Praskle stoupacky

Vložil VV (bez ověření), 27. Prosinec 2014 - 21:10 ::

Dobry den. Prosim o radu, jak bych mela postupovat spravne a v souladu se zakonem. Jsem majitelkou bytu a momentalne resim problem s prasklou stoupackou a jak tento problem odstranit. Pred 4 dny na toalete ve strope se objevil mokry flek, hlasila jsem to predsedkyni SMJ. Bylo mi receno, ze v byte nade mnou bydli najemce, kteri vzhledem k vanocnim svatkum pryc a majitel bytu nema k vlasnimu!bytu klice, a pry se neda nic delat, protoze nevi se kde vzniknul problem. V byte o dalsi patro nemaji zadnou zavadu na vode a nic jim netece. Bohuzel, dnes uz situace je takova, ze strop (ktery je ze sadrokartonu), zdi a podlaha (kterou nestiham utirat) jsou nasakle vodou. Byt mam pulroku po rekonstrukci, a ted to hrozi, ze mi spadne strop, poskodi elektriku a co jeste dalsiho, nechci ani domyslet… Predsedkyne SMJ nechce tuto situaci vubec resit, pry musim vyckat az do 5.1.15 az se vrati najemce z bytu. Prosim, kdo mi s timto problemem poradi. Predem dekuji za jakoukoliv radu.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Lika, 28. Prosinec 2014 - 11:15

    Pokud by se jednalo o prasklou stoupačku, nejspíše nebudete mít mokrý flek na stropě ale potopu v bytě.Tohle bude nějaký problém ve vnitřním rozvodu bytu. To ale není záležitost SVJ, musíte to řešit s tím, kdo vám škodu působí.

    Vložil RadekV, 28. Prosinec 2014 - 14:50

    Ovšem škodě musí zabránit ten, kdo jí zabránit může.

    Mimochodem, řešil jsem i vlasovou trhlinu ve stoupačce. Bez baterky nebylo nic vidět, s baterkou mlha a vlhká podlaha.

    Vložil lake, 28. Prosinec 2014 - 10:54

    Paní VV,
    v první řadě zabraňte hrozícím škodám, kterým můžete zabránit. Pokud by škoda vznikla (také) Vaší nečinností, ponesete náklady zároveň se škůdcem.

    Dále jednejte prokazatelně: nesnese-li to odkladu, s věrohodným svědkem, nebo telefonicky (volání bude zachyceno ve Vašem vyúčtování). Až dojde na soud o náhradu škody, přijde vlastník bytu s tvrzením, že jste mu žádnou závadu neohlásila. A bude požadovat, abyste si veškerou škodu uhradila sama. Jste na to připravena? Jste schopna soudu prokázat, že o závadě od počátku věděl? Totéž platí pro SVJ. Jak prokážete, že jste žádala SVJ o okamžitý zásah a zastavení vody? Předseda a členové výboru budou soudu tvrdit opak, jakmile se začne projednávat kdo je za škodu odpovědný.

    Navíc je již dnes možno odhadnout, že na vzniklé škodě se podílíte Vy sama. Nenechala jste přerušit přívod studené vody do bytů nad Vámi. To jste mohla nechat provést v šachtě Vašeho bytu, bez součinnosti s kýmkoliv. Je to práce instalatéra maximálně na hodinu a půl.

    Zůstáváte – jak se zdá – nečinná. Pouhé vytírání nateklé vody není činnost, kterou byste odvracela hrozící škodu na Vašem majetku.

    Dále se připravte na to, že budete muset provést částečnou rekonstrukci Vašeho bytu znovu. Zdokumentujte si tedy stav před zatečením a veškeré vzniklé škody. Kdo je uhradí bude záležet také na tom jak se chováte Vy a jaké kroky k odvrácení škody provádí všichni zúčastnění.

    lake

    Vložil P_V (bez ověření), 27. Prosinec 2014 - 23:17

    Nejčastější příčina – prasklá dopojovací hadička u WC.

    Vložil Emill (bez ověření), 27. Prosinec 2014 - 22:29

    členové výboru nechte prohlédnout domovní instalaci vodoinstalační firmou. Třeba budete mít sekční uzávěry ke stoupačkám a nebude nutné zavřít vodu všem.

    Vložil mirii (bez ověření), 27. Prosinec 2014 - 22:12

    Zastavila bych vodu v celém domě z důvodu havárie.A pak by se někdo snažil nájemníka najít, dovolat a pod. aby okamžitě naklusal.

    Vložil RadekV, 27. Prosinec 2014 - 21:30

    Proč už není zastavená voda?

    Vložil svjvmt, 28. Prosinec 2014 - 9:58

    Protože ji ostatní uřvou, je to přece nezajímá…

    Vložil šarik (bez ověření), 29. Prosinec 2014 - 14:26

    Řvát můžou a to je asi tak všechno. Pokud vodu pustí, budou se podílet společně a nerozdílně s majitelem bytu na náhradě škody poškozené. Navíc majitel bytu nemusí mít od svého bytu klíč, když nájemník si vyměnil vložku. Nicméně hrozí značná škoda na majetku a je možno byt nechat úředně otevřít a je-li majitel přítomný, tak už vůbec není problém, pokud by se například muselo poškodit kování. Dále je-li nájemce na delší dobu pryč, má generální prevenční povinnost si počínat tak, aby nedocházelo ke škodám na majetku, zdraví, přírodě, tudíž vypnout elektřinu a zastavit plyn, vodu. Není-li to možné v případě elektřiny, mrazák, terárko, rybičky, je obvyklé, že nechá klíč v zapečetěné obálce sousedu pod sebou, výboru SVJ a když nikomu nevěří, tak lze uložit i u MP. Toto nebude prasklá tlaková hadice, to přibývá voda rychleji. Spíš těsní na přípojkách, jestli má kombík, tak spoj nádržka/mísa.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".