poměrová měřidla vody a tepla v bytě

Vložil Jiří Kusala (bez ověření), 11. Srpen 2016 - 17:13 ::

Dobrý den,mám dotaz . Jsme SVJ a prohlášení vlastníka máme podle ZoVB a není v něm zmínka o vodoměrech a kalorimetrech­.Shromáždění vlastníků rozhodlo 51procenty ,že za tyto měřidla budem platit všichni vlastníci stejnou finanční částku . Já si myslím ,že v tomto případě platí nařízení vlády 366/2013 a že měřidla jsou společné a platit by se měli podle velikosti podílu . Mýlím se a nebo mám pravdu . Předem děkuji za odpověd. Jirka

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Svata (bez ověření), 22. Květen 2018 - 21:08

    Měřidla nemají nic společného s velikosti spoluvlastnického podílu.

    Proto se na ně přispívá rovným dílem. Je to logické. Proč by měl někdo za vodoměry atp. platit víc a někdo míň?

    Pokud vám nestačí logika ale chcete závazné stanovisko obraťte se na soud.

    Vložil Pavel II (bez ověření), 12. Srpen 2016 - 15:26

    pokud to nemáte ve svých stanovách uvedeno jinak. Takže se lze důvodně domnívat, že změna způsobu hrazení byla schválena neplatně.

    Vložil Jiří Kusala (bez ověření), 12. Srpen 2016 - 20:12

    Ve stanovám máme3/4.Mám ten samý názor jako vy.

    Vložil Pavel II (bez ověření), 14. Srpen 2016 - 13:12

    zatím platí, že stanovy mají přednost a dokud obsahují ustanovení zrušeného zákona 72/1994 tak se jím stále řídíte. M.j.89/2012Sb.§ 3028 uvádí v odstavci 3 toto: Není-li dále stanoveno jinak, řídí se jiné právní poměry vzniklé přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona, jakož i práva a povinnosti z nich vzniklé, včetně práv a povinností z porušení smluv uzavřených přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona, DOSAVADNÍMI PRÁVNÍMI PŘEDPISY. To nebrání ujednání stran, že se tato jejich práva a povinnosti budou řídit tímto zákonem ode dne nabytí jeho účinnosti.

    Vložil Svata (bez ověření), 22. Květen 2018 - 21:02

    Stanovy že platí víc než zákon? Směšné.

    Vložil René (bez ověření), 15. Srpen 2016 - 9:24

    Ptal se vás na to už jiný diskutující v příspěvku zde: http://www.portalsvj.cz/…-spravu-domu#…

    „Pane Pavle II,“

    „opisování Vám jde výborně. Smím se zeptat, zda tomu, co opisujete, také rozumíte? Pokud ano, měl bych na Vás několik menších a nezáludných otázeček.“

    „Můžete začít tím, že nám vysvětlíte rozdíl mezi právními poměry a právy z nich vzniklými.“

    „Třeba jako vlastník bytu mám k bytu právo (vlastnické), nikoliv právní poměr. Nebo ne?“

    Vložil soudce z lidu (bez ověření), 11. Srpen 2016 - 20:15

    Pokud nejsou v prohlášení vlastníka ani jako vybavení nebo součást bytové jednotky, ani společná část domu, ani třeba v té době nebyly instalované, tak se v této části uplatní zmiňované nařízení vlády, kdo je jejich vlastníkem. Ovšem o té platbě to není až tak jednoznačné. Pokud je použit kalorimetr, tak ten bývá jeden na každý byt a pokud všechny byty mají stejný počet vodoměrů SV a TUV, tak bych to nechal na shromáždění a placení stejné částky. Přece je to věc definovaná jednotkou kus a s tím hrazením podle podílů by mohlo být problematické, pokud by to někdo napadl.

    Vložil Jiří Kusala (bez ověření), 14. Srpen 2016 - 9:24

    Dočetl jsem se ,že ZoVB 72/1994 byl zrušen ,tak si myslím ,že se tetˇ nemůže na tento zákon nikdo odvolávat a musíme se řídit nařízením vlády 366/2013

    Vložil Právo (bez ověření), 11. Srpen 2016 - 20:47

    Právní předpis platí (a to i v případě, že by to přispěvatel pan soudce z lidu řešil lépe, byl-li by zákonodárcem).

    Vložil soudce z lidu (bez ověření), 11. Srpen 2016 - 20:33

    Jenže nařízení vlády se týká, jak se tak dívám, „o úpravě některých záležitostí souvisejících s bytovým spoluvlastnictvím“ a je to prováděcí předpis k provedení zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník v oblasti bytového spoluvlastnictví a nepředpokládám, že jste si tento nesmysl odhlasovali. A vy máte dosud bytové vlastnictví podle ZoVB, takže bych řekl, že rozhodnutí shromáždění vlastníků má přednost, když upravilo platbu za měřidla tímto způsobem a nikdo se nedovolával v zákonné lhůtě neplatnosti usnesení. A pak usnesení vlády by se vás netýká. Ten NOZ je fakt dílo a kdo se má v tom vyznat.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".