plynovod a odměna předsedy

Vložil Lucka R. (bez ověření), 26. Březen 2012 - 14:10 ::

jak mám prosím zaúčtovat rozvod plynu:

  1. první část je na pozemku, na kterém máme věcné břemeno
  2. druhá část je na našem pozemku, který patří k domu
  3. třetí část je rozvod po společných prostorech až k bytovým jednotkám

Na faktury jsme se skládali rovným dílem.

A ještě mám jeden dotaz – svj vzniklo v půlce června 2011. Do dnešního dne si předseda ani místopředseda nic nevyplatili. Kdyby to bylo možné tak ani nic nechtějí. Lze toto vyřešit jednou za rok (zaúčtované a vyplacené v roce následujícím) celkovou částkou v minimální výši? A pokud ano jaká je minimální výše

Velice děkuji za pomoc

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Krobot (bez ověření), 26. Březen 2012 - 17:08

    Plynovou přípojku od Vás RWE odkoupí (pokud byla předmětem díla). Od hlavního uzávěru do domu (lhostejno jaké je vlastnictví pozemku) se jedná o OPZ ve společném vlastnictví podle podílu vlastníků. Takto měla být i úhrada vlastníky provedena. Účtuji to jako běžný náklad (oprava a údržba). Odměnu za výkon funkce stanoví shromáždění vlastníků a žádné minimum neexistuje. Po dohodě nemusí být žádná. V menším společenství s dobrými vztahy je rozumné se výplatě odměn a mezd vyhnout a ušetřit si řadu administrativních kroků o svých penězích nemluvě.

    Vložil lake, 26. Březen 2012 - 17:07

    Nejasný dotaz. V první řadě si musíte ujasnit o jaké technické zařízení jde. Pak musíte vědět kdo je jeho vlastníkem. Teprve podle toho lze případně mluvit o zaúčtování.

    Rozvod plynu se skládá z plynovodu, plynovodní přípojky a odběrného plynového zařízení (OPZ).

    Plynovodní přípojka je vše počínaje odbočením z plynovodu až k přírubě hlavního "domovního" uzávěru. Vlastnictví plynovodní přípojky nijak nezávisí na tom pod jakým pozemkem je přípojka zřízena. Rozhodující je pouze kdo je vlastníkem přípojky. To víte pouze Vy, my nikoliv.

    Odběrné plynové zařízení (OPZ) je vše od hlavního uzávěru (včetně) až po plynové spotřebiče. Jistě máte definováno v Prohlášení vlastníka budovy kde je hranice mezi společnou částí OPZ a částí v majetku jednotlivých VJ. To znáte pouze Vy, my nikoliv.

    Plynovodní přípojka bývá příslušenstvím domu podle § 2 písm. (g) ZoVB. Zpravidla ji tedy nemůžete nikam "zaúčtovat". SVJ neúčtuje o cizím majetku. Mimochodem společnou část OPZ nemůžete též nikam "zaúčtovat", neboť je ve spoluvlastnictví vlastníků jednotek jako společné technické zařízení domu.
    --------------------------------------------------------------------------------------
    Napsala jste ovšem, že "jste se na faktury skládali rovným dílem". To by znamenalo, že plynová přípojka a OPZ jsou v ideálním podílovém spoluvlastnictví více osob podle § 136 a násl. Občanského zákoníku. Je-li to tak, SVJ nemá s tímto cizím majetkem nic společného a nemůže jej "zaúčtovat" ze stejných důvodů jako v předchozím odstavci.

    lake

    Vložil Lucka R. (bez ověření), 27. Březen 2012 - 9:41

    Dobrý den, velice Vám děkuji. Pravděpodobně, jak jsem vyzjistila, jsme majiteli dle občanského zákoníku jak píšete – (jsme bytový dům o šesti bytech) Každý platil vše co se týkalo zřízení plynu jednou šestinou. Bohužel se tyto peníze poslali na účet svj a z toho se uhradila fakturace. Jak tedy z této chyby?

    Vložil lake, 27. Březen 2012 - 11:19

    Jsou tři možnosti:

    (1) Plynová přípojka bude označena za vlastnictví SVJ – právnické osoby. Pak byste ji skutečně vedla v majetku SVJ jako věc nemovitou.

    (2) Plynová přípojka byla zřízena jako společné příslušenství domu (ve spoluvlastnictví všech vlastníků jednotek). V tom případě je nutno změnit obsah Prohlášení, neboť došlo k vytvoření nové věci, která se stala jejich společným vlastnictvím. Současným i budoucím vlastníkům jednotek tím vznikne povinnost podílet se na údržbě a opravách přípojky podle svých spoluvlastnických podílů.

    (3) Přípojka byla zřízena do podílového spoluvlastnictví podle ObčZ, a to v poměru, v jakém se na její pořízení spoluvlastníci věci složili. V tom případě ovšem VJ zůstává i po prodeji své jednotky spoluvlastníkem přípojky a je povinen podílet se i nadále na její údržbě a opravách. Naopak nabyvatel jednotky nemá k přípojce žádný právní vztah a není povinen na údržbu ani opravy nijak přispívat. (Jedině že by si zakoupil podíl na přípojce spolu s bytovou jednotkou, ale k tomu jej nelze přinutit).

    Z uvedeného přehledu je zřejmé, že možnost č. 3 v sobě skrývá budoucí nepřekonatelné problémy. Je možno se jich zbavit např. odprodejem přípojky vlastníkovi plynovodu, jak už zde bylo uvedeno.

    lake

    Vložil Lucka R. (bez ověření), 27. Březen 2012 - 20:59

    Ach jo! Jak píšete, tak třetí možnost nepřipadá v úvahu. To je tak, když se koná dřív než přemýšlí. Dozvěděla jsem se též od člena výboru, že by rád plynovou přípojku odprodal plynárnám. V klasickém účetnictví bych si s tímto poradila (jak jsem se již zmínila), ale tady jsem totálně v koncích. Od vzniku SVJ máme jen zálohy vlastníků na energie a do fondu oprav, bankovní účet + pokladnu a fakturu od notářky při vzniku SVJ. Asi mi nezbyde nic jiného než vystavit, sice špatně, ale aspoň v termínu daňové přiznání s tím, že pak podáme dodatečné (popř. opravné)

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".