Pokácení stromu

Vložil Anonymous, 18. Leden 2010 - 16:14 ::

Dobrý den,

prosím Vás o radu. Dům je v KN zapsaný v podílovém spoluvlastnictví. Jedná se o 4 majitele, z nichž každý má 1/4 ideálního podílu, tedy i sousedící zahrady. Na té roste strom, který svými kořeny porušuje zděný zahradní domek. Strom leží cca 3 metry od stavby, má průměr kmene 120(měřeno ve výšce 130 cm) a průměr koruny ma cca 10 m. S pokácením stromu souhlasí nadpoloviční většina spoluvlastníků, ale jeden nesouhlasí. Lze v tomto případě strom pokácet, nebo musí všichni spoluvlastnící souhlasit, bez ohledu na velikost jejich podílu?

Děkuji Vám za odpověď.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil flexi, 26. Červen 2015 - 1:14

    v rizeni o kaceni na OŽPaD MÚ je pozadovan pisemny souhlas vsech jednotlivych vlastniku podle KN (musi se vzdy dolozit vlastnicke pravo).

    Flexi

    Vložil svj560prachatice, 18. Leden 2010 - 20:03

    ja bych ho pokácel, jde taky o bezpečnost, takový strom řešte s úřadem, musí se dát ohlášení nebo žádat povolení to už nevím

    Vložil Autor dotazu (bez ověření), 18. Leden 2010 - 20:26

    Bez povolení postupovat dále nelze, to vím, ale při vydání povolení se musí dodat souhlas všech spolumajitelů, prý bez ohledu na velikost spoluvlastnického podílu. Tedy prý nestačí nadpoloviční většina…

    Vložil Manuela (bez ověření), 21. Leden 2010 - 16:13

    Pro autora dotazu:

    Odkud, prosím, máte informaci, že je třeba souhlasu všech spoluvlastníků, bez ohledu na velikost spoluvlastnického podílu? Také jsem to slyšela, a chtěla bych názor něčím podpořit. Řešíme podobnou věc.

    Vložil strom (bez ověření), 22. Leden 2010 - 16:52

    Tuto informaci mám z magistrátu města od referentky. Toto mi poslala: Při posuzování žádosti postupujeme podle zákona č.114/1992Sb.,o ochra­ně přírody a krajiny v platném znění a dle správního řádu, zákon 500/2004. V řízení mají všichni účastníci rovné postavení, nelze pominout žádnou osobu, která má k majetku práva. Povolení bez souhlasu druhého vlastníka Vám tedy nemůžeme vydat.

    Vložil Manuela (bez ověření), 22. Leden 2010 - 22:31

    Děkuji, pane Strom.

    Vložil Petr, 21. Leden 2010 - 18:12

    Zeplatl bych se toho referenta, který to bude povolovat. Strom je ve vlastnictví vlastníků ? Je na zahradě zapsán v Prohlášení vlastníka ? Případně nalejte na kořeny travex.

    Vložil strom (bez ověření), 22. Leden 2010 - 16:55

    Strom se nachází na zahradě, která je v podílovém spoluvlastnictví. V žádném prohlášení vlastníka není.

    Vložil Ludmila, 26. Červen 2015 - 7:18

    O souhlas pokácení stromu, který má po obvodu více než 80 cm musí některý vlastník (nejlépe SVJ) požádat Odbor životního prostředí. Tento odbor pak provede místní šetření a vydá rozhodnutí, zda strom je např. starý, „nemocný“, ohrožuje zdraví a život lidí… .

    Vložil Ludmila, 26. Červen 2015 - 7:26

    Omlouvám se, teď jsem si všimla, že o tom se zde již psalo. Ale je pravda, že pokud strom nějakým způsobem ohrožuje lidi na zdraví a životě, pak může požádat o posouzení stavu kterýkoliv z vlastníků.

    Vložil flexi, 27. Červen 2015 - 0:22

    presne tak, pokud nekteri vlastnci budou chtit strom pokacet a nekteri naopak zachovat, tak ucastnici mohou dolozit uradu posudky svych napr. soudnich znalcu. Ty mohou byt rozporne. Kazdopadne pravo nahradit souhlas vlastnika muze jedine prisl. soud. Rovnez jako v jakemkoliv spravnim rizeni vyzadujici uredni povolovani. Nikdy se nesmi porusit rovnost prav zadneho ucastnika.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".