Plná moc se správcem SVJ

Vložil solid (bez ověření), 12. Únor 2018 - 22:02 ::

Dobrý den všem, dovolím si požat Vás o názor,zkušenost, ohledně udělení plné moci správci našeho SVJ,který požaduje po vlastníku jednotky /já a manželka,jednotka ve společném jmění / plnou moc na dobu neurčitou s odkazem na NOZ 1185 odst. 2 – Spoluvlastnictví jednotky

(2) Spoluvlastníci jednotky zmocní společného zástupce, který bude vykonávat jejich práva vůči osobě odpovědné za správu domu.

Termín na dobu neurčitou se mi trošku nezdá.Raději bych volil možnost / pokud taková je /udělit plnou moc pouze na dobu určitou s vymezením doby platnosti a omezením na výkon konkrétního právního jednání se správcem. Děkuji za Vaše názory.

  • NOZ § 1185

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Pavel, 12. Únor 2018 - 22:57

solide,

NOZ v § 1185/2 požaduje, aby spoluvlastníci určili společného zástupce. Ten má jednat za celou jednotku ve spoluvlastnictví. Tím společným zástupcem může být jeden ze spoluvlastníků nebo cizí osoba.

Neznamená to, že byste zmocňoval správce, aby jednal za Vaši jednotku.

Praktické je to např. u velké garáže s desítkami spoluvlastníků.

U SJM je to hloupost a je snaha ustanovení novelizovat.

Pokud se s manželkou dohodnete, že jeden z vás bude společný zástupce, tak vyhovíte současnému znění paskvilu NOZ.

Nevidím důvod, proč byste nemohl omezit platnost zmocnění, jen ho potom budete obnovovat.

Hezký den!

Pavel

Vložil TN. (bez ověření), 13. Únor 2018 - 10:45

Soudil jsem se, soudce KS o společném zástupci vůbec neslyšel (zkoušel jsem trik spočívající v podstřelení usnášeníschopnosti vymazáním účasti těch spoluvlastníků, kteří neměli zmocnění, což byli všichni) a námitku ignoroval. Žalobu jsem vyhrál na jiných porušeních zákona. Všiml jsem si v rozsudcích většiny KS, že soudci námitky o nezmocnění společného zástupce zcela přecházejí. Jde o docela zajímavý přístup soudní moci, protože zákon říká, že zmocnit musí, podle mne tedy musí. Nicméně realita je taková, že nejspíše soudy nad neexistencí zmocnění přimhuřují oči (jde spíše o to, že zákon nehovoří o písemném zmocnění, možná se v tom soudcům nechce hrabat). Nevylučuji však, že některý soudce by mohl být přísnější a záleží také, jestli se poddá sofistikovanému právnímu rozboru žalobce.

U spoluvlastníků bych osobně zmocnění zanechal, vždyť jde o obdobu správce společné věci. U manželů myslím, že takové zmocnění je blbost.

Novelizace NOZ se bojím. Legislativci nedostatky (ne)odstraní, dvojnásob nových nedostatků přidají. Viz návrat zákonného předkupního práva – má svojí logiku, ale implementace je nešťastná a nedomyšlená. Osobně jsem stoupencem liberálního občanského zákoníku a co kdo chce, ať si dá do smlouvy a stát ať mu do toho nekecá.

Vložil člen svj (bez ověření), 13. Únor 2018 - 11:02

Nemusí. Proč by musel.

Vložil člen svj (bez ověření), 13. Únor 2018 - 11:11

Chtěl bych vidět, který soud by rozhodnul, že mám dát plnou moc právě tobě, vole mínusovači.

Vložil člen svj (bez ověření), 12. Únor 2018 - 22:44

Na plnou moc musí být vždycky dva. Jeden co jí dává a druhý co jí přijímá. Není to jednostraný úkon. Žádný zákon vám nemůže nařídit, že někomu plnou moc dát musíte. Nemusíte. Nikdo nemá právo po vás požadovat udělení plné moci. O tom, komu dáte plnou moc rozhodujete pouze vy a nemusíte ji dát vůbec nikomu. Osobně bych plnou moc žádnému správci neudělil.

Vložil Hrubý (bez ověření), 13. Únor 2018 - 12:02

Je o udělení plné moci podle § 1185

„(2) Spoluvlastníci jednotky zmocní společného zástupce, který bude vykonávat jejich práva vůči osobě odpovědné za správu domu. To platí i v případě manželů, kteří mají jednotku ve společném jmění.“

tzn., že správce chce od manželů plnou moc, kdo z nich bude vykonávat práva vůči SVJ (např. hlasovat na shromáždění). Nejde o to, jak píšete, že by správce chtěl od manželů plnou moc na to, že on sám (správce) bude za ně hlasovat na shromáždění vlastníků.

Vložil JaVa, 13. Únor 2018 - 14:25

Záleží co máte na mysli pod pojmem „správce“.Jestli se ve vašem případě jedná o právnickou osobu SVJ dle § 1190/89/2012 Sb.,nebo pouze o tzv.,„externího správce“,který pro SVJ vykonává některé smluvní činnosti.

V tom prvním případě je použití § 1185 na místě.

Ale v tom druhém,mi není jasné na základě jakého § znění zákona,vyžaduje „nějaký externí správce“ od těchto vlastníků spoluvlastnících bytovou jednotku nějakou plnou moc.Tito spoluvlastníci, jsou v právním vztahu pouze vůči právnické osobě SVJ a jen ona,resp.,její výkonný orgán po nich tuto plnou moc muže dle zmiňovaného § 1185/89/2012 Sb.,požadovat!Ex­terní správce, je na základě příkazní smlouvy v právním vztahu, pouze s právnickou osobou SVJ a nikoliv s jejími členy.

Přeji hezký zbytek dne.JaVa

Vložil člen svj (bez ověření), 13. Únor 2018 - 12:33

Jestli tady někdo něco nechápe, tak jste to vy. Jak chcete donutit některého ze spoluvlastníků, aby dal někomu plnou moc? Odpovězte mi. Když nebude chtít, tak jí jednoduše nedá. Proč by to taky dělal. Tak co tedy s ním uděláte?

Vložil Jdoucí kolem (bez ověření), 13. Únor 2018 - 12:54

U nás to řešíme tak, že pokud není zmocnění pro společného zástupce, tak spoluvlastníci nesmí hlasovat. Sice se vztekají, ale mají smůlu. Já jsem NOZ nenapsal.

Vložil člen svj (bez ověření), 13. Únor 2018 - 13:01

Ale, ale, a kde je v NOZ napsané, že nesmí hlasovat? Já to tam nevidím. A na schůzi u vás můžou přijít?

Vložil Jdoucí kolem (bez ověření), 13. Únor 2018 - 13:20

Účastnit se může, jen nesmí hlasovat. Každá jednotka má jen jeden hlas, který podle § 1185 uplatňuje společný zástupce. Pokud není společný zástupce, tak není kdo by hlasoval.

Vložil člen svj (bez ověření), 13. Únor 2018 - 15:02

A tento výklad zákona vám říkal kdo?

Vložil tasida (bez ověření), 13. Únor 2018 - 4:02

Jenom blbec dá plnou moc bez rozmyslu jen tak někomu, aby mu spravoval jeho majetek a jednal jménem majitele.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".