poplatky za výtah

Vložil Jiřina (bez ověření), 16. Červen 2016 - 8:43 ::

Dobrý den,prosím o radu. Bydlíme v druhém patře,vytah jezdí pouze do mezi pater tak se nám nevyplatí ani do něj chodit.Je nás 5,dva dospělí a tři děti nejezdíme ani jeden a za rok 2015 nám naúčtovali 11990.- ,275.- na osobu. Přijde mi to přehnané. Děkuji . Lexová

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil petrKKKK (bez ověření), 17. Červen 2016 - 17:01

    nevím, zda se smí upozorňovat odkazy na jinou diskusi na jiném serveru, citovat jiné příspěvky, když tak se moc omlouvám:

    http://www.okolobytu.cz/…tavbu-vytahu

    pozornost zaslouží odpověď pana Pavla:

    Paní .......,

    z Vašeho dotazu nevyplývá jednoznačně, zda jde o opravu/výměnu stávajícího výtahu nebo o výstavbu nového výtahu, který dosud nebyl (např. u 4 podlažních do­mů).

    Pokud jde o opravu/výměnu a výtah byl a je uveden v Prohlášení vlastníka, tak jste jeho spoluvlastník a musíte se podílet na jeho opravě/výměně.

    Zcela jiná situace je, pokud se výtah dodatečně buduje.

    Jednak budete účastníkem stavebního řízení, kde můžete uplatnit svůj nesouhlas. Resp. můžete souhlasit se stavbou, pokud budete smluvně zproštěna povinnosti platit náklady na výstavbu a provoz nového výtahu. Samozřejmě, že potom výtah nebudete moci využívat, ale to ani nechcete.

    I kdyby stavební úřad neakceptoval Vaše stanovisko, tak Vás nikdo nemůže nutit do spoluvlastnictví nové věci. Podle rozsudku Nejvyššího soudu sp. zn. 22 Cdo 1470/2002 ze dne 30.6.2003: „Nelze nutit podílového spoluvlastníka, aby souhlasil s vytvořením další věci, jež by měla být v jejich spoluvlastnictví."

    Hezký den!

    Vložil osma, 17. Červen 2016 - 8:53

    Jiřino,

    Vámi uváděné částky jsou tak vysoké, že se nemůže jednat pouze o poplatek za užívání výtahu, tzn. nějaká spotřeba elektřiny plus náklady servisní firmy. Zcela zjevně proběhla minimálně částečná rekonstrukce výtahu, která nebyla uhrazena z účtu dlouhodobých záloh na opravu a údržbu, ale z cizích zdrojů, tedy pravděpodobně úvěrem. Až doplníte tuto informaci, může diskuse pokračovat dál.

    Vložil ivanq, 16. Červen 2016 - 23:41

    Vážená paní jiřino, úhrada za užívání výtahu se v různých SVJ řeší různým způsobem. Na výtah se může pohlížet buď jako na společnou část, která je určena k užívání všem vlastníkům v domě, nebo jako na společnou část, která je určena k výlučnému užívání pouze některým vlastníkům v domě. Ve vašem SVJ byl zřejmě přijat druhý způsob. Jak se v tomto druhém případě mají vlastníci podílet na správě výtahu, stanoví (velmi obecně) § 1180 odst. 1 věta druhá NOZ.

    Ve Vašem případe je ovšem otázkou, jestli má být Vaše rodina zařazena mezi osoby které výtah používají, když výtah nepoužíváte. Jestliže výtah vůbec nepoužíváte, potom v režimu výlučného užívání je pro vaši rodinu každý poplatek nepřiměřený.

    Po předchozím projednání s výborem nebo předsedou požádejte shromáždění, aby pro Vás schválilo poplatek přiměřený skutečně jen občasnému používání výtahu, nebo poplatek žádný.

    Poslední, ale ne vždy jistou cestou je požádat o rozhodnutí soud.

    Ivanq.

    Vložil ivanq, 17. Červen 2016 - 9:33

    Vážení mínusovači, výtah je společnou částí domu stejně jako prádelna, kočárkárna, střecha a další části domu, které podle své povahy mají sloužit vlastníkům jednotek společně. Proto je nejjednodušší a nejspravedlivější způsob, když na tyto společné části přispívají všichni vlastníci v poměru podle velikosti podlahové plochy bytu. Prostě je třeba se smířit s tím, že k vlastnictví mého bytu neoddělitelně patří též spoluvlastnictví společných částí domu.

    Statutární orgány v některých SVJ však tento způsob považují za nespravedlivý. Vyčleňují výtah ze společných částí jako zařízení, které slouží jenom některým vlastníkům, a to ještě v různé míře podle toho, kolik lidí pobývá v byte.

    Použít tento „spravedlivější“ přístup není zakázáno. Je třeba ale vzít na vědomí, že vlastník, který nehodlá výtah používat, v tomto případě nebude chtít na něj ani přispívat.

    Uvedu hádanku z jiného soudku. Kdyby se na kočárkárnu přispívalo podle počtu malých dětí, kolik by přispívala žena, která nemůže mít děti?

    Ivanq

    Vložil Purple (bez ověření), 17. Červen 2016 - 10:27

    Celá vaše argumentace je zcela mimo mísu, což jste završil příkladem kočárkárny. Pravděpodobně jste nikdy v takovém domě nebyl, ani nebydlel. Co má společného (a logikou) velikost bytu s provozními náklady na výtah? Podle velikosti podl. plochy bytu se přispívá na opravy, popřípadě modernizaci výtahu. Náklady na pravidelné prohlídky, revize a zejména spotřebu el. energie je zcela spravedlivé rozdělovat dle osob. Kočárkárna jako taková má roční náklady minimální (el. energii na světlo – v celkové spotřebě společných částí je to minimální položka) – pokud nemáte kočárek, můžete zde uložit sáně, aby Vám nebylo líto, že přispíváte na něco, co plně nevyužíváte. Dle Vás by bylo zcela spravedlivé, kdyby byt 2+1 s 5 hlášenými osobami platil méně za provoz výtahu, než byt 3+1 s jednou hlášenou osobou. Pokud nehodláte výtah používat, je to zcela vaše osobní rozhodnutí, které nemá a nemůže mít žádný vliv na podílení se na nákladech na jeho provozu. Samozřejmě i tohle lze řešit – existují výtahy, fungující pouze s čipem, kde lze jednoznačně identifikovat, kdo a kolikrát výtah použil (pro návštěvy si musíte dojet) a podle toho rozdělovat náklady.

    Vložil ivanq, 17. Červen 2016 - 16:16

    Náklady na pravidelné prohlídky, revize a zejména spotřebu el. energie u výtahu není přesné rozdělovat na vlastníky bytů ani podle osob v bytě, ani podle metrů čtverečních podlahové plochy bytu. Nejpřesnější by to bylo (podle mého názoru), kdyby se to rozpočítávalo podle počtu naježděných minut ve výtahu a váhy přepravovaných osob. Potom by pan Tlustý, který váží 105 kg a najezdí měsíčně výtahem do 2. poschodí 30 minut platil víc než důchodce pan Hubený který váží 50 kg a najezdí do 4. poschodí měsíčně 60 minut.

    Přesto si myslím, že ani tento složitý výpočet není spravedlivý. Nelze totiž zaměňovat přesnost a spravedlnost. Je totiž možný ještě jeden odlišný pohled na tento problém.

    Kdyby se hlasovalo o tom, jestli se provede generální oprava stávajícího výtahu, nebo se postaví výtah nový, moderní, měli by všichni vlastníci stejně silný hlas? Nebo by síla hlasu každého vlastníka závisela na velikosti podlahové plochy jeho bytu?

    Mít při rozhodování silnější hlas než soused, to je jistě výhoda. Ale žádná výhoda není zadarmo. Podílíte-li se na správě společné věci silnějším hlasem, musíte také víc finančně přispívat.

    Rozdělovat investice a náklady na výtah je prakticky možné jakkoliv. V § 1180 NOZ je to vyjádřeno takto: „Není-li určeno jinak, přispívá vlastník…“

    Zastávám názor, že nejspravedlivější je podílet se podle m2. Záleží ovšem na každém SVJ, jak to vidí jeho členové.

    Ivanq

    Vložil Janinkaaa (bez ověření), 17. Červen 2016 - 16:57

    Zaměňujete dva pojmy – náklad na investici versus náklad na používání.

    Vložil ivanq, 18. Červen 2016 - 10:52

    Nezaměňuji pojmy náklad na investici a náklad na používání. Při instalaci výtahu si málokdo myslí, že by se vlastníci měli podílet na investičních nákladech jinak než úměrně podle velikosti podlahové plochy bytu.

    Oprava: Vzhledem k diskusnímu příspěvku od petrKKKK je to složitější, zejména u instalace výtahu ve starých domech.

    Ivanq.

    Vložil jirinalexova (bez ověření), 17. Červen 2016 - 11:11

    Děkuji, Já nemám v plánu nepřispívat vůbec,ale 16500.-za rok mi přijde přestřelené.Čipy mám v plánu předložit na schůzi,firma mi udělá nabídku,která nepřesáhne 10000.- za vše.Řešit každý rok tuto situaci mi přijde zcela vyčerpávající­. Jiřina

    Vložil Janinkaaa (bez ověření), 17. Červen 2016 - 17:01

    My v domě máme čipy rok, a je to nejspravedlivější. Bylo zajímavé po prvním vyúčtování, že největší řvouni měli jízd skoro dvojnásobek jízd oproti průměru.

    Vložil laik (bez ověření), 16. Červen 2016 - 19:41

    Dobrý den, každé SVJ musí mít tzv. pravidla pro rozúčtování služeb, resp. tato pravidla musí být dle NOZ přímo ve stanovách.

    Záleží jak je služba definována. V našem SVj je poskytována služba použití výtahu bez ohledu na to zda bydlíte v prvním či posledním patře a rozúčtováme dle tzv. osoboměsíců, předtím jsme rozúčtovávali dle podlahové plochy bytů, ale bylo paradoxem, že šestičlená rodina v dvoupokojáku platila méne něž dva lidé v třípokojovém by­tě.

    Spravedlnost není nikde absolutní.

    Kdysi vyhl. 176/93 určovala, že výtah se hradil od třetího nadzemního podlaží.

    Jinak výše nákladů mi připadá vysoká. Dle zákona o službách máte nárok na předložení podkladů a způsobu rozúčtování.

    Vložil jirinalexova (bez ověření), 16. Červen 2016 - 21:50

    Děkuji mnohokrát za radu. Jiřina

    Vložil JarekSVJ, 16. Červen 2016 - 14:09

    Takovou věc by měli jednoznačně řešit stanovy.....

    Vložil jirinalexova (bez ověření), 16. Červen 2016 - 19:18

    Nerozumím,sta­novy?Na letošní rok nám dokonce zvedli zálohy na 1375.- tedy 16500.- za rok.To je fakt moc.Kamarád platí 148.- za byt. Díky.Jiřina

    Vložil JarekSVJ, 16. Červen 2016 - 21:34

    Jak tu někdo psal pravidla pro rozúčtování služeb musí být ve stanovách, naše svj naštěstí nemá výtah ale dle mne je to jednoznačně společná část domu… Co je to nám zvedli zálohy ??? Kdo jsou to ti oni???

    Vložil jirinalexova (bez ověření), 16. Červen 2016 - 22:07

    Oni jako SVJ předseda?! Dostala jsem byt od rodičů a bydlime v něm od dubna 2015.Před tím se celkově platilo 1700.- měsíčně na jednu osobu.Teď je nás pět tři děti 13 a 11 let a dva dospělí.Když mi přišlo vyúčtování nestačila jsem se divit.1700.- záloha na vodu i přesto,že máme vodoměr a spotřeba je ±10kubiků měs.Žádali jsme o snížení emailem ,telefonicky nic.Na rok 2016 předepsané zálohy opět 1700.-. A k tomu ještě ten výtah!!! Celkové náklady na dům 161000.- a my máme platit 42000.- za rok,je zde 10 bytů.Nějak mi to prostě nejde dohromady.Příští týden je schůze SVJ tak jsem zvědavá jak to doloží. Lexová

    Vložil tristone, 17. Červen 2016 - 7:12

    Nemusíte přece čekat na nějakou schůzi. Na podklady k vyúčtování i předpisu nových záloh máte nárok kdykoliv.

    Předseda / výbor musí být schopen jednoznačně a nade vší pochybnost doložit, jak k daným číslům přišel. Tj. celkové náklady domu, náměry vodoměrů, kalorimetrů / indikátorů, počty osob v bytech, metry, atd. a to vše zasazené do kontextu pravidel rozúčtování nákladů a služeb, ať už jsou ve stanovách nebo „jen“ usnesením nějakého dřívějšího Shromáždění. Stejně tak by měla existovat pravidla, jak se na základě nákladů předchozího roku stanovují nové zálohy.

    Pokud taková pravidla neexistují, je to velmi varovné. Pokud exisatují, ale stejně Vám nikdo není schopen vysvětlit, kde se vzala Vaše čísla, doporučuji reklamovat vyúčtování. A zároveň písemně oznámit, že zálohy nebudete jakožto neurčité platit do doby, než Vám jejich výši legitimně doloží a místo toho budete danou částku skládat řekněme do notářské úschovy (pro případ žaloby na neplacení by Vám to mohlo velmi pomoct)

    Vložil jirinalexova (bez ověření), 17. Červen 2016 - 10:47

    Děkuji moc všem za rady a připomínky. Je to pro mě španělská vesnice. Škoda jen,že Vás nebudu mít u sebe na schůzi. Vaše argumenty ,víte o čem je řeč. Děkuji. Krásný den. Jiřina

    Vložil Zdenek 22, 16. Červen 2016 - 9:28

    Paní Jiřino,

    nepíšete, zda:

    • je výtah společnou částí domu všech nebo jen části spoluvlastníků (viz prohlášení vlastníka),
    • se jedná o náklady na službu a jaká máte pravidla pro rozpočítávání těchto nákladů.

    Bez těchto informací je těžko co odpovědět. Nadto kolem problematiky výtahů je v této diskusi velká spousta příspěvků – použijte možnost hledání.

    Vložil Anon (bez ověření), 16. Červen 2016 - 9:25

    Nepíšete, co to účtovali na výtah, jak na něj přišli. Nechte si to výborem vysvětlit!
    Je na výtah zvlášť elektroměr? Požádali jste SV o zproštění poplatku, že výtah nepoužíváte? Je to na shromáždění, jednejte.

    Vložil jirinalexova (bez ověření), 16. Červen 2016 - 11:34

    Děkuji za rady,budu to řešit na schůzi. Když se ptám kolem sebe,všichni platí výtah za byt né za počet osob v bytě . Děkuji. Jiřina

    Vložil JarekSVJ, 17. Červen 2016 - 9:14

    Jiřino, neptej se kolem sebe ale podívej se do vašich stanov. To jak platí kolem Tebe v ostatních domech není směrodatné pro Tebe. Např. v našem SVJ se " společná" elektřina platí podle spoluvlastnického podílu – tak to máme ve stanovách, někde se platí podle počtu obyvatel v bytě… proč né…

    Vložil Dotaz (bez ověření), 19. Červen 2016 - 22:04

    a někde se platí od bytu, tedy každý byt platí stejný podíl na elektřině…

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".