Použití prostředků určených na správu domu

Vložil Liweman, 14. Únor 2013 - 15:07 ::

Dobrý den,

mě by zajímalo, jelikož jsem hledal a nikde nic konkrétního nenašel na co všechno je možné použít vybrané prostředky na správu domu.

Dočetl jsem se že : SVJ může zálohy použít na jakýkoliv účel spojený se správou domu, bez omezení.

Tudíž si odvozuji že prostředky mohou být použity opravdu na široké spektrum věcí.

Proč jsem to začal hledat, dozvěděl jsem se že naše SVJ používá tyto prostředky k platbám za energie, jelikož má smlouvu takovou, že jsou odváděny platby adekvátní momentální spotřebě. Tudíž logicky v zimě zálohy vlastníků nepokrývají finanční požadavky dodavatele a SVJ se rozhodlo vyřešit situaci tím, že to hradí z peněz na správu domu.

Je to v pořádku ?

Děkuji za odpověď

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 16. Únor 2013 - 7:21

    Liweman napsal: „Dočetl jsem se že : SVJ může zálohy použít na jakýkoliv účel spojený se správou domu, bez omezení.“

    To jste se dočetl špatně. Není tomu tak. V účetnictví představuje záloha pouze zúčtovací vztah – závazek společenství a zároveň pohledávku vlastníka za společenstvím. Není pravda, že by záloha mohla sama od sebe zaniknout tím, že SVJ použije prostředky na libovolný účel správy domu a odepíše to ze záloh.

    Záloha NEJSOU „peníze, které nemají mašličku“. Záloha nejsou vůbec peníze, nýbrž závazek/pohledávka v účetnictví; a ten má ne mašličku, ale pořádnou velikou mašli podle § 15 odst. 2 ZoVB. Použití přijaté zálohy podle § 15 odst. 2 ZoVB na jiný účel je přece vyloučeno zákonem:

    „K účelu uvedenému v odstavci 1 skládají vlastníci jednotek předem určené finanční prostředky jako zálohu. Výši záloh si určí vlastníci jednotek usnesením shromáždění dopředu tak, aby byly kryty předpokládané náklady, které bude nutné vynaložit v následujících měsících i v dalších letech.“

    Z uvedeného je zřejmé, že SVJ vybírá zálohy na krytí budoucích nutných nákladů a je oprávněno použít je pouze na daný účel. Jde o pojistku proti svévolnému hospodaření výboru s cizími zdroji. Jestliže SVJ poruší tuto zákonem uloženou povinnost, má vlastník jednotky (a také bývalý vlastník jednotky) právo žádat vrácení alikvotní části zálohy, neboť došlo k bezdůvodnému obohacení SVJ: odpadl zákonný důvod, ke kterému byla záloha původně vybrána. Závazek SVJ z přijatých částek na zálohách trvá až do spotřebování zálohy na účel podle § 15 odst. 2 ZoVB.

    Není možné např. vybírat zálohy určené na výměnu výtahů a pak po osmi letech částku použít na zcela jiný účel bez souhlasu všech, kdo zálohy hradili. Takže si to zopakujme:

    • Při použití prostředků SVJ na na účel, k němuž byla vybírána záloha na správu, je zdrojem tato záloha: v účetnictví se sníží stav pasiv (závazek vůči vlastníkovi jednotky) o částku, která byla vydána na správu domu. Došlo ke spotřebování (použití) zálohy.
    • Při použití prostředků SVJ na jiný účel (např. na platbu za služby, nebo úhradu pokuty) nemůže dojít k účetnímu čerpání zálohy na správu. Stav pasiv SVJ se tím nesnižuje a závazek SVJ vůči vlastníkovi jednotky zůstává zachován v původní výši. Nedošlo ke spotřebování (použití) zálohy.

    Domnívám se, že jak Vy, tak ostatní diskutující zaměňujete pojmy v účetnictví. Pravda je tato:
    SVJ je oprávněno použít své prostředky na jakýkoliv účel spojený se správou domu, bez omezení.
    SVJ není oprávněno použít zálohy (cizí zdroj) na jakýkoliv účel spojený se správou domu. Omezení je dáno ustanovením § 15 odst. 2 ZoVB.

    lake

    Vložil Liwemann (bez ověření), 18. Únor 2013 - 9:31

    Dobrý den,

    tak to Vás pane asi nepotěším, jelikož jsem čerpal z Vašich zdrojů.

    „SVJ může zálohy použít na jakýkoliv účel spojený se správou domu, bez omezení.“

    http://www.portalsvj.cz/…y/6594/53747

    Asi by tedy bylo vhodné upravit Váš předchozí příspěvek (tabulku) aby nemátla další čtenáře ,o) , kteří zřejmě nebudou zároveň číst i tuto diskusi.

    V našem SVJ máme příspěvky na správu domu, předpokládám že „příspěvek“ nemá nějakou podobnou účetní definici jako záloha … takže je to irelevantní.

    Liwe

    Vložil lake, 18. Únor 2013 - 12:08

    Pane Liwemane,
    tabulka, ze které jste vycházel, má třináct buněk svisle. Vy jste z ní ocitoval jedinou větu z jediné buňky. V tom nejspíš bude ten problém. Text v původní tabulce obsahuje i další zásadní informace:

    SVJ si částku při neuskutečnění záměru nesmí ponechat. Přijaté zálohy vrací (...).
    Vlastník jednotky má zákonné právo na vrácení záloh, uhrazených z důvodu který odpadl (§ 451 ObčZ, bezdůvodné obohacení). Stejné právo má pokud SVJ použije zálohy na jiný účel, než na který byly vybírány.

    Řekl bych, že bez vytrhávání jednotlivých vět z jejich kontextu je smysl původního sdělení zřejmý. Nemyslím si, že by to mohlo čtenáře mást, pokud si přečtou příspěvek tak, jak byl napsán - tedy vcelku.

    lake

    Vložil All -- (bez ověření), 20. Únor 2013 - 3:20

    SVJ vede podvojne ucetnictvi … a tam jsou takove ty cisla .. rika se tomu ucty dle ucetni osnovy a tam je videt co kde je.

    Ano, za urcite situace muze nastat, ze na uctu zalohy na teplo nebude dostatek peneznich prostredku. Tyto ucty se bezne zuctovavaji v hospodareni za cely rok, ktere se schvaluje na shromazdeni vlastniku.

    Co se tyce pripadnych ucetnich postupu, shromazdeni kontroluje cinnost vyboru a pokud by s tim mel nekdo problem, neni asi slozite navrhnout reseni na schuzi vlastniku treba o mimoradnem trvalem vkladu na tento poducet, aby k tomu nedochazelo v prubehu ucetniho roku k zapornym zustatkum na jednotlivych poductech.

    Je to takova resitelna neresitelna otazka … jako treba jak se uctuji polozky tzv. neplaticu, ci lidi kteri zaplati pozdeji.

    Jednoducha odpoved … ucetni obdobi je rok a dulezita je ucetni zaverka kde se nektere ucty nuluji a pripadne zaverecne usneseni.

    Vložil X (bez ověření), 16. Únor 2013 - 11:17

    Pokusím se tedy nezaměňovat pojmy a původní Liwemannovu otázku přeformulovat:

    Může výbor použít prostředky na účtu SVJ na úhradu nákladů za teplo, jestliže je zřejmé, že závazek SVJ vůči vlastníkům jednotek, vyplývající ze složených záloh na správu domu, přestane být dočasně (v řádu měsíců) kryt prostředky na účtu SVJ?

    Vložil Krobot (bez ověření), 15. Únor 2013 - 15:32

    předepsané a zaplacené na dodávky energií, vody a pod. se neshodují se skutečnými výdaji. To musí vlastníci předpokládat a předem si odsouhlasit způsob řešení. Pokud se o to nezajímají a řešení nechávají na svém statutáru pak ten se musí nějak rozhodnout. Buď požádat vlastníky o doplacení v termínu tak aby nedošlo k přerušení dodávky nebo dočasně použít jiný zdroj financí a celkovou bilanci vyrovnat při vyúčtování. To považuji za OK. V pořádku by nebylo, kdyby to v rámci vyúčtování nebylo vypořádáno (předepsáním doplatku) a pro úhradu byly nevratně použity peníze, které se skládají za jiným účelem a to bez i dodatečného souhlasu vlastníků.

    Vložil Pavel, 14. Únor 2013 - 23:57

    Pane Liwemane,

    já v tom problém nevidím, peníze totiž nemají mašličku a pokud jsou na běžném účtu, tak ani nepoznáte, na co jsou určeny.

    Na běžném účtu jsou např. peníze na správu, na energie, úroky, poplatky z prodlení, úroky z prodlení, pojistné plnění, dotace, zatím nevrácené přeplatky z vyúčtování atd. A Vy potřebujete zaplatit např. účetní. Tak ji zaplatíte z peněz na běžném účtu.

    Samozřejmě pokud např. děláte plán údržby, oprav a modernizace (u nás ho děláme v horizontu 10 let), tak plánujeme pouze část peněz určených na údržbu, opravy a modernizace.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Liweman, 15. Únor 2013 - 8:49

    Hezká a logická odpověď.

    Ale úplně bych nesouhlasil. Peníze mašličku mají, rozhodně lidi kteří tyto zálohy platí tak vidí že např 2000 kč je záloha na energie (kotelna) a 3000 jsou příspěvky na správu domu.

    Kdyby to bylo jak říkáte vy, tak by to mohly být rovnou poplatky 5000 za správu domu, pak by to bylo jasné a nikdo by to neřešil.

    Ideální stav by byl, kdyby se platily stejné zálohy za energie od majitelů bytů, a tyto zálohy by se rovnaly platbám dodavateli. Ale teď když to píšu tak už vidím že by to nešlo :) A vždy by vznikl nějaký rozdíl, zpoždění a podobně.

    Ok, už to asi chápu.

    Liweman :)

    Vložil Zima (bez ověření), 14. Únor 2013 - 16:23

    Pane Liwemane,

    tážete se, zda je v pořádku, že je v zimním období zima. Váš dotaz je neurčitý. Kdybyste se byl dotázal, zda je v pořádku, že je v zimním období v našich zeměpisných šířkách zima, dostal byste zde jistě relevantní odpověď. Takto bohužel nelze bez poskytnutí bližších podrobností z Vaší strany vyčerpávajícím způsobem odpovědět.

    Vložil Liwe (bez ověření), 14. Únor 2013 - 17:09

    Pokusím se to zjednodušit.

    Je v pořádku pokud se finanční prostředky vybrané ze záloh pro správu domu (SVJ) zřejmě dočasně použijí pro uhrazení záloh za energie ,které spotřebuje dané SVJ ?

    Předpokládám že se tyto prostředky poté zpětně zaplatí ze záloh na energie.

    Poprosím Vás pokud něčemu nerozumíte, napište čemu, abych mohl konkretizovat svou odpověď pro Vás.

    Díky

    Vložil jpinkava, 14. Únor 2013 - 18:27

    Sice jste to moc nezjednodušil, ale pokud chcete slyšet, že to správné není tak není :-). Nicméně jestli se SVJ dostane do situace, že nemá na zálohách na služby dost peněz, asi nic jiného nezbude. Leda že by si vzalo půjčku, nebo obešlo vlastníky s kloboukem. Pepa

    Vložil X (bez ověření), 14. Únor 2013 - 23:54

    Jak víte, které peníze jsou zálohy na správu a které zálohy na služby? Máte více bankovních účtů? Rozlišujete platby záloh na správu zvláštním variabilním symbolem?

    Pokud ne, tak si to představte tak, že v zimě platíte jednotlivé druhy záloh v jiném poměru než v létě. Můžete nabídnout výboru, že na každý rok vypracujete 12 různých předpisů záloh pro každého jednotlivého vlastníka, na každý měsíc jiný, ale vždy na stejnou měsíční částku, a to tak, aby vše perfektně sedělo. Přeji hezkou zábavu.

    Vložil Liweman, 15. Únor 2013 - 8:38

    Dobrý den,

    samozřejmě že musí být jasně (dohledatelné) které peníze jsou které. To bychom museli žít v kocourkově, kdyby to tak nebylo. Na vyúčtování je přece vidět jaká částka odchází na teplo a jaká na správu domu. A na konci roku přece ve vyúčtování musí být zřejmé kolik se zaplatilo za teplo, jaký je přeplatek/nedo­platek, a kolik je peněz na správu domu na účtě.

    Mě šlo o to jestli se to účetně a legálně takto smí dělat (míchat), jako to že se na konci roku ty typy financí oddělí a vyúčtují o tom bože ani nemluvím to mi přijde jasné jako že noc je noc a den je den.

    Liwe ,–)

    Vložil X (bez ověření), 15. Únor 2013 - 9:12

    „Míchat“ se to smí a legálně. Když máte v určitém okamžiku na správu 100.000 Kč a současně na teple dluh –100.000 Kč, pak na bankovním účtu máte 0 Kč (zjednodušeně řečeno) a musíte s výdaji na správu počkat do příští zálohy (pokud je opět nesežere teplo).

    Můžete si ale s bankou sjednat povolený debet (kontokorent) a pak ani nemusíte čekat na zálohy od vlastníků a můžete těch 100.000 Kč na správu ihned utrácet.

    Dalším řešením jsou nerovnoměrné zálohy v průběhu roku, v létě nižší a v zimě vyšší. Případně na každý měsíc různé předpisy, v červenci zejména na správu a v lednu zejména na teplo, atd. Ale kdo by se s tím počítal, že?

    Vložil Petr, 18. Únor 2013 - 16:56

    Dle stanov Čl. III – Správa domu a další činnosti

    bod 1a) až i) správou domu se rozumí …

    Mezi tyto činnosti nepatří úhrada energií. Pokud hradíte energie ze záloh na správu domu, tak máte průběžně málo prostředků na investice. Pokud neinvestujete a zálohy máte zbytečně vysoké, dohodněte se na jejich snížení a na zvýšení záloh energií. Pokud investujete nebo chcete investovat tak jak sháníte prostředky, když jsou vyčerpané použitím na energie ?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".