PENB - energeticky vztažná plocha a bytový dům o 3 SVJ

Vložil ANNAKV, 2. Září 2014 - 18:11 ::

Dobrý den. Bytový dům s 3 vchody, přičemž každý vchod s bytovými jednotkami je zvláštní SVJ, tj. 3 SVJ. Jak počítat energeticky vztažnou plochu pro SVJ – za dům jako celek nebo pouze příslušný vchod? Velikost plochy má totiž vliv na to, od kdy je povinnost mít „průkaz energetické náročnosti budov“:

 • větší než 1500 m2 od 1.1.2015
 • větší než 1000 m2 od 1.1.2017
 • menší než 1000 m2 od 1.1.2019.

Děkuji za odpověď

 • PENB

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil lake, 3. Září 2014 - 13:23

Anakv, Váš dotaz je nesmyslný. Buď je v katastru vedena jedna budova a je jediné SVJ, nebo jsou v katastru tři budovy a pak jsou tři SVJ. Zjistěte si tedy jak to je a budete znát odpověď na Váš dotaz.

lake

Vložil ing. Vladimír Hrouda, 4. Září 2014 - 13:19

Povinnost zajistit PENB má vlastník budovy nebo společenství vlastníků. To znamená, že rozhodující je, kdo který dům nebo vchod vlastní či spoluvlastní. Má-li každý vchod společenství vlastníků, tak každé společenství vlastníků musí zajistit PENB. Podrobný komentář k odpovědnosti za zajištění PENB a také podrobnosti o stanovení energeticky vztažné plochy najdete na mém webu.

Upřesnění: Všechna tři SVJ se samozřejmě mohou dohodnout a mohou zajistit jen jeden PENB pro všechny tři vchody. Bude to levnější a ukazatelé energetické náročnosti tak může energetický specialista stanovit přesněji pro celý blok. PENB objedná pověřená osoba.

Pro určení celkové energeticky vztažné plochy (EVP) pro určení povinnosti zajistit PENB je ale určující vlastnictví či spoluvlastnictví budovy. Pokud je jeden vchod ve správě jednoho SVJ, určí se pro účely stanovení termínu povinnosti zajistit PENB EVP pro tento jediný vchod. Ale něco jiného je EVP, která se objeví v PENB, pokud všechny tři vchody zajistí společně jediný PENB (který bude platit i pro jednostlivé byty), ten nemá na určení povinnosti žádný vliv. V případě sporu s kontrolním orgánem má rozhodující slovo SEI (Státní energetická inspekce), nebo lze požádat o výklad MPO (Ministerstvo průmyslu a obchodu).

ing. Vladimír Hrouda +420 739 046 0­41 hrouda1@gma­il.com www.hrouda.cz

Vložil G.X, 2. Září 2014 - 19:54

Domnívám se, že nemáte pravdu ohledně počtu domů.

Pokud jsou 3 SVJ, jste 3 domy.

Jiná věc je, že vytvářet tři průkazy bude nákladnější :)

G.X.

Vložil Barča (bez ověření), 9. Září 2014 - 8:13

No dobře, takže 3 různá SVJ musí mít dohromady jeden průkaz energetické náročnosti nebo jak? Podle jakého zákona jsou povinny tři právnické subjekty se dohodnout? Každý totiž třeba bude chtít jiného dodavatele, jeden to bude chtít hned, druhý až za rok atd......

Vložil pilda (bez ověření), 9. Září 2014 - 15:36

Mě vyplývá z odpovědi ing. Hroudy toto:

 1. každé SVJ, tedy 3 potřebuje PENB
 2. máme možnost

  2a) každé samostatně objednat u odlišných dodavatelů;

  2b) máme taky možnost objednat si každé SVJ u stejného dodavatele;

  2c) máme možnost (nikoli povinnost) se 3 SVJ dohodnout a společnou objednávku pro 3 SVJ zadat jednomu dodavateli

(předpokládá se a je třeba ohlídat vypracování PENB ze strany dodavatele, aby splňoval a správně rozlišil v PENB údaje pro každé SVJ ve vztahu ke kontrolním orgánům)

 1. dohoda není povinnost a proto nám ji neurčuje zákon. Jakmile se chceme dohodnout o společné objednávce pro 3 SVJ, je nezbytné se taky předem dohodnout na společném dodavateli. Jinak nemá smysl dohodu tvořit.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".