Polohové Koeficienty

Vložil Tony, 8. Březen 2023 - 22:15 ::

Lze s nějakou nadějí na úspěch reklamovat polohové koeficienty pro rozúčtování tepla? Ve vyúčtování tepla jsou mezi dřívějším a nynějším rozúčtovatelem neuvěřitelně velké rozdíly v použitých polohových koeficientech (největší 0,75 a 0,45 nebo 0,65 versus 0,35). Oba rozúčtovatelé jsou renomovaní, pyšní se precizní, přesnou a spolehlivou registraci spotřeby a pak je „upraví“ takhle rozdílnými koeficienty?

Jeden z největších expertů – odborníků na rozúčtování mi napsal: Předem je třeba uvést, a na to se často zapomíná, že stanovení polohových koeficientů je uloženo zákonem (z.č. 67/2013 Sb., §6, odst.2) a zodpovědnost za jejich správnost má vlastník objektu (vybor SVJ). Skutečnost, že poskytovatel poměrového měření nějaké koeficienty nabídne či doporučí, na této skutečnosti nic nemění.

Za správnost vyúčtování samozřejmě odpovídá SVJ. Odpovídá také za alespoň jakousi správnost nebo úplnost koeficientů, které se pro výpočty použily? U koho reklamovat tuto věc? Ze strany SVJ je vyúčtování s rozúčtováním doprovázeno dovětkem – v případě, že reklamujete položky ve vyúčtování, které rozúčtovala externí firma, je potřeba podat reklamaci u této firmy. Vyúčtování od firmy však s reklamací vůbec nepočítá – ani slovo o tom, kde reklamaci uplatnit.

Víte, jaké polohové koeficienty se u vás uplatňují? Nabízím „výměnu“ – jejich zveřejnění by mohlo narazit na vyzrazení know-how. T.

  • rozúčtování služeb

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil P_V (bez ověření), 9. Březen 2023 - 17:15

Tyhle redukční koeficienty byly asi stanoveny dle tabulky. Tabulka je empirická, každý si ji stanovuje podle toho svého knowhow. Pokud to chcete mít přesnější, nechte si spočítat ty koeficienty podle tepelně technického modelu budovy a předejte je té rozúčtovací firmě. Možná to i ta firma nabízí, jen SVJ volilo levnější cestu. Budete to mít na tři desetiny podložené výpočtem.

Vložil Hubert (bez ověření), 9. Březen 2023 - 22:24

My jsme take pouzivali empirickou tabulku, ale existuje i jina varianta, tj projekt tepelnych ztrat, ktery jsme si udelali a podle toho pak koeficienty polohy upravili.

Vložil asi tak (bez ověření), 8. Březen 2023 - 23:42

U nás při rozúčtování nákladů polohové koeficienty napoužíváme. Firma, která nám náklady rozděluje na jednotlivé byty používá denostupňovou metodu. Důvod, proč polohové koeficienty nepoužíváme je prostý a uvedl jste tento důvod sám. Poskytovatel poměrového měření nějaké koeficienty nabídne či doporučí, ale za správnost odpovídá svj. Svj, resp. jeho stat. orgán nemá ani tušení, jak byly stanovené. Napíšu to vulgárně a budu kamenován. Polohové koeficienty jsou smyšlené, aby to vyšlo. A pak tam lítají čísla v rozmezí, které jste uvedl. Aby to nebylo rozluštitelné, aby nebylo možné pochybovat a reklamovat, tak se tomu říká know-how. Tak a nyní mě kamenujte. Polohové koeficienty NE. Skvěle vymyšlené, posvěcené vyhláškou, úžasný byznys. Akorát majitel bytu netuší, jak k tomu svému koeficientu přišel. A od nikoho se to nedozví, protože je to know-how.

Vložil P_V (bez ověření), 9. Březen 2023 - 8:31

Denostupňová metoda vám zase zpoplatní i jiné zdroje tepla než ústřední topení.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".