Poškození opláštění domu nájemníkem

Vložil janzahrad, 28. Duben 2019 - 19:07 ::

Dobrý den,

můžete prosím někdo poradit, jak je možné postupovat vůči majiteli bytu, který svým jednáním poškodil opláštění a zateplení domu? Jedná se o bytový dům s SVJ. Ve stanovách je odsouhlaseno, že změny a zásahy do společných prostor je možné provádět pouze se souhlasem ostatních členů.

Majitel si na své terase nechal nahoře nad okny vyřezat 2 díry v zateplení, osadil 2 konzole pro usazení klimatizační jednotky. Po kontaktování výborem ohledně této události reagoval stylem, že je to jeho byt, on si za něj zaplatil a tudíž je to jeho věc a muže si tam dělat co chce. Nic prý odstraňovat nehodlá a osazení klimatizační jednotky provede a nikoho o dovolení žádat nebude. Prý se nenechá šikanovat.

Děkuji mnohokrát za radu.

Jan Zahradníček

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Petr Němec, 17. Únor 2021 - 9:57

    Dobrý den,

    zajímalo by mě z jakého nebo jakých důvodů vám to tolik vadí. Jaké negativní důsledky to ve výsledku má pro celý dům?

    Přijde mi, že někteří sousedé chtějí jen šikanovat ostatní ač nemají pádné argumenty.

    A jak bylo výše řečeno, žijeme v době velkých výkyvů teplot, a tak jako je samozřejmostí topení, tak v budoucnu to bude klimatizace. Nevidím v tom až takový rozdíl. Člověk by měl mít právo si upravovat teplotu podle jeho potřeb, a to nejen v zimě. A ne jak se zrovna tváří sousedé, i když to reálně do jejich života nebo jejich nemovitosti nezasáhne.

    Děkuji Vám předem za odpověď.

    Vložil BSAD (bez ověření), 29. Duben 2019 - 15:58

    Je zateplení v záruce? Pokud ne, zbývá řešit pouze případný hluk. To je ale na majiteli a dotčených osobách.

    Se změnami v podnebných pásmech bude klimatizací rychle přibývat. A půjde (už se děje) o životy v přehřátých bytech. Ale díra v polystyrenu je pro některé důležitější.

    Soused pod námi má klimatizační jednotku umístěnou na podlaze balkonu. Zpočátku „hučela“, nyní je podložena gumovými pásy a skoro ji nevnímáme. Při vedrech je náš byt odspodu ochlazován a to je velké plus.

    „postupovat vůči majiteli bytu“„poškodil opláštění a zateplení domu“„na své terase nechal nahoře nad okny vyřezat 2 díry v zateplení“ …

    Proč by měl Výbor proti někomu kdo bydlí nějak postupovat? Před polystyrenovou evolucí (stabilizací bank díky miliardovým půjčkám) si každý na terase, balkonu atd. přivrtal co chtěl a nikdo to neřešil. Nyní máme „pláště“ – zdi z umělé hmoty za miliony a na balkonech se nemůžeme ani opřít, aby se ten zázrak nepoškodil.

    A když chceme upevnit teploměr, klimatizaci, truhlík, sušák … na společnou umělohmotnou zeď, potřebujeme souhlas všech a požehnání „jednovzhledových“ estétů? Pokud tak budou činit i Výbory, tak klidně.

    Vložil adviser, 29. Duben 2019 - 9:29

    Kromě poškozeného zateplení je tu ještě riziko hluku. Pokud nebude mít klimatizační jednotka nízkou hodnotu hlučnosti, budou sousedi o letních nocích radostí bez sebe. Otevřenými okny budou navíc poslouchat hukot sousedovy klimatizace. (při neodborné montáži se mohou do zdiva přenášet i vibrace)

    Vložil VN (bez ověření), 29. Duben 2019 - 8:29
    1. Sdělte dotyčnému , že venkovní zeď nepatří k jeho bytu a je společnou částí budovy a zásahy do společné části může provádět pouze dle vašich stanov se souhlasem ostatních členů.
    2. Požádejte jej , aby Vám doložil souhlasy všech členů do nějakého data.
    3. Pokud to neučiní , vyzvěte jej , aby na vlastní náklady uvedl zeď do původního stavu.
    4. Pokud to neudělá , udělejte to vy a uplatněte po něm vzniklé náklady…
    Vložil Jasný (bez ověření), 29. Duben 2019 - 10:45

    Píšete, že pokud neuvede zeď do původního stavu, má to udělat SVJ a uplatnit po něm vzniklé náklady. Je přece ale jasné, že dotačný vlastník nikoho na terasu k nějakým úpravám nepustí.

    Vložil Patrik. (bez ověření), 30. Duben 2019 - 9:21

    Změní- li vlastník jednotky společné části bez souhlasu osoby odpovědné za správu domu a pozemku, může se osoba odpovědná za správu domu a pozemku žalobou z rušené držby domáhat, aby se rušitel rušení zdržel a vše uvedl v předešlý stav. V případě poškození společných částí může osoba odpovědná za správu domu a pozemku uplatňovat právo na náhradu škody.

    Aktivní legitimaci osoby odpovědné za správu domu a pozemku v těchto případech lze dovodit zejména z judikatury Nejvyššího soudu (srov. rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 11. dubna 2012 sp. zn. 29 Cdo 3269/2010, rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 24. listopadu 2010 sp. zn. 22 Cdo 3281/2008 a rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 2. dubna 2001 sp. zn. 22 Cdo 1599/99).

    Vložil .. (bez ověření), 30. Duben 2019 - 13:31

    „Máňa říkala, že to není směroplatný.“

    Vložil VN (bez ověření), 29. Duben 2019 - 15:00

    Dle zákona je povinen umožnit vstup , pokud jej k tomu vyzve osoba odpovědná za správu domu .

    Pokud by vstup neumožnil, pak bych viděl na diskusi s právníky, jak by viděli možnost vlézt na „jeho“ terasu za pomoci např. vysokozdvižné plošiny.

    Vložil Vlastník bytu (bez ověření), 29. Duben 2019 - 20:13

    „Dle zákona je povinen umožnit vstup , pokud jej k tomu vyzve osoba odpovědná za správu domu .“

    Komu?

    Vložil anonymouk (bez ověření), 28. Duben 2019 - 21:11

    Rada je v nastudování si OZ a popř. tr. zákoníku. Napřed žádejte uvedení do původního stavu. Bez advokáta se asi neobejdete. Při nečinnosti jděte k soudu. A pokud byste to povolili, je třeba požadovat aby to zhotovila firma.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".