platba za ohřev teplé vody v rozestavěném bytě

Vložil simmed (bez ověření), 3. Září 2013 - 15:16 ::

Dobrý den,

bydlíme v novostavbě, kde ale nejsou prodány všechny bytové jednotky, navíc ty co nejsou prodány jsou ve stavu rozestavěnosti. Momentálně řešíme vyúčtování. Rozpočet nákladů na ohřev teplé vody – základní složka 30%. Při výpočtu Kč/m2 byla použita pouze podlahová plocha prodaných bytů (cca 1100m2) a nikoli celková podlahová plocha zúčtovací jednotky (cca2500m2), tak jak uvádí vyhláška 372/2001 Sb. Dle mého názoru měla být použita pro výpočet celková podlahová plocha (cca2500m2), i přestože neprodané byty jsou ve stavu rozestavěnosti (stav bytů – holobyt, chybí podlahy, dveře, koupelna – obklady, sanita, wc). Voda se přeci musí ohřívat neustále a pokud je byt napojen na společné tepelné zařízení, tak by základní složku vlastník platit měl. Myslíte, že má úvaha je správná? Děkuji za odpověď. Simona

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 7. Září 2013 - 8:22

    Simmed,
    vlastnictví jednotky (bytu) podle ZoVB vzniká vkladem prohlášení vlastníka budovy do katastru nemovitostí (§ 5 odst. 1 ZoVB). Od toho okamžiku má každá jednotka (byt) svého vlastníka a ten je povinen hradit (kromě jiného) i náklady za poskytované služby. Je bezvýznamné, zda bytová jednotka je (uvnitř) způsobilá k obývání či nikoliv. Výjimka by musela být uvedena v pravidlech rozúčtování, přijatých podle § 11 odst. 4 ZOVB.

    Pokud do jednotek je přiveden rozvod TUV až po hlavní bytový uzávěr (a tento společný rozvod je funkční včetně cirkulace), pak je pouze problém vlastníka, jestliže se nenapojil. Samotná skutečnost, že vodu zatím neodebírá, nemá žádný vliv na jeho povinnost hradit základní složku nákladů na poskytování TUV. Ta činí podle platné vyhlášky 30% celkových nákladů na ohřev TUV, rozúčtováno podle podlahové plochy.

    lake

    Vložil simmed (bez ověření), 7. Září 2013 - 12:51

    Děkuji Vám za informace, zákon jsem pročítala, akorát jsem si to chtěla potvrdit ještě od někoho znalejšího. Ještě jednou děkuji Simona

    Vložil X (bez ověření), 8. Září 2013 - 18:56

    Souhlasím s lakem, u nás se kdysi developer také podílel na základní složce nákladů na teplo za své neprodané byty, které se rovněž dodělávaly až po uzavření smlouvy o převodu (podlahy, kuchyně, obklady, apod.).

    Je tu ale ještě jedno daleko větší nebezpečí.

    Z vlastní zkušenosti doporučuji v nezabydlené novostavbě maximálně šetřit teplou vodou (studenou šetřit netřeba). Teplou vodu raději ani nepouštějte, raději si ji ohřívejte v hrnci na sporáku, jak to dělávaly naše babičky. Vyjde vás to mnohonásobně levněji.

    Důvodem je stupidní vyhláška 372/2001 Sb. O tom se zde již dříve psalo. Při velmi malé celkové spotřebě může být cena za 1 m3 TUV astronomická. Celkovou spotřebu nijak neovlivníte a předem ji ani neznáte. Od poskytovatele tedy odebíráte něco za cenu, kterou vám předem nesdělí, neboť ji sám nezná. Hypoteticky může nastat situace, že za spotřebovaný 1 m3 TUV zaplatíte 70% celkových nákladů na ohřev za celé zúčtovací období. Na druhou stranu víte, že odebíráte TUV za cenu, kterou předem neznáte, a tudíž s tím musíte počítat.

    Vložil roztomily, 9. Září 2013 - 11:26

    Neslouhlasím, právě popisovaná stupidita ve vyhlášce 372/2001 Sb. byla odstraněna vyhláškou 194/2007 Sb. kde právě v příloze 2 naleznete max. cenu teplé vody.

    Vložil roztomily, 6. Září 2013 - 21:37

    Dobrý den, prostudujte vyhlášku 194/2007Sb. zejména její přílohu 2 kde naleznete i max. ceny. Sám nejsem expert ale hledejte pod štítkem vyhláška194/2007Sb. Základní složku bych rozúčtovával podle SVP (spoluvlastnických podílů).

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".