Platba společné energie

Vložil S.L. (bez ověření), 9. Červen 2018 - 12:11 ::

Dobrý den. Mám dotaz ohledně rozúčtování společné el.energie. V našem svj je to tak, že přijde složenka, předseda částku sníží o peníze z nájmu vysílače, co je na střeše (cizí firma), výsledek vydělí počtem lidí v domě a pak obejde byty a peníze bez dokladu vybere. Vše se děje bez účetnictví a bez účetní závěrky. Mohu se proti tomu nějak ohradit? Nesouhlasím s postojem výboru, který tvrdí, že účetnictví a účetní závěrky, SVJ vést nemusí. Mohu tedy na základě neexistujících předpisů plateb a ujednání o rozúčtování, přestat platit s tím, že vše zaplatím až bude účetnictví v pořádku? Předem děkuji za odpověď.

  • §1/2a 563/1991Sb.

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil janica, 12. Červen 2018 - 8:34

V našem SVJ platíme měsíční zálohy na elektřinu. Při ročním vyúčtování se vyúčtuje spotřeba elektřiny ve společných prostorách. Chodit vybírat po bytech je nepředstavitelné, to by si vlastníci mysleli, že jsme se zbláznili a taky v mnoha bytech bydlí nájemníci, vlastníci jsou mimo město, naštěstí jen v ČR. A nedat příjmový doklad, když vlastník zaplatí? Lze to považovat za zpronevěru, obohacení. Účetnictví se vést musí. Jak dokáže, že ty peníze vyúčtoval správně a nepoužil pro svou potřebu, když to nedoloží doklady. Říká se, důvěřuj, ale prověřuj a taky platí, co není psáno, není dáno. Cizí peníze nejsou moje vlastní peníze.

Vložil Viktorrrr (bez ověření), 12. Červen 2018 - 9:24

Slyšeli jste někdo o bezhotovostním bankovním převodu? Nebo SIPO? Úžasné nápady vymysleli asi před 50 lety, co?

Bankovní převody pro ty co ovládají bankovní internetovnictví SIPO pro ty co se zasekli v roce 1980 a nemají na ty „internety“ už věk.

A máte vyřešenu hotovost.

Vložil Šek (bez ověření), 12. Červen 2018 - 16:37

„Bankovní převody pro ty co ovládají bankovní internetovnictví SIPO pro ty co se zasekli v roce 1980 a nemají na ty „internety“ už věk.“

Pan Viktorrrr zjevně neslyšel o platbě šekem ani nemá šekovou knížku.

Vložil §§ (bez ověření), 12. Červen 2018 - 9:28

Domnívám se, že původní dotaz je smyšlený. To snad není ani možné. Nebo někdo, možná tazatel, žije úplně mimo realitu.

Vložil JaVa, 12. Červen 2018 - 12:09

„Domnívám se, že původní dotaz je smyšlený.“

Původní dotaz nemusí být vůbec smyšlený.„Lidová tvořivost“ statutárních orgánů SVJ,jejich externích správců a nejen jich, ale i řadových členů SVJ, je nevyzpytatelná­.Stačí si pročíst vlákna,kde ve stanovách zakazují držení zvířete v bytě.Přikazují vlastníkům bytu, aby uklízeli společné části domu.Bez změny prohlášení vlastníka rozdělí SVJ o sedmi vchodech na 7 „podružných SVJ“,s rozlišnými platbami na správu domu a služby s ní spojenými atd.atd.

A všechny tyto „ptákoviny“odů­vodňují tím,že se to přece odsouhlasilo na shromáždění vlastníků.popř.je to tak přece napsané v našich stanovách.Na to,že je to v rozporu s platnými zákony,vůbec nehledí!Oni to tak chtějí a tak to taky bude! A"basta".

Přeji Vám hezký zbytek dne.JaVa

Vložil §§ (bez ověření), 12. Červen 2018 - 12:26

Máte pravdu JaVa, je to tak. A našly by se i další pikošky.

Vložil P_V (bez ověření), 9. Červen 2018 - 14:04

Podle zákona 67/2013 §7 musí SVJ vyhotovit vyúčtování. https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2013-67

Ohledně účetnictví a uzávěrky viz http://www.portalsvj.cz/…etnictvi-svj#… , http://www.portalsvj.cz/…koveho-soudu

Rozúčtování může být jen per huba. Například pokud se to rozdělení nákladů „vždycky tak dělalo“ a nebyly námitky, dá se to tak považovat za ujednané. Teprv když se někdo ozve (např. Vy), bude se to muset oficiálně ujednat na shromáždění, nebo dělat podle §5. Ale ozvěte se jen pokud Vám připadá, že Vás takový způsob rozúčtování poškozuje.

Vložil S.L. (bez ověření), 9. Červen 2018 - 14:31

Děkuji za rady a vysvětlení. Ozvat se musím, nepřijde mi fér, že přízemí (3 byty) zaplatí víc, než dvě zbývající poschodí. Navíc se nic neujednávalo ani na „hubu“, vše je vůle předsedy.

Vložil A (bez ověření), 10. Červen 2018 - 6:24

Pisete ze rozdeli podle poctu osob.

Co konkretne vam neprijde fer? Navrhl jste jiny algoritmus rozpocitani?

Pozadal jste o predlozeni vypoctu (pokud se vam nelibi ze nekdo plati malo)?

O jakou konkretni castku se jedna ve vasem pripade za rok? Naklady na spolecnou elektrinu v pripade pouziti zarovek LED musi byt nula nula nic a pokud si vyberete dodavatele elektriny, ktery si neuctuje zbytecny mesicni pausal (treba energie čs anebo par dalsich anebo nabidky z aukci), usetrite dalsich 69×12×1,21 = 1001,88 Kc / rok (ceny CEZ od 1.6.2018) – coz na malem odberu muze delat klidne i 1/2 anebo 1/3 nakladu a to mozna jeste mate sazbu C tedy podnikatelskou misto D (na kterou ma SVJ narok).

Vložil tep (bez ověření), 10. Červen 2018 - 4:32

Až to bude v SVJ v pořádku, zaplatíte oproti dnešku každoročně totéž co nyní, k tomu ještě svůj podíl za vedení podvojného účetnictví plus daň z příjmu z podílu na příjmu za ty věci, které jsou na střeše. Pak uvidíte, kolik stojí dodržování zákonů.

Vložil S.L. (bez ověření), 10. Červen 2018 - 7:33

Klidně zaplatím, či bude třeba, jen když bude dokumentace svj v pořádku a nebude si tu předseda z toho dělat svoje království s neomezeným vládnutím a rozhodováním.

Vložil A (bez ověření), 10. Červen 2018 - 6:19

Domnivam se, ze prijem domu za umisteni zarizeni lze pouzit proti vydaji na udrzbu domu resp. pomernou cast kazdeho vlastnika, tedy prijem se tak vynuluje a zadna dan se neplati (kdyz se to spravne zauctuje, za predpokladu, ze prijem domu neni vyssi nez vydaje domu)…

Vložil Pavel II. (bez ověření), 9. Červen 2018 - 15:04

Předseda navrhl a realizoval a nikdo neměl námitky. Za vedení účetnictví je odpovědný statutár, ne vlastníci. Pokud výběr peněz v hotovosti funguje na základě důvěry bez dokladu je to divné, ale možné. Určitě bych řešil jen to co řešit chcete t.j. výše Vašeho podílu na platbě.

Vložil S.L. (bez ověření), 9. Červen 2018 - 19:44

Předseda nenavrhl, tak to stanovil, bez možnosti diskuse.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".