povinné měřiče tepla

Vložil B.Voják (bez ověření), 13. Únor 2014 - 16:17 ::

Dobrý den,

obracím se laskavě s dotazem, zda musí být od r. 2015 povinně na radiátorech v bytech panelových domů měřiče tepla. Prosím, podle které vyhlášky nebo nařízení vlády či směrnice EU ?

Děkuji

S pozdravem B.Voják

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil M.Kubík (bez ověření), 22. Listopad 2014 - 9:18

    Dobrý den, jsme SVJ o 17 bytech. Máme vlastní kotelnu, topí se uhlím. Je povinnost i pro nás mít namontované měřiče tepla? Pokud ano, je povinnost podle měřičů rozúčtovávat teplo? Doposud rozúčtováváme podle metru. Děkuji.

    Vložil Pub (bez ověření), 22. Listopad 2014 - 9:51

    Povinost je dána (i pro Vás samozřejmě). A zavedení rozdělovačů tepla nebo měřičů bez jejich použití k rozúčtování nedává žádný smysl. Takže JO musíte podle měřičů i rozúčtovat.

    Vložil lake, 22. Listopad 2014 - 10:41

    Pub nemá pravdu.

    Povinnost instalovat registrující přístroje není dána pro všechny domy, nýbrž pouze pro ty, ve kterých má docházet k rozúčtování dodávky tepelné energie. Pokud se rozúčtuje něco jiného (například služba vytápění místností na vnitřní výpočtové teploty pole projektu), povinnost osadit přístroje nevzniká. Pokud se tepelná energie nerozúčtuje, nýbrž dodává se jednotlivým odběratelům, povinnost osadit přístroje nevzniká.

    I kdyby se jednalo o dům v němž se rozúčtuje tepelná energie, dnes neexistuje zákonná povinnost rozúčtovat podle osazených přístrojů. Pube, přečtěte si konečně právní předpis.

    Opakovaně radím počkat jak dopadne probíhající novelizace zákona č.67/2013 Sb. a s tím spojená úprava vyhlášky č.372/2001 Sb.. Tím pravděpodobně dojde ke změně zákonných povinností způsobem, který dnes nelze spolehlivě předpovědět.

    lake

    Vložil Lenka Linhartová (bez ověření), 6. Únor 2024 - 17:04

    Zdravím, mám dotaz, který nás trápí už několik let. Bydlím v bytovce na vesnicí, ta má 6 bytových jednotek, topime si sami, střídání po týdnu, topení uhlím a teď.. musíme mít nutně měřáky na topení? Přijde mi to tzv uhozené na hlavu, děkuji za odpověď

    Vložil Pub (bez ověření), 22. Listopad 2014 - 19:53

    Pokud se rozúčtuje „rozvoz mléka“ ale ve skutečnosti jde o „dodávku tepla pro vytápění bytu“, pak jde o podvod. O trestný čin (něco jako kauza LTO).

    Mohl bych vědět, kdo podle Vás tepelnou energii dodanou vlastníkům zaplatí? Nebo se náklad za dodávku tepla dává vlastníkům jako naturální forma dividendy nebo tantiémů nebo je to dar mecenášů? Podle mne pokud SVJ někde teplo nakoupí, tak ařejmě za zálohy těch spotřebitelů, kterým ho pak předává.

    Tak nás seznamte za čí peníze se nakupuje nebo získává energie která
    vytápí místnosti na vnitřní výpočtovou teplotu pole projektu
    . Ukažte se! Já to nevím.

    Jo a laskavě objasněte jaký smysl má instalovat měřáky podle kterých Vy Lake, prostě rozúčtovávat nebudete, protože Vy Lake to nikde nevidíte napsaný.

    Taky není nikde napsaný, že nesmíte vraždit ale pouze, že za vraždu „budete potrestán odnětím svobody na deset až osmnáct let“.

    Vložil lake, 22. Listopad 2014 - 20:39

    Pub, uklidněte se a zhluboka dýchejte. Vaše otázky jsou mimo. Zde se nebavíme o rozvozu mléka, zkuste to pochopit.

    Jestliže jedete vlakem z Berouna do Budějovic, odebíráte snad přímo tu elektrickou energii, kterou dopravce použil k tomu, aby Vám poskytl službu přepravy?

    Jetliže jdete do sauny, odebíráte snad tepelnou energii, nebo prostě hradíte částku za to, že jste si poseděl v sauně, vyhřáté na 100°C? Je Vám jedno, jak provozovatel saunu vytápí na požadovanou teplotu.

    Jdete-li do restaurace, předloží Vám číšník účet za energii, spotřebovanou na vaření, smažení, pečení, vytápění a osvětlení restaurace, nebo Vám předá účet kde je prostě napsáno kolik máte zaplatit za večeři?

    Stejné je to u služby vytápění. Vlastník jednotky odebírá (například) službu vytápění. Tato služba spočívá v udržování projektové teploty v místnostech domu. Vlastník nemusí odebírat zboží (tepelnou energii) od nikoho. Odebírá službu. Je mu úplně jedno, jak mu SVJ zajistí, aby měl v bytě předepsanou teplotu. Samotná vyhláška č.372/2001 Sb. hovoří v § 2 o poskytování služby vytápění, nikoliv o odebírání tepelné energie. Může se Vám to nelíbit, ale to je asi tak vše, co s tím můžete dělat.
    ------------------------------------------------------------------

    Pokud se domníváte, že některý celostátně platný právní předpis dnes ukládá kogentně povinnost rozúčtovat podle nainstalovaných přístrojů, pročpak tedy ten předpis necitujete?

    lake

    Vložil Jiří Bernatek (bez ověření), 10. Listopad 2014 - 20:15

    Dobrý den, ¨chtěl bych se zeptat jak je to s měřiči tepla ,které nejsou umístěné na radiatoru ,ale na stěně. JEdná se o tento přístro ,,WACO bezdrátový teploměr WM868-TI2".

    Děkuji za odpověd BErnatek

    Vložil Katka Lužná (bez ověření), 7. Březen 2014 - 21:23

    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak je to tedy s tou povinností měřáků na topeních? Jsme SVJ o 12 bytech.

    1. Kdo tuto instalaci hradí? Jestli si to plně hradí vlastníci nebo se to může uhradit z SVJ? V našem 2.bytě jsme si to museli hradit ze svého, ale našla jsem výklad zákona, ale tam to je nesrozumitelné:

    Dle 318/2012 Sb., §7, odst (4), a) jsou stavebníci, vlastníci nebo společenství vlastníků povinni vybavit vnitřní tepelná zařízení budov přístroji regulujícími a registrujícími dodávku tepelné energie konečným spotřebitelům v rozsahu stanoveném prováděcím předpisem; konečný spotřebitel je povinen umožnit instalaci, údržbu a kontrolu těchto přístrojů.

    Takže právě tomu nerozumím, kdo to má hradit.

    2)Jakou roli v tomto procesu hraje právě SVJ? Kdo je za výměnu zodpovědný, apod.?

    Vložil Jose Aspik (bez ověření), 29. Září 2014 - 7:25
    Vložil Petr Patočka, 13. Únor 2014 - 20:42

    Probíralo se to tu mockrát. Novela zákona o hospodaření energií zavedla povinnost instalovat zařízení registrující dodávku tepelné energie. Bohužel nejsou prováděcí předpisy. Pokud vyjdou řekněme v listopadu, budete mít jeden měsíc na splnění zákona. Jaká zařízení budou tezi zákona a vyhlášek splňovat je vcelku jasné, ale tady je to poněkud „výbušné“ téma.

    Jak se zařídíte je na vás. Potažmo na výboru, který má nově za svá rozhodnutí hmotnou zodpovědnost. Takže nic záviděníhodného.

    Třeba dojde k novelizaci zákona a vše bude jinak. Tady člověk nikdy neví.

    Petr Patočka VIPA CZ s.r.o.

    Vložil X (bez ověření), 4. Březen 2014 - 12:22

    S tou povinností ovšem poněkud koliduje zák. č. 67/2013 Sb.:

    „Náklady na dodávku tepla a centralizované poskytování teplé vody se rozúčtují na základě ujednání poskytovatele služeb se všemi nájemci v domě, u družstevních bytů na základě ujednání družstva se všemi nájemci v domě, kteří jsou zároveň členy družstva, u společenství ujednáním všech vlastníků jednotek.“

    Pokud si vlastníci/nájemci ujednají (dohodnou) rozúčtování např. podle velikosti vytápěné plochy, pak jim budou jakákoliv měřidla k ničemu. Budou i pak nuceni „měřit“?

    Ve velkých domech dohoda nejspíš „nehrozí“. V malých SVJ však není dohoda vyloučena.

    Vložil Karel Starý (bez ověření), 23. Březen 2014 - 18:44

    Zdravím,

    já jsem velmi bojoval proti indikátorům, v našem domě to nebude vratná investice. Právě zákonem 67/2013 jsem argumentoval. Pak jsem četl ten hnusný článek na aktualne.cz. A když čtu 67/2013 teď, tak on opravdu umožňuje tu debilitu splnit „povinnost“ instalovat ITN a zároveň zůstat u rozpočítávání podle podlahové plochy.

    zák. 318/2012 Par. 7, čl.4A nařizuje „vybavit“, ale ne používat… Problematika vlastně neexistujícího prováděcího právního předpisu je mi jasná, ale pokud tento předpis odmávají v listopadu nebo prosinci 2014…

    318/2012 : (…SVJ musí..)vybavit vnitřní tepelná zařízení budov přístroji regulujícími a registrujícími dodávku tepelné energie konečným uživatelům v rozsahu stanoveném prováděcím právním předpisem; konečný uživatel je povinen umožnit instalaci, údržbu a kontrolu těchto přístrojů

    Vložil Toni (bez ověření), 13. Květen 2014 - 20:03

    Pokud to odmávají v listopadu nebo na Vánoce 2014, pak se neděje nic jiného, než to, že konečně budete vědět, jakou povinnost máte splnit a zahájíte výběrové řízení na dodavatele. Až ho budete mít, tak si necháte určený výrobek nainstalovat. V časopise Rádce SVJ 1/2014 se o tom psalo a zrovna indikátory byly označeny za nejnevhodnější a nejnespravedlivější řešení. Doporučovalo se měření tepelné pohody v místnosti (nikoliv teplota radiátoru). Čidla na tepelnou pohodu máme v domě od 90-tých let a účtovalo se podle nich jednou. Následovala vzpoura a nový výpočet dle tradičních podlahových ploch. Od té doby se čidla nevyužívají a nikdo v domě o jiném rozúčtování, než podle podlahové plochy, nechce slyšet. Volal jsem i na SEI, ti mi sdělili, že sankce nechystají, nic kontrolovat nebudou, protože díky neexistujícímu prováděcímu předpisu by vlastně ani nevěděli, co mají hledat. On to totiž nyní může být i obyčejný teploměr v bytech (ve všech bytech shodného typu a provedení :D dle vyhlášky 194/2007 Sb. §7 odst. 4). Jen v tomto případě je nutné občas zazvonit na souseda a podívat se, kolik mu teploměr ukazuje. To však pouze v případě, že se rozhodnete rozúčtovávat podle stavu teploměrů. Takže žádné obavy a v klidu čekejte, zda prováděcí předpis bude nebo ne.

    Vložil Petr Patočka, 14. Květen 2014 - 6:33

    Časopis Praktický rádce pro SVJ, je v podstatě firemním časopisem jednoho z dodavatelů rozúčtování a vodoměrů. To že se maskují za „nezávislý“ časopis je názorná ukázka jejich zejména marketingových schopností.

    Co jiného pak mají psát, než že jen ten jejich systém je ten jediný správný?

    Když je ten jejich systém tedy jediný vhodný, proč se neosazuje do kuchyní? Jak budou následně probíhat soudní spory s ohledem na zákon 406/2000Sb. který jasně hovoří, že je třeba vybavit vnitřní tepelná zařízení budov přístroji regulujícími a registrujícími dodávku tepelné energie konečným uživatelům. Otopná tělesa v kuchyni tam nepatří?

    V oblasti poměrového měření tepla je tolik záludností, že jakmile někdo přijde s děsivě jednoduchým řešením všech problémů, většinou se jedná o nesmysl.

    Petr Patočka VIPA CZ s.r.o.

    Vložil Pospíchal J. (bez ověření), 11. Listopad 2014 - 22:08

    Pane Patočko, nevím proč se stydíte sem napsat, kdo že stojí za tímto časopisem.každý pochopí, žese tu jednáo firmu MADDALENA,která zde zároveň prosazuje své přesně jdoucí vodoměry.

    Vložil správce předseda (bez ověření), 14. Únor 2014 - 8:36

    Můžu potvrdit pravdivost tvrzení pana Patočky. Náklad na instalaci a provoz rozuctovani nákladů je kapkou v moři. Celkově se spotřeba snížila a při rozdělení 40%, 60% se skutečné rozdíly v bytech projeví dost markantně. Navíc máme okamžitý přehled přes internet a odpadly návštěvy odecitacu. Vše je jasné a přehledné.

    Vložil Ja (bez ověření), 3. Březen 2014 - 18:33

    Muzete byt prosim konkretni? Kolik jsou naklady na odecitani vs. dodavka tepla? V procentech? 5, 10, 20%?

    v zateplenem dome s plastovymi okny (vsichni)?

    Protoze ja mam permanentne ventily zavrene na 15oC (nacteni za rok par jednotek) a ze by mi vratili oproti tem co vytapeji na 25oC (nacteno za rok nekolik stovek jednotek) tak to je asi tak 1500,– hmm..

    Temi 40% myslite fix a 60% namer? Nevim, zda u nas to neni naopak? Jaky je pistup na protlaceni zmeny?

    Vložil Petr Patočka, 3. Březen 2014 - 21:35

    Pokusím se být hodně obecný.

    Pořízení indikátorů pro 3+1 od 4 do 3000 Kč. Při online odečtu možná i trochu více.

    Opakovaná služba zhruba 100 až 400 Kč na byt.

    Záleží na typu indikátoru a firmě.

    Procenta si spočítejte sám podle vaší úhrady za teplo. I ta se může pohybovat velice výrazně.

    Petr Patočka VIPA CZ s.r.o.

    Vložil § (bez ověření), 3. Březen 2014 - 23:42

    Pane Patočko,

    odečet je podle Vás:

    1. služba,
    2. správa (ne-vlastní),
    3. správa (vlastní)?

    §

    Vložil § (bez ověření), 4. Březen 2014 - 4:50

    Co to je správa nevlastní a vlastní a k čemu to je dobré.

    Vložil P_V (bez ověření), 13. Únor 2014 - 22:42

    Velmi bych se divil, kdyby prováděcí předpisy nařídily něco principiálně jiného, než se nyní běžně používá, tj. RTN nebo kalorimetr.

    Vložil Milan Vlček (bez ověření), 13. Únor 2014 - 22:04

    O instalaci nebo neinstalaci rozhoduje shromáždění a ne samotný výbor. Jinak je to stejná kravina jako " úsporné žářivky " a podobné nesmysly z EU. Jděte s tím do Brusele ! Ve většině domů se neměří odděleně spotřeba tepla na TUV a ÚT. Co pak chcete rozdělovat. Náklady na projekt, instalaci, servis a zpracování dat bývají větší než možné úspory. Náklady stejně nikdy nebudou a nemohou být rozděleny spravedlivě, to je prostě úděl spoluvlastnictví domu. Výsledek " rozdělování " nákladů na teplo je přes různé algoritmy a koeficienty nekontrolovatelný !!! Kdo si navíc naběhne s neseriozní firmou , nedoplatí se. Na př. výměna baterií stojí stejně jako nový RTN, co budete dělat, když servizní firma skončí ?

    Vložil levape, 14. Únor 2014 - 8:52

    Zajímavý názor. Ale já zase neznám dům ve kterém by se spotřeba tepla na TV a ÚT odděleně neměřila. Takže ta vaše většina nejspíše neexistuje.

    Vložil Petr Patočka, 13. Únor 2014 - 23:41

    Nechci polemizovat o tom kdo za čím stojí. Ač nás rozúčtování živí, tak dlouhodobě tvrdíme, že povinná instalace je k ničemu. Kdo si myslí, že to má přínos, tak již měří.

    Ale troufám si tvrdit, že instalace indikátorů/měřičů přináší prokazatelnou úsporu nákladů. Je to jediný motivační prvek ze všech možných úsporných kroků, který přímo motivuje konkrétního uživatele k nějakému chování. Bez instalace indikátorů tak maximálně dojde k trvalému otevření nových oken v zatepleném objektu a k přetápění co to dá. Úspora celkových nákladů je jen díky měření v rozmezí 10–30% celkových nákladů. A to máme potvrzeno z mnoha instalací a porovnáním nákladů konkrétních domů i včetně zohlednění všech úsporných opatření která jsou kde prováděna.

    Petr Patočka VIPA CZ s.r.o.

    Vložil Milan Vlček (bez ověření), 14. Únor 2014 - 22:40

    Troufám si oponovat, pokud je správně zaregulováno ÚT a správně funguje ekvitermní regulace DPS, nemůže docházet k přetápění bytů. Systém to prostě neumožní. Když topná křivka určí, že při 0° venkovní teploty má být topná voda 50° C, aby bylo v bytě 22°C, nemůže nikdo topit víc a může kroutit termoventilem jak chce. Jaká je možnost kontroly správnosti výpočtů spotřeby tepla pomocí různých koeficientů , žádná.

    Vložil Miroslav Beneš (bez ověření), 6. Listopad 2014 - 14:59

    Ekvitermí regulace je dobrá pro kancelářský provoz, ale pro byty nic moc. U nás se zavedla – a teď se všichni rozčilují, že je je tam zima, termostatické ventily jsou v podstatě na nic. Když je člověk nastydlý, rád by si alespoň někdy v bytě přitopil na víc než těch 23°C ale to nejde, stoupačky jsou vlažné a víc tepla z nich nevymáčknete, zvláště když máte sousedy, kteří jsou pryč a topení mají zavřené a nebo chodí i doma v kožichu aby ušetřili pár korun :-(

    Vložil Pub (bez ověření), 6. Listopad 2014 - 15:23

    My taky netopíme a jak se máme. :)) V kožuchu chodit nemusíme (je to s podivem ale sousedova panelová stěna se nám zdá být teplá dost). V nejstudenějším pokoji máme 22°C v nejteplejším 26–27°C (záleží na tom zda máme přes odpoledne puštěnou starší CRT-čkovou TV nebo nemáme). Prý ale dobře hřejí i nové plazmy od Samsungu. Dá rozum, že když máme takový přímotop, že nebudeme topit jen abyste Vy – soused – měl jako radost.

    Ještě otázka: nezkoušel jste třeba dřepy s výskokem? To prý generuje tolik tepla, že Vám je zcela jedno jestli je nějaká stupačka vlažná nebo ne. A ušetříte. Ne pár korun, ale hned se můžete jet rekreovat s CK-Exim-Tours.

    Vložil Toni (bez ověření), 13. Květen 2014 - 20:09

    Mám stejný názor. Teploměr s dálkovým odečtem zavěšený na radiátoru je naprostý úlet. Měřit teplotu radiátoru místo teploty v místnosti je proti tepelné pohodě i zdravému rozumu. :D

    Vložil Petr Patočka, 14. Květen 2014 - 6:35

    Hovořit o přímém měření tepelné pohody ve spojení s otevřeným oknem je projev čiré nevědomosti. Již dlouhá léta je známo, že takzvané gradenové metody si neumějí zcela zásadně poradit právě s otevřeným oknem a s dodatkovými zdroji tepla. To že to někteří dodavatelé možná ani nevědí, nebo problém zlehčují (třeba neosazováním kuchyní) je jiná otázka.

    Petr Patočka VIPA CZ s.r.o.

    Vložil Petr Patočka, 14. Únor 2014 - 23:50

    Jistěže máte pravdu. Pokud vše funguje. Já na několika schůzích ovšem zažil situaci, kdy podle uživatelů je měření na nic, protože nikdo netopí. Objekt je na společném rozvodu bez DPS a teplota na vstupu do objektu je o 20°C vyšší než je potřeba. Uživatelé pak tvrdí, že poměrové měření je k ničemu, protože všem stačí stoupačky. A i oni mají pravdu. A jen tak mimochodem i těch 22°C je povoleno pouze v místnostech s třemi nebo více venkovními stěnami, jinak dochází k nedodržení vyhlášky č. 194/2007 Sb. Ale to jen tak na okraj.

    Obecně lze dokonce říci, že tam kde jsou inteligentní uživatelé, kteří se chovají ekonomicky eventuálně jsou schopni se dohodnout na úhradě odpovídající průměrné dosažené teplotě tak je poměrové měření naprosto zbytečné. I takové objekty jsou. I proto tvrdím, že povinná instalace je špatná. Bohužel třeba takové sdružení E.V.V.E. si to prolobovalo na úrovni unie (až si budete vybírat dodavatele, rozhodně doporučuji se podívat kdo si tuto povinnost prosadil) a nechtějte vědět, jaké další hrůzy zkoušelo prosadit.

    Petr Patočka VIPA CZ s.r.o.

    Vložil Ja (bez ověření), 3. Březen 2014 - 18:39

    Z Cech tam nikdo neni…

    Pane, jake oporucujete rozdeleni ?

    40 fix / 60 spotreba nebo jinak?

    Diky.

    Vložil Petr Patočka, 3. Březen 2014 - 21:28

    Ano, z Čech tam nikdo není, ale jsou tam „matky“ některých „českých“ firem.

    Doporučené rozdělení? To je problém. Záleží na tom, co má základní a spotřební složka vyjadřovat. Pokud se na základní složku podíváme jako na část která má pokrýt náklady na vytápění společných prostor, tak pak by to mohlo být třeba 20/80 nebo 10/90 (základní/spot­řební). Ale nikdo by neměl počítat s tím, že bude platit nulovou spotřební složku. Protože spotřební složka by podle nás měla být rozdělena úměrně službě vytápění. A výsledkem služby vytápění je „nějaká“ dosažená teplota.

    Pokud se na to podívám z jiného pohledu, pak by mohla být základní složka pevný paušál za „základní vytápění“ řekněme na úroveň 16°C a zbytek si každý zaplatí ve spotřební složce. Pak by mohla být základní složka třeba 70%. S tím, že by se mohla vyskytovat nulová spotřební složka.

    Těch pohledů na to co to je vytápění a jak je účtovat je moc. Jak by se na motivaci k úsporám třeba projevila vysoká základní složka je také otázkou na kterou neumí nikdo zodpovědět.

    navíc:

    1. je to na dlouhou debatu
    2. není na to jednotný názor
    3. zavánělo by to reklamou

    Stavte se za námi na Aquathermu, můžeme o tom pohovořit.

    Petr Patočka VIPA CZ s.r.o.

    Vložil tata_FIDO, 14. Únor 2014 - 8:21

    Souhlas, úspory jsou, ale je třeba říci, že je potřeba k tomu další kroky, jako výměna oken, zateplení střechy … jako motivační činitel to jistě funguje, lidi méně větrají a jim třeba hlavně vysvětlit jak větrat

    Vložil RadekV, 29. Září 2014 - 8:38

    To, že lidé méně větrají je dobře nebo špatně?

    Vložil Ota Sláma (bez ověření), 29. Září 2014 - 18:40

    dobrý den. muže někdo odpovědět na instalaci měřidel v bytovém domě kde máme vlvastní automatické kotle /za nemalé peníze/provoz si zajišťujeme společně a ještě musíme instalovat měřiče.ještě následně platit nějaké firmě poplatky za provoz tohoto zařízení.

    Vložil Alan Delon (bez ověření), 2. Říjen 2014 - 1:06

    U nas v dome mame taktez velmi nakladne zrizeny vlasti kotle. Kotle na plyn toci topnou vodu, ktera se po vytopeni opet vraci do obehu ke kotlum. Pred kazdym bytem je umisten na vstupu do topneho okruhu v podstate vodomer, dle ktereho se odecita protopene medium. Ze vsech bytu se vemou udaje, prevedou na procenta ( dum je celek, jeden byt protopil napr. 12% z celkoveho prutoku top eho media od zacatku do konce topneho obdobi ) a na to se vypocita protopene penizky ( plyn ) A ted babo rad??? Na co nam do haje ty merice jsou, kdyz naprosto presne vime, kdo kolik protopil… Jedine co muze u nas v dome jeste vice usetrit, krom noveho zatepleni budovy, je jeste mozna plna automaticka regulace topnych regulatoru primo na topnem telese a to takova, ze pozna i otevrene okno… Tak na co nam to je? Vztahuje se tedy ta nova vyhlaska vubec na nas? Jedine na co jsme pripojeni je vodovod a plyn, zadna exteeni kotelna.. A co maji delat sousedske domy, ktere maji i kotle i nektere z bytu jiz z drivejska vlastni plynove kotle jen pro svuj byt na tope i i ohrev vody… Totalni BORDEL!!! Tak co ted? Poradi nekdo prosim? Dekuji

    Vložil AdamCZ (bez ověření), 11. Listopad 2014 - 6:24

    vy měříte vytápění vodoměry?

    Vložil king (bez ověření), 2. Říjen 2014 - 21:33

    Mám v bytě vlastní krbová kamna kterými si přitápím vlastním palivem, proč mám platit za to i SVJ že mám doma tepleji???

    Vložil Kryštof (bez ověření), 3. Říjen 2014 - 8:10

    Pane kingu,

    pokud svými krbovými kamny vytopíte dům tak, že SVJ může přestat zajišťovat vytápění domu, a k vytápění domu se smluvně zavážete, a rovněž se zavážete k tomu, že vytápění domu nebude přerušeno z důvodů na Vaší straně, bude SVJ za vytápění domu hradit Vám. A o to Vám nyní jde.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".