Předání domu SVJ od developera

Vložil Marek Dostal (bez ověření), 14. Listopad 2017 - 7:18 ::

Dobrý den,jsem od září členem výboru SVJ,které vzniklo v roce 2012. Na společných částech domu vznikly skryté vady na balkonech a chceme uplatnit reklamaci vůči developerovi. Při kontrole dokumentů SVJ nemá písemně kdy došlo k předání domu.

 1. Od kdy je začátek záruční doby když SVJ nemá doposud od developera žádný písemný doklad o předání domu.
 2. Jaká je záruční doba na stavbu
 3. Skrytá vada na balkonem je dle posouzení firmy, která opravuje balkóny špatný technologický postup při zakládání hydroizolační vrstvy. Kdo opravy financuje když v kupních smlouvách je psáno, že příslušenstvím bytu je terasa a balkón, které se nezapocitavaji do obytné plochy domu a v prohlášení vlastníka to ve společných částech domu není uvedeno.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Jan77 (bez ověření), 14. Listopad 2017 - 19:05

  Ad 1 a 2 – Je třeba nastudovat koupní smlouvy, kde je upřesněna délka záruky pro jednotlivé části stavby – mohou být různé, a u některých částí může být určeno konkrétní datum do kdy záruka trvá, anebo její délka trvání podobně jako u koupě zboží obchodě.

  Ad 3 – Záruční opravy pochopitelně financuje developper.

  Vložil SVJ Rokycanova, 14. Listopad 2017 - 20:11

  Dle kupní smlouvy je to různé někdo má 6 měsíců a někdo 24 měsíců, pro SVJ a jejich společné části domu k nímž balkóny a terasy dle usnesení výboru patří protože balkóny tvoří část hydroizolační vrstvy pláště budovy a terasy pak tvoří část střechy, proto chceme skrytou vadu reklamovat po developerovi. Avšak nevím jestli zde pro SVJ je nějaká záruční doba. Nenašel jsem v dokumentech žádný doklad o předání domu od developera a proto nevím jak postupovat. Děkuji Dostál Marek

  Vložil Jan77 (bez ověření), 15. Listopad 2017 - 21:03

  Dobrý den,

  vidím to takto – záruční doba je záležitost mezi prodávajícím a kupujícím.

  Prakticky se tak může stát, že různým vlastníkům běží různě dlouhé záruky na různé části domu, protože je koupili v různý okamžik. Záruka se vztahuje pochopitelně i na společné části domu.

  SVJ není kupujícím a není vlastníkem. SVJ pouze spravuje dům a nepatří mu v domě ani cihla. Z hlediska běhu záruky tak právně ani žádné předání SVJ není, i když mohla být schůzka, na které byl orgán SVJ seznámen s detaily ohledně provedení a fungování domu apod.

  SVJ je však oprávněno uplatňovat reklamace u developpera. V čem máte konkrétně problém? Brání se developper uznat reklamaci vlastníka nebo SVJ ?

  Vložil SVJ Rokycanova, 23. Listopad 2017 - 18:36

  Děkuji za reakci, Je to tak jak popisujete, SVJ je jen správce společných částí domu, protože jsme si u jednoho balkonu nechali udělat posudek u firmy,která provádí opravy hydroizolace a ta nám sdělila, že jde o špatně provedenou technickou realizaci provedené původní hydroizolační vrstvy a proto zateka do bytu pod balkónem, tak chceme po developerovi reklamovat tuto vadu jako skrytou vadu i když od předání či vzniku SVJ uběhlo 5 let.Je tu ještě jeden háček, že balkóny a terasy dle prohlášení vlastníka jsou součástí bytu a do společných částí domu to nepatří. já však poukazuji na skutečnost, že balkon či terasa plní i funkci střechy či pláště domu -izolace na stěnu a proto by se SVJ mělo postarat jak o opravu havarijního stavu pokud to neopravi developer tak i o reklamaci. Nechápu proč se výbor staví proti, když defekto každý byt má terasu či balkón. Děkuji Dostál Marek

  Vložil VN (bez ověření), 15. Listopad 2017 - 19:31

  máte možnost reklamovat i bez znalosti záruční lhůty. Musíte však dokázat , že nebylo v moci toho , kdo si dům přebíral tyto nedostatky odhalit. Vaše situace je tak specifická , že by bylo nejlepší vyhledat nějakého advokáta a řešit to spíš s ním , než na tomto serveru.

  Vložil VN (bez ověření), 14. Listopad 2017 - 8:52

  1..je třeba projít všechny dokumenty , které se stavby týkají. Všechny dohody , smlouvy o výstavbě atd. Pokud nic nemáte , zkuste zapátrat v katastru. Nemusíte tam objevit nic , ale můžete. Předpokládám , že developer prodával byty s nějakou smlouvou , kde byla uvedena nějaká záruka vztahující se na byty. Předpokládám , že na společné části domu bude stejná záruční doba 2..toto je individuální.­.pohybuje se někde mezi třemi a deseti lety 3..toto by asi měl řešit s developerem jako reklamaci každý vlastník jednotky..

  Vložil SVJ Rokycanova, 14. Listopad 2017 - 20:17

  Rozhodli jsme se reklamaci podat cestou přes vlastníky tak i přes SVJ. Máme za to že balkóny a terasy i když jsou příslušenstvím bytů tak zároveň tvoří plášť domu a tudíž jsou společnými částmi domu. Děkuji Dostál Marek

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".