Plisen a zatepleni

Vložil Lolo (bez ověření), 9. Červen 2018 - 15:33 ::

Zdravim,chtela bych se zeptat odborniku,zda-li je pravda,to co nam tvrdi vybor a to – pri zatepleni se zamezi tvorbe plisne v byte.Je to vubec mozne? Jedna se o zatepleni cihlove budovy.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Zima (bez ověření), 17. Červen 2018 - 15:17

    Dobrý den,

    v případě, že se v bytě vyskytne plíseň, tak musí odborník zjistit skutečnou příčinu vzniku plísní. Plíseň vznikne pouze tam, kde je vlhko. Kde je sucho, tam plíseň nevznikne. Odborník obvykle k zjištění skutečné příčiny vzniku plísní potřebuje vlhkoměr na měření vlhkosti zdiva, vlhkoměr na měření relativní vlhkosti vzduchu v interiéru, teploměr na měření teploty vzduchu v interiéru a termovizní kameru na měření povrchových teplot míst s výskytem plísní. Tímto způsobem je odborník schopen zjistit (vlhkost zdiva, teplota rosného bodu, kritická teplota vzniku plsíní), zda je zdrojem plísní „voda v konstrukci stavby/v cihlovém zdivu“ nebo voda ve formě kondenzátu vznikajícím na chladném podkladu (kondenzace vzdušné vlhkosti). V případě, ře se jedná o „vodu v konstrukci stavby“, tak je potřeba přijmout správná sanační opatření a budovu/byt odvlhčit. Odborník na plísně by se měl v odvlhčovacích metodách vyznat a doporučit další postup. V případě, že se jedná o vlhkost vzniklou jako výsledek kondenzace vzdušné vlhkosti interiérového vzduchu na chladném podkladu, tak by měl být odborník schopen doporučit metody vedoucí ke snížení relativní vlhkosti interiérového vzduchu a ke zvýšení povrchových teplot povrchů s výskytem plísní. Zvýšení povrchových teplot povrchů s výskytem plísní je možno dosáhnout právě zmiňovaným zatepelním obvodového pláště budovy – jako jednou z mnoha možných metod. Jsou případy, kdy se jedná i o vzájemnou kombinaci výše uvedených dvou příčin. V situaci, kdy je výborem argumentováno, že zateplení zamezí vzniku plísní, tak se uvažuje pouze o případu zvýšení povrchových teplot interiérové strany obvodového pláště budovy. Čili tvrzení výboru je pouze polopravdou – může to být pravda, ale také to být pravda nemusí. Zateplení může pomoci, ale musí být odborníkem prověřeno, že skutečnou příčinou vzniku plísní je nízká povrchová teplota interiérové strany obvodového pláště budovy. V případě, že odborník nezměřil vlhkost stavební kostrukce (vlhkost cihlového zdiva obvodového pláště budovy) a zdivo je nepřípustně vlhké a je provedeno zateplení obvodového pláště budovy, tak je zaděláno ne velký problém a to nejenom s plísněmi. Odborník by měl být schopen poradit ve věci prevence vzniku plísní a ve věci správného postupu při odstraňování plísní.

    Jsem certifikovaným znalcem v oboru sanace plísní a členem České společnosti pro odvlhčování staveb. V případě zájmu mohu pomoci.

    S pozdravem Jaroslav Zima

    Vložil realista (bez ověření), 18. Červen 2018 - 2:03

    Pane Zimo, ohříváte si zde své teoretické polívčičky. SVJ nemá žádnou kompetenci odstraňovat vlhkost z bytu vlastníka, který netopí, protože se domnívá, že ušetří a říká, že topit nemusí, protože mu není zima. Jak byste to chtěl řešit a realizovat? Vlastník bude především kašlat na vaše rady, protože má svůj vlastní názor jak má žít ve svém bytě a ten mu vy těžko se svými radami odborníka vymluvíte. On vás totiž odborníkem neuznává.

    Vložil Jan Drábek (bez ověření), 10. Červen 2018 - 20:47

    Plíseň má doma především ten, kdo má doma abnormální vlhko. Lépe řečeno ten, co vaří a nepoužívá digestoř, suší doma prádlo a u toho nevěttrá a především pravidelně nevěttrá celej byt. Sám člověk vydejchá celkem dost vody, takže je potřeba pravidelně a krátce věttrat.

    Vložil Pipín (bez ověření), 9. Červen 2018 - 19:19

    Může být…

    1. Zvýšením vnitřní povrchové teploty zdiva(zateplením) snížíte kondenzaci vzdušné vlhkosti na povrchu zdiva.
    2. vlhké zdivo totiž rychleji prochládá – ztrácí izolační vlastnosti – tím pádem na něm více kondenzuje vzdušná vlhkost = začarovaný kruh.

    Zateplení je ale jen jeden krok k odstranění těchto problémů – podstatné je začít odizolováním sklepů – i původně suché sklepy po pouhém zateplení a výměně oken za nové bývají naráz vlhké a plné plísně, dříve jaksi přirozeně profukovaly. Dá se předpokládat, že pokud nemáte vyřešené sklepy a bydlíte v přízemí, plísně se nezbavíte.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".