Plná moc

Vložil Mirka2, 31. Leden 2012 - 10:12 ::

Dobrý den, prosím o radu. Společník SVJ mi dal plnou moc, která je řádně notářsky ověřená pro jednání v SVJ. Bohužel tuto plnou moc pověřený vlastník nerespektuje a odmítá se mnou komunikovat. Jak se proti tomuto jednání mohu bránit? Děkuji za rady

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Makahari (bez ověření), 6. Duben 2012 - 20:23

    Prosím o radu, jak postupovat v případě, že vlastník dá plnou moc k zastupování majiteli správní firmy s právem hlasovat jen proto, že nebyla správní firma na shromáždění pozvána, jako tomu bývalo v minulých letech. Správní firma potřebovala informace, co se bude na schůzi projednávat, protože výbor již naznačil, že navrhne shromáždění vlastníků výpověď mandátní smlouvy. Na schůzi byl ale i vlastník, který jí plnou moc dal, chvíli mluvila správní firma, chvíli vlastník, hlasoval vlastník. Správní firma udělala s tímto vlastníkem komplot a snaží se všemožným vykonstruovaným obviňováním výboru z finančních machinací a špatného hospodaření rozeštvat lidi v domě. Kromě toho mu dovoluje nahlížet do všech dokumentů společenství, které má k dispozici. S tím si snad poradíme, mně jde spíš o tu udělenou plnou moc a zároveň přítomnost vlastníka na schůzi. Děkuji za odpovědi.

    Vložil lake, 7. Duben 2012 - 17:49

    K zastupování na shromáždění vlastníků neexistuje dosud žádný judikát. Věc se však již řešila pro právnické osoby založené podle Obchodního zákoníku.

    Podle usnesení Nejvyššího soudu 29 Odo 701/2004 se nepřipouští, aby na schůzi (pokud s tím tato nevysloví souhlas) byl přítomen současně jak člen (akcionář/spo­lečník), tak i jeho zástupce. Účelem zastoupení je totiž zajistit členovi družstva, který se nemůže zúčastnit, možnost aby se podílel na rozhodování prostřednictvím zástupce. Při přítomnosti samotného člena odpadá jakýkoliv důvod k přítomnosti zástupce.

    Shrnuji: Jestliže vlastník udělil plnou moc, zastupuje jej na shromáždění od počátku do konce zmocněnec. Tato skutečnost se bere do úvahy již při zjišťování účasti a zaznamená se do zápisu. Je-li vlastník sám přítomen, může plnou moc na místě vypovědět; shromáždění se pak již účastní pouze on sám. Není ale možné, aby se oba nějak navzájem střídali během schůze.

    lake

    Vložil AnonymousX (bez ověření), 31. Leden 2012 - 10:28

    Nevím kdo je „společník SVJ“. Majitel jednotky? Dodavatel? Správce?

    Postupujte stejně jak by postupoval přímo ten, koho zastupujete a pověřený vlastník by s ním odmítal komunikovat.

    Vložil Neználek neregistrovaný (bez ověření), 1. Únor 2012 - 9:13

    Pro AnonymouseX:

    Společník = člen společenství = vlastník jednotky = spoluvlastník domu.

    Vložil Mirka2, 31. Leden 2012 - 12:00

    Společník SVJ je majitel jenotky (můj otec dlouhodobě v zahraničí). Promiňte, ale z Vaší rady nejsem dvakrát moudřejší. PV mě i vykázal ze schůze SVJ s tím, že plná moc pro zastupování člena SVJ nelze dát.

    Vložil Pavel, 31. Leden 2012 - 12:08

    Mirko,

    pokud jste se nechala vykázat ze shromáždění, tak asi neznáte základy občanského práva. Berte to prosím pouze jako konstatování, nikoliv výtku. Doporučuji sepsat doporučený dopis na PV, nejlépe od advokáta, kde by tomu trotlovi vysvětlil, co je to plná moc. Zároveň si vyžádejte informace o hospodaření SVJ.

    Pokud PV tvrdí takové věci jaké uvádíte, tak bych měl velkou obavu jak vůbec SVJ vede.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Mirka2, 31. Leden 2012 - 12:25

    Děkuji Vám Pavle. Asi před měsícem jsem se tu s Vámi bavila o našem hospodaření a nevedení účetnictví. Já bych se odbít nenechala, ale ona vyzvala všechny účastníky schůze do jejího bytu, kam opravdu se násilím vnucovat nebudu. Jen jsem si chtěla utvrit své znalosti v SVJ, raději se desetkrát někoho zeptám, než abych jednala neoprávněně. Hezký den

    Vložil lake, 31. Leden 2012 - 20:29

    Mirko,
    píšete, že jste se chtěla účastnit shromáždění na základě plné moci vystavené vlastníkem jednotky, avšak to Vám bylo znemožněno. Vlastník jednotky má nyní možnost obrátit se na soud jako "přehlasovaný vlastník" ve smyslu § 11 odst. 3 ZoVB.

    Nebyl-li vlastník jednotky řádně pozván na shromáždění vlastníků jednotek, tedy nebyla-li mu řádně a včas doručena úplná pozvánka (ve formě a způsobem určeným zákonem a stanovami), přičemž vlastník jednotky se shromáždění proto nezúčastnil, lze jej považovat ve smyslu § 11 odst.3 poslední věta BytZ za přehlasovaného vlastníka.
    Aktivně věcně legitimovaným vlastníkem jednotky k podání návrhu dle § 11 odst.3 poslední věta Bytz je, za splnění ostatních zákonných předpokladů, i ten vlastník jednotky, jenž se nezúčastnil shromáždění proto, že nebyl v souladu se zákonem a stanovami pozván.

    (podle usnesení Vrchního soudu v Praze ze dne 3.12.2009, sp.zn. 7 Cmo 188/2009)

    Domnívám se, že naprosto stejně je třeba hodnotit případ, kdy vlastníkovi (nebo jeho zplnomocněnci) bylo zabráněno v účasti na shromáždění např. tím, že byl z místnosti vykázán, nebo tím, že shromáždění se uskutečnilo v místě kam mu nebyl umožněn přístup.

    Požadavek žalobce v řízení dle § 11 odst.3 poslední věta ZoVB může znít i jen na to, aby soud vyslovil neplatnost shromážděním přijatého usnesení.

    lake

    Vložil AnonymousX (bez ověření), 31. Leden 2012 - 13:04

    Zřejmě máte pověřeného vlastníka – ženu, která si dělá co chce. Pokud má podporu ostatních, budete to mít těžké. V případě neumožnění účasti na shromáždění lze toto napadnout pro neplatnost. Pokud je to jak popisujete, tak bych tu žalobu podal.

    Vložil Aspekt, 7. Duben 2017 - 23:49

    např. 29 cdo 3399/2010.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".