poměrové měřiče tepla

Vložil gold, 9. Prosinec 2007 - 16:51 ::

Dobrý den, jsme SVJ a ve všech bytech máme instalovány poměrové měřiče tepla na radiátorech. Jeden z vlastníků provedl výměnu radiátoru v jedné místnosti a vzhledem k tomu, že údajně nelze na tento radiátor připevnit poměrový měřič, požaduje z tohoto důvodu jiný způsob rozúčtování pro tuto místnost. Je takový požadavek akceptovatelný resp. není v rozporu s vyhl. o rozúčtování nákladů na teplo? Děkuji za odpověď.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonymous, 13. Březen 2008 - 12:58

    Dobrý den,kolikaprocentní souhlas nájemníků je třeba k nainstalování měřičů tepla a je-li potřeba ohledně vyúčtování,aby byla ve všech bytech též odebíraná teplá voda. Děkuji za odpověď Janovská.

    Vložil 566a567, 11. Prosinec 2007 - 1:38

    Lidi, musím podpořit příspěvek, že by tu každý hned trhal nohy a sekal haxny. To se snad přece dohodnete, ne? Když se stejně vypočítává 40 : 60 nebo 50 : 50 spotřební a základní složka, tak na tom ten dotyčný nemá šanci moc nakrást! Počítejte podle toho, čím by Vám doopravdy mohl ublížit a ne podle toho, co je v předpisech. Co nejdříve změňte v některém z vnitřních předpisů vašeho SVJ, co máte v domě společného, a že radiátory jsou společné. Už jen z toho principu, že jednoduchý Radik 50 × 50 cm nestojí pod litr. A když to bude sociálnější důchodkyně, bude jistě ráda, když si na něj bude šetřit fondem oprav. Ovšem musíte vědět, zda jsou u Vás spíš grázli, kteří budou jen šťourat a ničit pracně docílené výsledky nebo zda jsou lidé vděční, že se někdo stará a že jim vytváří příjemné místo pro život. A vy z výboru naproti tomu nezapomínejte, že je to vaše svatá povinnost. A pokud máte jen trochu jiné úmysly, než se pro lidi strhat, kašlete na to. Jinak to stejně psychicky neutáhnete a díky závistivcům to složíte. Jen to, v co věříte, vás požene dál. Zpátky k realizaci takové akce, aneb jak bych (si) to udělal já. (-: Přestavíme koupelnu, dokonce ji spojíme se záchodem a vznikne nám větší otápěná plocha a tudíž bude zapotřebí výkonnějšího radiátoru. Úkon 1. – nastavit „přetlakový ventil“ na takovou úroveň aby zvládl i větší radiátor na dané větvi. Úkon 2. – nevím, proč by se nedalo osadit měřidlo na nějaký radiátor. I na žebřík to jde! Jen se tam dotýká méně a je zapotřebí těch přepočítávacích tabulek, které má jistě váš rozúčtovatel tepla k dispozici. Pokud to opravdu nejde, tak platit tolik, kolik Vám tak přijde logické. Spočtěte starší náměry u vyměňovaného radiátoru, potom náměry u podobně velkých a stejně umístěných cimer a s tím předstupte před vlatníka, že by se vám zdálo asi tak vhodné platit to tímto paušálem. Pokud jste se tehdy dohodli na tom, že budete jedna firma – SVJ – tak přece nebudete troskotat na takové malichernosti! Lidi, žijete tam jeden pro druhého! Jeden byt hřeje druhý a když bude jednomu zle, nejblíž je soused. To v domečku nemáte, tam na podlahu či na radiátor nezaboucháte! Važte si tohoto efektivního způsobu bydlení!

    Filip, Praha 42 – POSTOLOPRTY, 566a567@seznam.cz

    Vložil Petr Patočka, 10. Prosinec 2007 - 7:28

    Tady by koukám, každý hned nejraději sekal ruce a trhal hlavy.
    Nejsnadnější cesta k provedení (a i dlouhodobému provádění) rozpočtu u takovéto místnosti je dosazení dopočítané hodnoty. Za předpokladu, že došlo k výměně za stejný výkon radiátoru (dobrá, pouze v to doufám) lze prostě dosadit dopočtenou hodnotu z minulých náměrů zprůměrovanou za několik posledních let.
    Vězměme si třeba situaci kdy otopné těleso začne téct. To je opravdu potřeba souhlas ostatních abych provedl výměnu za nový? Co když souhlas neseženu? Vyteče celá topná soustava. Pak se nebude topit v celém objektu?
    Pokud dochází k výměnám za podobný typ otopného tělesa o stejném výkonu, myslím, že to stačí řešit s výborem nebo se správcem. Ale zde nebylo nikde uvedeno, že došlo ke svévolné výměně. A pokud není poskytovatel poměrového měření schopen osadit konkrétní typ otopného tělesa, měl sám navrhnout rozumné řešení. V opačném případě je to s prominutím břídil, který se do poměrového měření nemá vůbec pouštět.

    Vložil JarekSVJ, 9. Prosinec 2007 - 17:03

    taky si myslím, že poměrové měřiče tepla jdou dát na všechny normální radiatory co se dávají do bytů.

    Vložil Anonymous, 9. Prosinec 2007 - 16:55
    1. Majitel nesmí svévolně měnit radiátor za jiný bez souhlasu ostatních.
    2. Měřidlo je firma schopná podle mě nainstalovat na jakýkoliv radiátor, akorát si musí poznamenat typ a podle toho změnit výpočet.
    3. Požadavek na jiný výpočet pro jednu místnost je zcestný.

    P.L.

    Vložil Anonymous, 9. Prosinec 2007 - 18:00

    Vážený pane P. L.,

    kolikaprocentní souhlas vlasníků je podle Vás třeba ke změně otopného tělesa? Domnívám se, že i kdyby takový souhlas byl udělen, nestačilo by to. K zásahu do otopné soustavy domu je dále třeba minimálně projekt a souhlas stavebního úřadu.

    Jak byste řešil situaci, kdy jeden z vlastníků do otopné soustavy domu již zásah provedl? Děkuji za Váš názor.

    Pepa z Depa

    Vložil Anonymous, 10. Prosinec 2007 - 6:57

    Pokud to nevyplývá ze stanov tak bych vycházel z tohoto:

    1. výměna radiátoru = rekonstrukce → potřeba 3/4
    2. odstranění radiátoru = změna společné části → potřeba 100%

    Sice to zní divně, ale odpověď na 2. otázku zní – NIJAK. Bohužel. My máme taky v domě lidi co si svévolně mění/odpojují radiátory a provádějí i jiné akce proti stanovám apod. Ale co s takovým člověkem? Můj názor je, že by měly být stanovy „prošpikované“ sankcemi. Zákazy samy o sobě jsou k ničemu, lidé o zákazech často vědí ale kašlou na ně protože jim nic nehrozí.

    P.L.

    Vložil Anonymous, 9. Prosinec 2007 - 18:37

    Pane Pepo jak moc velký zásah podle vás je to, když si vlastník sám na svoje náklady nahradí stávající radiatory cca 30 roků staré za nové.

    Vložil Anonymous, 9. Prosinec 2007 - 19:09

    Vážený pane Anonymous,

    otázka nákladů ani velikosti zásahu zde nehraje roli. Tady se řeší problém, co s vlastníkem, který bez souhlasu vlastníka nakládá s majetkem, který je z větší části cizí, aniž by k tomu byl oprávněn.

    Pepa z Depa

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".