Platnost n.v. 371/2004 Sb. tzv. "vzorové stanovy" končí přijetí stanov nových, nebo již 1.1.2014???

Vložil JaVa, 25. Červenec 2017 - 14:52 ::

V roce 2014, ještě SVJ nebylo zapsáno v RS a nemělo zvolený statutární orgán,ani své stanovy.Povinně se tedy řídilo n.v. 371/2004 Sb.,„vzorovými stanovami“.Na jedné schůzi „samosprávy“,kde byli přítomni družstevníci i vlastníci jednotek se hlasovalo mj. i o změně rozúčtování služby-nákladů za provoz výtahu.Při hlasování bylo zjištěno,že není přítomno potřebné kvorum,nutné k přijetí usnesení.Předseda samosprávy tedy schůzi rozpustil a následující týden obešel nájemníky(druž­stevníky) i vlastníky jednotek s listinou, na které byly vypsány všechny body k původní neplatné schůzi samosprávy obyvatel domu a nechal si potvrdit souhlas se všemi body,o kterých se nemohlo hlasovat na zmatečné schůzi.Toto hlasování mimo zasedání odůvodňoval platností NOZ,konkrétně § 1210 až 1214 z.č. 89/2012 Sb.,přestože SVJ ještě nemělo schválené žádné stanovy(ani zvolený statutární orgán a nebylo zapsáno v RS) a bylo povinno se řídit v tomto konkrétním případě pouze n.v. 371/2004 Sb.,kde se o možnosti hlasování mimo zasedání píše v Čl. XII

Zvláštní způsob rozhodování ve společenství

V případech, kdy je podle zákona o vlastnictví bytů potřebný souhlas všech členů společenství (§ 11 odst. 5 a § 13 odst. 3), může být tento souhlas vyjádřen jednotlivými členy společenství také mimo schůzi shromáždění písemně na jedné listině či na více listinách, které obsahují označení záležitosti, k níž je souhlas vydáván, datum a podpisy členů společenství.

Bylo tehdy toto hlasování mimo zasedání v naprostém pořádku, či nikoliv?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil tep (bez ověření), 25. Červenec 2017 - 16:56

    V textu jsem nenašel nic, co by zpochybňovalo platnost hlasování per rollam po neusnášeníschopném shromáždění vlastníků. Pokud se do 3 měsíců od oznámení výsledků hlasování žádný z přehlasovaných vlastníků neobrátil na soud, jsou výsledky hlasování per rollam platné.

    Vložil JaVa, 25. Červenec 2017 - 17:55

    Děkuji za příspěvek.Mě by zajímalo,zda je toto hlasování platné i v případě nesplnění podmínky vyžadovaného souhlasu všech vlastníků jednotek = 100% písemná dohoda všech dotčených.

    Tato podmínka k hlasování mimo zasedání je uvedena v n.v. 371/2004 Sb., a já nevím zda byla v tomto konkrétním případě splněna.

    JaVa

    Vložil tep (bez ověření), 25. Červenec 2017 - 19:41

    Staré nařízení vlády má podle mého laického názoru menší právní sílu než NOZ. V zákonné lhůtě se nikdo neobrátil na soud, takže není k tomuto problému žádný judikát, který by platnost uvedeného hlasování zvrátil. Kde není žalobce, není ani soudce. Pokud se někdo chce ohánět citovaným NV, tak to měl udělat v zákonné lhůtě a já netuším, co by na to tenkrát řekl soud. Kdo svá práva včas nehájí, ten o ně přichází.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".