Předsedkyně SVJ dluží 55.000 na platbách do fondů.

Vložil Holi, 2. Srpen 2013 - 16:27 ::

Dobrý den všem . Jsme menší SVJ (23 byt. jednotek ,výbor má 3 členy).Teprve nyní v červnu jsmne zjistili, že naše předsedkyně SVJ dluží jako jediná v SVJ na platbách do fondů,a to za celý rok cca 53 tis.Kč.V březnu t.r. se volil nově výbor , neb starému skončilo voleb.období.Zvolil se znovu výbor dosavadní neb nikdo jiný neměl zájem.Uvedená paní sama nabídla svoji kandidaturu,v té době nikdo ( vyjma správce domu a výboru) o jejím dluhu nevěděl. Dnes je jasné,že její nová kandidatura byla vedena snahou co nejdéle tajit své dluhy,věděl o nich jen výbor a správce.Předsedkyně nedávala členům správcem vystavovaná vyúčtování,nebyly řádně svolávány schůze SVJ atd. Nyní se vše proláklo, s dlužnicí -předsedkyní byl uzavřen splátkový kalendář,splátky dohodnuty na á 2.000,– Kč / měs. tj. splatnost celého dluhu do 2 let ) od září !Do toho jsem zjistila,že dluh dále roste, nyní v červenci zaplatila na předepsaných platbách jen 1000,– Kč namísto více než 4000,–. Když nebude splátkový kalendář dodržovat , je logické,že SVJ proti ní podá žalobu k soudu,bydlí zadarmo, my ostatní její bydlení už víc než rok dotujeme.Kdo v tom případě bude za SVJ jednat? Kdo žalobu podepíše, když žaloba bude směřovat proti předsedkyni, která za výbor jedná navenek? V OR máme zapsáno, jako nejspíše všechna SVJ, že za výbor jedná navenek předseda výboru nebo výborem písemně pověřený člen výboru. Je-li pro právní úkon zapotřebí písemná forma, je nezbytný podpis předsedy a dalšího člena výboru. Tedy pro žalobu je potřebný podpis předsedy a dalšího člena výboru ? Co je ale hlavní. Mluvila jsem o všem s dalším členem výboru a poukázala na to, že není vhodné, aby člověk, který více než rok neplatí příspěvky,neplní své povinnosti vůči SVJ a jako jediný člen SVJ je dlužníkem vůči společenství, byl dál členem výboru a navíc jeho předsedou . Žádala jsem, aby předsedkyni vedli další členové výboru k rezignaci. Dnes jsem s tímto členem výboru mluvila a řekl mi, že s předsedkyní mluvil a že ona rezignovat nemíní s tím, že uzavřením splátkového kalendáře považuje záležitost s dluhem za uzavřenou.To já odmítám, nechápu, že tato paní nemá trochu pokory a cti v sobě a nadále si troufá vystupovat za naše SVJ a také spolurozhodovat (s výborem ) o našich financích,když si neumí zmanažovat své finance soukromé.V pravdě mě to docela dost uráží a štve. Jaké máme možnosti ? Za pomoci ostatních 2 členů výboru svolat schůzi SVJ a odvolat tuto paní . Pokud zbylí 2 členové výboru nebudou vstřícní , pak nezbývá než svolat shromáždění SVJ 25 % hlasů členů a také ji odvolat. Pokud nic neuděláme, nesvoláme nebo nezajistíme svolání shromáždění a neodvoláme tuto paní, budeme dál za partu idiotů, které předsedá tahle paní . Jak vy to vidíte ? Děkuji všem , kdo vyjádří svůj názor. Holi, Karlovy Vary.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil František Vaněk (bez ověření), 4. Srpen 2013 - 10:30

    Pokud to stanovy umožňují, odvolejte předsedkyni a pak případně podejte žalobu, kde žalobcem bude SVJ. V našem SVJ také předsedkyně (zároveň účetní) skrývala dluh 30 tis Kč. Když byla požádána o účetnictví, najednou na běžný účet oněch 30 tis. přišlo. Zdůvodňovala to tím, že se jí nikdo neptal, zda má dluhy (na schůzích se probíraly dluhy ostatních, své dluhy nikdy nezmínila), a že to vlastně není ani dluh, ale že je to vyúčtování záloh (přitom vyúčtování za minulý rok byl nedoplatek asi 100 Kč). Nejlepší na tom je, že tato předsedkyně spravuje běžný účet (zadavá a i jako jediná autorizuje platby) a všem ostatním spoluvlastníkům to nevadí – prý už to zaplatila, takže je vše v pořádku. Také nechápu, že tato paní nemá trochu pokory a cti v sobě a není schopná se omluvit.

    Vložil Holi, 5. Srpen 2013 - 16:58

    Děkuji všem. Ano, máte zcela pravdu ,nezájem členů svj o stavy účtů umožnil,že se dluh předsedkyně takto rozrostl .Mnoho let se snažím podněcovat zlepšení věcí v našem svj,ale marně. Lidi nezajímá, že je výbor neaktivní,hlavně že to někdo dělá.Vždy sklonili hlavy a mě měli za potížistu.Ale to je jiná písnička.Pokud jde o hospodaření, je pod kontrolou správce, výbor může bez souhlasu shromáždění rozhodovat jen o částkách do 30.000Kč. V posledních letech , jak píšu ,nedělají nic. doufám, že předsedkyně rezignuje sama na fci předsedkyně i člena výboru, pokud ne, lze ji samozřejmě odvolat. Je pravda, že svj se bohužel chová jako stádo ovcí . To, že předsedkyni už víc než rok dotují bydlení , platí jí vodu i teplo, je snad probere. Pokud předsedkyně nebude řádně dluh splácet dle dohodnutého splát. kalendáře, bude samozřejmě následovat podání žaloby, to nevyžaduje úpravu stanovami . holi .

    Vložil lake, 4. Srpen 2013 - 11:52

    Co zde popisuje Holi a pan Vaněk je pouze špička ledovce. Dá se předpokládat, že na každou takovou odhalenou lumpárnu připadá deset případů, kdy nikdo dosud nic neví. Jakpak je to s financemi ve vašem SVJ? Víte to?

    Tyto manipulace jsou možné jedině proto, že naslepo placené zálohy vlastníků vytvářejí dostatečný finanční „polštář“, takže na neoprávněné přelévání penězi se přijde po delší době (a zpravidla jen náhodou).

    To je přímý důsledek toho, že vlastníci jednotek se chovají jako ovce: nevyžadují od členů výboru podepsání smluv o výkonu funkce, ani se nezabývají hospodařením SVJ a nekontrolují je, ponechávají jednotlivci plný přístup k účtu bez dohody o hmotné odpovědnosti, nevyžadují každoroční aktualizaci Reserve Study, která by přesně stanovila výši záloh, jejich konkrétní účel a předpokládaný rok použití.

    Kdi se chová jako ovce, bude dříve či později pořádně ostříhán. Podobné případy ze života jsou popsány zde: http://www.portalsvj.cz/…y-organu-svj#….

    lake

    Vložil petrsv, 2. Srpen 2013 - 19:35

    Odpověděla jste si sama, jsem stejného názoru. Výbor na své schůzi odvolá předsedkyni a zvolí na její místo někoho jiného. Mnohem lepší by ale bylo odvolání této paní z funkce člena Výboru. Pokud to Stanovy nevylučují, tak hurá do toho. Nezapomeňte se ale mezi sebou dopředu domluvit, kdo bude místo ní ve Výboru. Ať z toho není fiasko…

    Vložil Holi, 2. Srpen 2013 - 20:00

    Díky. Ano, samozřejmě, že jsem měla na mysli, aby paní skončila nejen jako předsedkyně, ale i jako členka výboru .

    Vložil MartinII, 5. Srpen 2013 - 13:43

    Je zde několik vláken na podobné téma.

    Je to důsledek toho, že se členové nezajímají o stav účtu a stav záloh správy (tzv. fond oprav) za dům ke konci roku.

    Dle mne stačí znát stav záloh správy a stav účtu domu. Rozdíl jsou pohledávky (dluhy) a závazky (ještě nesplacené faktury). Paní účetní by vám možná dluhy sdělila (nejde o osobní data, viz téma ÚOOÚ). Možná ne, ale z rozdílu mezi účtem a tzv. fondem oprav byste musel z účetní vymámit, kdo nebo kolik je dlužen a přednést to na shromáždění.

    „nová kandidatura byla vedena snahou co nejdéle tajit své dluhy, věděl o nich jen výbor a správce. Předsedkyně nedávala členům správcem vystavovaná vyúčtování, nebyly řádně svolávány schůze SVJ atd.“

    Jste jí to svojím nezájmem umožnili.

    Žalobu můžete na paní předsedkyni podat sám/sama. Problém je znát výši a podat důkazy. Účetní by neměla odmítat informaci o dluhu podat.

    Odvolání z výboru dle stanov

    Čl. VI

    Společná ustanovení

    (7) Člen voleného orgánu společenství může být před uplynutím funkčního období z funkce odvolán shromážděním.

    Čl. VII Shromáždění

    (1) Nejvyšším orgánem společenství je shromáždění, které tvoří členové společenství.

    (2) Shromáždění volí a odvolává členy výboru nebo pověřeného vlastníka; volí a odvolává členy kontrolní komise nebo revizora, rozhodne-li o jejich zřízení.

    Čl. VIII Výbor

    (3) Členové výboru jsou voleni a odvoláváni shromážděním. Předsedu a místopředsedu volí výbor z řad svých členů a z funkce je odvolává.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".