Předávání účetnictví jednotlivým vlastníkům II.

Vložil bblondyna, 3. Duben 2014 - 9:13 ::

Předávání účetnictví jednotlivým vlastníkům II.

Jelikož se tu rozběhla široká debata, ve které se už mnoho lidí ztrácí, otvírám ji znovu.

Má vlastník právo na informace týkající se hospodaření? Pokud tedy ano, jakou formou by měl požádat o tyto informace, aby se předešlo případným dohadům.

Některé odpovědi, které vzešly z předchozí debaty.

  1. vlastník většinou neví co chce a nedá pokoj dokud to nedostane
  2. neumí se orientovat v účetních výkazech a podkladech
  3. není problém informace poskytnout (v rozumném rozsahu)
  4. není problém cokoliv poskytnout z oblasti účetnictví, ale ne jen tak z plezíru, to ne
  5. za ty peníze byste to nedělali (předsednictví, místopředsednictví, členství) – těžká práce
  6. jejich čas je drahý (předsedy, místopředsedy, člena)
  7. jsem invalidní důchodce (předseda)
  8. rozjíždíme revitalizaci
  9. problémem je však administrativní činnost, která tak vzniká na osobním pc, internetu, tiskárně a doma v pokoji
  10. u nás poskytujeme informace preventivně

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Poznamka (bez ověření), 4. Duben 2014 - 11:27

    Jak to dělám já…, jsme SVJ od roku 2006, 60 jednotek, vlastní kotelna. účetnitví vede správce. Už nadpis tématu je zmatený neboť účetnictví nikomu nepředáváme, ale jde o problém specifikace účetního výstupu ve kterém vlastník nalezne co ho zajímá, převážně kde jsou jeho peníze.
    Především předpoklady… pracovník SVJ pro tuto práci musí být vybaven (asi vlastním) počítačem, tiskárnou, přístupem na internet a solidní znalostí obsluhy. Náklady je třeba refundovat. Pro informovanost udržuji v akt. stavu 2 datové zdroje a zatím jsem s tím vystačil pro libovolný požadavek. Pokud někdo chce doklady pak je třeba požádat správce a vyhledat z archivu a zaplatit poplatek (buď SVJ nebo tazatel).
    Informační zdroj 1. výpisy BU, transakční historie, pravidelně stahuji od banky přes internet a ukládám do excelovského sešitu postupně na jeden list. Od počátku SVJ máme cca 2800 trans. pohybů tj. 350 ročně. velikost souboru do 1M. Je třeba do popisu transakce psát účel výdaje, pak je to srozumitelný pro každého. Případně doplním já do záznamu v excelu.
    Informační zdroj 2. Výstup z účetnictví rovněž dostávám do excelu a bývá označen jako „Položková hlavní kniha“ nebo „Kniha analytické evidence účtů“ někdy i denník nebo „obratovka“ … Hlavní třídění je dle analytického účtu, začíná záznamem PZ pokud existuje, pak položky obratů dokladující změny stavů dle jednotlivých účetních případů. Na závěr je zůstatek účtu. Třídění záznamů je chronologické. Záznam obsahuje nejdůležitější položky z účetního případu: odkaz na doklad, čas uskutečnění, rok, subjekty (dlužník, věřitel, …), velikost (Kč), a strana účtování, var.sym… Soubor má ročně 3,5 tis záznamů tj. 28 tis od počátku existence SVJ, velikost souboru do 3M.
    Pro zvěřejnění aplikuji tyto metody: 

    1. kdo mi poskytne mail adresu, tomu pošlu…
    2. založím e-mail adresu, tak vložím správu s přílohou souborů (i jiných materiálů). Na požádání umožním přístup, s příslibem že obsah zpráv ponechá… 
    3. založit web a zde zvěřejnit (komerčně www.svjonline.cz
    4. kdo nemá počítač většinou nic nechce, chce-li něco pak musím tisknout!
    Vložil lake, 3. Duben 2014 - 10:43

    Body č.1 až 9 jsou typické výmluvy neschopných členů výborů. Jim je určen tento otevřený dopis.

    Vážený člene výboru,

    přistupujete k žadateli o informace jako k obtížnému hmyzu, který Vás otravuje. Není Vám vůbec nic do toho proč vlastník tyto informace chce, ani Vám nepřísluší zkoumat k čemu je upotřebí. Nejste oprávněn hodnotit, zda informace chce pouze z plezíru či z touhy „buzerovat“ (to doslova cituji příspěvek jistého místopředsedy z jiné diskuse: http://www.portalsvj.cz/…nikum-v-dome#…). Do toho Vám přece vůbec nic není, jak vlastník s informacemi naloží. SVJ je sluha, chovejte se podle toho.

    Dám příklad: pokud vlastník hodlá prodávat svůj byt, možná narazil na obezřetného kupce. A ten požaduje:

    • smlouvy uzavřené SVJ od roku 2000,
    • přehled závazků SVJ vůči jiným osobám,
    • přehled pohledávek SVJ za dlužníky 10 let nazpět (promlčecí doba podle NOZ),
    • přehled jak tyto své pohledávky SVJ vymáhá a jak je při tom úspěšné,
    • přehled pohledávek od roku 2000 odepsaných pro nedobytnost,
    • nahlížení do účetnictví SVJ od roku 2000.

    Takový požadavek je naprosto logický: nabyvatel jednotky se stane nejen vlastníkem jednotky, ale ručitelem za veškeré závazky společenství. Má tedy právo vědět jaké smlouvy o půjčkách či úvěrech SVJ uzavřelo, co splácí, komu splácí, jak dlouho ještě bude splácet, kde na to vezme peníze, jak zachází se svými dlužníky, zda vymáhá a jak je při tom úspěšné, zda dlužníci platí podle nějakého splátkového kalendáře, zda jsou uzavřeny písemné smlouvy o splátkovém kalendáři, zda dlužníci tyto smlouvy plní, zda SVJ uplatňuje sankce z těchto smluv. Vlasatník má právo vědět zda zde nejsou nějací „kostlivci ve skříni“:

    • Zda SVJ nešvindluje v účetnictví tím, že by vynaložený náklad na správu vůbec do účetnictví nezavedlo jako své pasivum.
    • Zda SVJ nešvindluje v účetnictví tím, že by splátky jistiny úvěru protiprávně vykazovalo jako náklady na správu.
    • Zda výbor nepoškozuje SVJ tím, že do účetnictví nezavádí pohledávky za konkrétními osobami vzniklé z oprav, údržby, technického zhodnocení cizího majetku.
    • Zda výbor nepoškozuje SVJ tím, že nevymáhá na dlužnících dlužné částky, dokonce je ani nevyzývá k úhradě jejich dluhů.
    • Zda SVJ nešvindluje v účetnictví a nevykazuje např. splátky dluhů vlastníků jako přijaté „zálohy na správu“.
    • Zda se výbor nedopouští podvodu tím, že by dluhy jiného dlužníka vymáhal na nabyvateli jednotky pod klamným označením „zálohy“ či „fond oprav“.
    • Zda SVJ neúčtuje o neexistujícím „fondu oprav“.
    • Atd, atd. V mnoha SVJ je účetnictví zpraseno některým z těchto způsobů a ještě jinak. Opravdu se u vás nic z toho neděje??? Neznalost členů výborů i účetních bývá velká a výsledkem je účetní džungle.

    Opakuji, milý předsedo: nic Vám není do toho jak vlastník tyto informace použije. On není povinen se Vám zpovídat. Možná po něm tyto informace žádá obezřetný kupec, možná mu některý příbuzný nabídl provést zběžnou kontrolu jak SVJ hospodaří při správě cizího majetku. Bojíte se, předsedo?

    Pokud některý člen výboru není své práce schopen, měl by z toho pro sebe vyvodit důsledky, jinak odpovídá SVJ za způsobenou škodu. Škoda může vzniknout také tím, že vlastník jednotky bude nucen se dožadovat zpřístupnění běžných existujících informací a dokladů soudní cestou.

    lake

    Vložil uctar (bez ověření), 3. Duben 2014 - 14:55

    Nechci se hádat, ale v roce 2014 už účetní doklady, účetní knihy ani účetní závěrku z roku 2000 účetní jednotka nemusí mít k dispozici. § 31 ZoÚ.

    Vložil bblondyna, 3. Duben 2014 - 10:48

    Jsem jenom pouhý laik a neumím to napsat tak dobře jako vy, pane Lake. Díky. Jenom příklad toho, s čím jsem se setkala já. Potřebovala jsem nějaké dokumenty k soudnímu sporu. Písemně jsem o ně požádala, řekla přesně co chci, výpis z účetního deníku týkající se jisté uhrazené platby, která nebyla zohledněna jak v ročním vyúčtování služeb, tak ve vyúčtování záloh na správu domu a pozemku za rok 2012. Adresovala jsem to dvojmo. Společenství a správci. Vím, že stačí adresovat pouze společenství s doručenkou. Nicméně jsem udělala obojí. Odpověď jsem dostala od obou subjektů – písemně. Předseda mi odpověděl, že to nepřečte. Správce mi odpověděl, že jim předseda předal můj dopis, tak na něj odpovídají, zkrátím to. Pokud se týká uhrazené platby, mám přece předpis záloh a tam je vše jasné. Nějaký nárok na účetní deník nemám. Tak jsem se domluvila a šla přímo ke správci a zmínila nahlížení do dokumentů a možnost kopírování, dle platného sazebníku. To, co nastalo, mě ohromilo. V kanceláři seděl zoufalý předseda s referentkou, před sebou stanovy společenství a řekli mi, že můžu nahlížet, ale kopírovat nikoliv. Takže juknout ano, ale pořizovat něco, to v žádném případě a pořád mávali stanovami.

    Vložil lake, 3. Duben 2014 - 11:12

    … ale jedno vím jistě: jsou to zmetci. Bohužel, běžný mírumilovný vlastník jednotky je takto nucen buď je zfackovat, nebo se začít soudit. Zmetci počítají s tím, že běžný slušný člověk jen znechuceně mávne rukou a nechá to plavat…

    Na rozdíl od mínění pana Pavla se domnívám, že ve většině SVJ jsou chyby v účetnictví a panuje velká neochota poskytovat informace nad hranici, kterou si výbor sám určil.

    A jak víme, výbor si většinou určí hranici „aby ten otravný zvědavec na nic nepřišel“. Vida je, sokolíky! Najednou dobře vědí co je špatně a udělají vše, abyste ten papír nedostal do ruky a nemohl si jej ofotit. Zmetci.

    Jednou jsem požádal předsedu SVJ o pouhé kopie zápisů ze shromáždění (nebyly nikde na webu, ani je výbor nepředával vlastníkům vytištěné). Podíval se na mne vyděšeně a okamžitě zaujal obranný postoj se zježenou srstí:
    „A k čemu to potřebujete??? Na co Vám to bude?“

    To je jasný výsledek C v testu: http://www.portalsvj.cz/…-vas-vybor-0.

    lake

    Vložil Iveta 2 (bez ověření), 3. Duben 2014 - 12:32

    A co takhle že by se mírumilovný vlastník sám stal členem výboru? To se mu asi nechce, nemá čas že?

    Vložil ik (bez ověření), 3. Duben 2014 - 19:39

    Milá Iveto, ale právě že vlastníci, kteří chtějí mít přehled o hospodaření SVJ, na shromáždění požadují informace, jelikož zjistili, že výbor nedodržuje podmínky dané stanovami a do loňska i nedodržoval ust. ZoVB, požadují zápis ze shromáždění /a po jeho předložení zjistí, že zřejmě asi seděli na jiném shromáždění a slyšeli něco jiného, a ozvou se/ , chtějí mít i během roku informaci o tom, zda všichni vlastníci hradí předepsané zálohy na služby a hradí zálohy na provoz, jsou alespoň v našem SVJ považování ostatními (většinou důchodci nad 70 let, kteří mají hlavně zájem aby to dlouho netrvalo a zda se dobře vytírá chodba) za „prudiče“ a ptají se " o co jim jako jde" . Tak Vám garantuji , že tito „spokojení se stavem věcí“, hlavně že je nikdo neobtěžuje a nic po nich nechce, byli-li by tzv. „prudiči“ navržení do výboru neprojdou, bude-li původní výbor mít zájem být opět zvolen.

    Vložil bblondyna, 3. Duben 2014 - 12:38

    Tak já především předpokládám, že už nějaký člen je, včetně předsedy a místopředsedy. Já jako mírumilovný vlastník se dnes rozhodnu, že se chci stát členem. Co mám pro to udělat, hned teď?

    Vložil Pavel, 3. Duben 2014 - 11:16

    Pane lake,

    mohu mluvit jen za několik SVJ, kde jsem člen, nebo která se mnou konzultují některé záležitosti. Tam chyby v účetnictví nemají a ke svým členům přistupují v poskytování informací vstřícně až „preventivně“.

    Na základě tohoto, jistě nereprezentativního vzorku, se domnívám, že úmyslné chyby nejsou ve většině SVJ.

    Jiná věc je to, co je chyba a co není chyba v účetnictví. Předpisy o SVJ jak soukromoprávní tak veřejnoprávní jsou sporné. Co jeden považuje za chybu, jiný za chybu nepovažuje.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil bblondyna, 3. Duben 2014 - 11:22

    Tady jde o to, že když se dostanu do sporu, soudního, mám právo jako účastník řízení do toho sporu vstupovat a předkládat dokumenty. Jde přece o nějaká procesní práva. Jsem-li, žalovanou např. a žalobce se něčeho domáhá, také předkládá dokumenty. Nejsem ten, kdo posoudí, co je správné, od toho je vyšší instance.

    Vložil Pavel, 3. Duben 2014 - 11:46

    Neporozuměl jsem příspěvku a tak jen poznámky.

    Soudu může strana sporu navrhnout provedení důkazu a strana jen označí toho, kdo přemětné listiny má v držení. Soud si je pak vyžádá sám (§ 129/2 OSŘ)

    To ale vůbec neřeší, zda jsou v účetnictví chyby. To soudce v drtivé většině nepozná. Může si vyžádat posudek. Posudek se může lišit od jiného posudku, protože předpisy o SVJ jsou nejednoznačné.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil lake, 3. Duben 2014 - 13:40

    Pane Pavle, vezměme nejčastější chyby z praxe:

    Závažnou chybou je vykazovat splácení úvěru jako náklad na správu domu a předepisovat tyto splátky jako zálohy na správu domu, například. Kolik procent SVJ účtuje správně o přijatém úvěru? Chybou je nevést pohledávku SVJ za konkrétním dlužníkem, nýbrž vést j jako pohledávku „za jednotkou“. Chybou je nevést dluh SVJ vůči konkrétnímu plátci záloh, nýbrž vůči „jednotce“. A tak dále …

    Domívám se ale, že předmětem této diskuse je přístup vlastníka k dokumentům a listinám SVJ. Nemá smysl zde rozebírat zda jedno konkrétní SVJ má účetnictví v pořádku. Takový stav jistě může existovat, ale nedává to výboru oprávnění odmítat poskytování informací a umožnit nahlížení.

    lake

    Vložil Pavel, 3. Duben 2014 - 19:48

    Pane lake,

    jak umožňujeme přístup k informacím v našem SVJ jsem psal zde:

    http://www.portalsvj.cz/…ni-informaci

    Rozhodně zde nechci rozebírat problematiku účetnictví. Na to jsou jiné weby.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Jar (bez ověření), 4. Duben 2014 - 1:12

    Pane Pavle, píšete:

    „Rozhodně zde nechci rozebírat problematiku účetnictví. Na to jsou jiné weby.“

    Můžete nějaké dobré doporučit?

    Znáte a jak hodnotíte web paní Klainové?

    Děkuji Jarmila

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".