    Vložil Pavel, 12. Listopad 2016 - 9:33

    Karle,

    napište kdy bylo prohlášení vlastníka vloženo do KN a kolik je jednotek a kolik je různých vlastníků jednotek.

    Je možné, že SVJ již dávno vzniklo ze zákona vlastník pouze splňuje povinnosti podle zrušeného ZoVB.

    Nebo se jedná o nový dům, kde bez vzniku SVJ nelze převádět jednotky.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Volný (bez ověření), 13. Listopad 2016 - 11:31

    Pavle napsal jste:

    "Nebo se jedná o nový dům, kde bez vzniku SVJ nelze převádět jednotky.

    Uvedené neplatí, pokud má některý ze zakladatelů společenství většinový spoluvlastnický podíl. V takovém případě jednotky převádět lze viz § 1202 a 1203 NOZ a SVJ vznikne zápisem do rejstříku až takový vlastník ztratí většinový podíl. A v případě tazatele má jeden vlastník většinový podíl. Záleží tedy na tom, zda je tento většinový vlastník jedním ze zakladatelů společenství, nebo se stal většinovým vlastníkem až nekdy později díky nabytí či převodům jednotek.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".