Poškození opláštění domu nájemníkem

Vložil janzahrad, 28. Duben 2019 - 19:07 ::

Dobrý den,

můžete prosím někdo poradit, jak je možné postupovat vůči majiteli bytu, který svým jednáním poškodil opláštění a zateplení domu? Jedná se o bytový dům s SVJ. Ve stanovách je odsouhlaseno, že změny a zásahy do společných prostor je možné provádět pouze se souhlasem ostatních členů.

Majitel si na své terase nechal nahoře nad okny vyřezat 2 díry v zateplení, osadil 2 konzole pro usazení klimatizační jednotky. Po kontaktování výborem ohledně této události reagoval stylem, že je to jeho byt, on si za něj zaplatil a tudíž je to jeho věc a muže si tam dělat co chce. Nic prý odstraňovat nehodlá a osazení klimatizační jednotky provede a nikoho o dovolení žádat nebude. Prý se nenechá šikanovat.

Děkuji mnohokrát za radu.

Jan Zahradníček

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil BSAD (bez ověření), 29. Duben 2019 - 15:58

  Je zateplení v záruce? Pokud ne, zbývá řešit pouze případný hluk. To je ale na majiteli a dotčených osobách.

  Se změnami v podnebných pásmech bude klimatizací rychle přibývat. A půjde (už se děje) o životy v přehřátých bytech. Ale díra v polystyrenu je pro některé důležitější.

  Soused pod námi má klimatizační jednotku umístěnou na podlaze balkonu. Zpočátku „hučela“, nyní je podložena gumovými pásy a skoro ji nevnímáme. Při vedrech je náš byt odspodu ochlazován a to je velké plus.

  „postupovat vůči majiteli bytu“„poškodil opláštění a zateplení domu“„na své terase nechal nahoře nad okny vyřezat 2 díry v zateplení“ …

  Proč by měl Výbor proti někomu kdo bydlí nějak postupovat? Před polystyrenovou evolucí (stabilizací bank díky miliardovým půjčkám) si každý na terase, balkonu atd. přivrtal co chtěl a nikdo to neřešil. Nyní máme „pláště“ – zdi z umělé hmoty za miliony a na balkonech se nemůžeme ani opřít, aby se ten zázrak nepoškodil.

  A když chceme upevnit teploměr, klimatizaci, truhlík, sušák … na společnou umělohmotnou zeď, potřebujeme souhlas všech a požehnání „jednovzhledových“ estétů? Pokud tak budou činit i Výbory, tak klidně.

  Vložil adviser, 29. Duben 2019 - 9:29

  Kromě poškozeného zateplení je tu ještě riziko hluku. Pokud nebude mít klimatizační jednotka nízkou hodnotu hlučnosti, budou sousedi o letních nocích radostí bez sebe. Otevřenými okny budou navíc poslouchat hukot sousedovy klimatizace. (při neodborné montáži se mohou do zdiva přenášet i vibrace)

  Vložil VN (bez ověření), 29. Duben 2019 - 8:29
  1. Sdělte dotyčnému , že venkovní zeď nepatří k jeho bytu a je společnou částí budovy a zásahy do společné části může provádět pouze dle vašich stanov se souhlasem ostatních členů.
  2. Požádejte jej , aby Vám doložil souhlasy všech členů do nějakého data.
  3. Pokud to neučiní , vyzvěte jej , aby na vlastní náklady uvedl zeď do původního stavu.
  4. Pokud to neudělá , udělejte to vy a uplatněte po něm vzniklé náklady…
  Vložil Jasný (bez ověření), 29. Duben 2019 - 10:45

  Píšete, že pokud neuvede zeď do původního stavu, má to udělat SVJ a uplatnit po něm vzniklé náklady. Je přece ale jasné, že dotačný vlastník nikoho na terasu k nějakým úpravám nepustí.

  Vložil Patrik. (bez ověření), 30. Duben 2019 - 9:21

  Změní- li vlastník jednotky společné části bez souhlasu osoby odpovědné za správu domu a pozemku, může se osoba odpovědná za správu domu a pozemku žalobou z rušené držby domáhat, aby se rušitel rušení zdržel a vše uvedl v předešlý stav. V případě poškození společných částí může osoba odpovědná za správu domu a pozemku uplatňovat právo na náhradu škody.

  Aktivní legitimaci osoby odpovědné za správu domu a pozemku v těchto případech lze dovodit zejména z judikatury Nejvyššího soudu (srov. rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 11. dubna 2012 sp. zn. 29 Cdo 3269/2010, rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 24. listopadu 2010 sp. zn. 22 Cdo 3281/2008 a rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 2. dubna 2001 sp. zn. 22 Cdo 1599/99).

  Vložil .. (bez ověření), 30. Duben 2019 - 13:31

  „Máňa říkala, že to není směroplatný.“

  Vložil VN (bez ověření), 29. Duben 2019 - 15:00

  Dle zákona je povinen umožnit vstup , pokud jej k tomu vyzve osoba odpovědná za správu domu .

  Pokud by vstup neumožnil, pak bych viděl na diskusi s právníky, jak by viděli možnost vlézt na „jeho“ terasu za pomoci např. vysokozdvižné plošiny.

  Vložil Vlastník bytu (bez ověření), 29. Duben 2019 - 20:13

  „Dle zákona je povinen umožnit vstup , pokud jej k tomu vyzve osoba odpovědná za správu domu .“

  Komu?

  Vložil anonymouk (bez ověření), 28. Duben 2019 - 21:11

  Rada je v nastudování si OZ a popř. tr. zákoníku. Napřed žádejte uvedení do původního stavu. Bez advokáta se asi neobejdete. Při nečinnosti jděte k soudu. A pokud byste to povolili, je třeba požadovat aby to zhotovila firma.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".